محتوی اصلی صفحه

محاسبه مبلغ بیمه بیکاری مطابق با قانون بیمه بیکاری با پیشخوان24

محاسبه مبلغ بیمه بیکاری یکی از مهم‌ترین نیازهای بیمه‌شدگانی است که در این مدت قصد دارند از بیمه بیکاری بهره‌مند شوند. ما در پیشخوان24 امکان محاسبه بیمه بیکاری را نیز برای کاربران عزیز فراهم کرده‌ایم تا در کنار تمامی خدمات، از این امکان نیز استفاده کنید. کافیست میانگین مبلغ بیمه سه ماه آخر قبل از بیکاری را در این بخش وارد کنید تا محاسبه بیمه بیکاری شما انجام شود.

محاسبه بیمه بیکاری

ویژگی‌های استعلام بیمه بیکاری با پیشخوان 24

سوالات متداول در مورد محاسبه بیمه بیکاری

برای محاسبه بیمه بیکاری با پیشخوان24 به چه اطلاعاتی نیاز داریم؟

برای محاسبه بیمه بیکاری با سایت یا اپلیکیشن پیشخوان24 باید میانگین مبلغ لیست بیمه سه ماه قبل از بیکاری را وارد کنید و سپس با تعیین تعداد ماه‌های پرداخت حق بیمه و وضعیت تاهل شما مبلغ بیمه بیکاری محاسبه و برای شما نمایش داده می‌شود.

از کجا بدانیم میانگین مبلغ لیست بیمه سه ماه قبل چه مقدار است؟

از طریق سایت و اپلیکیشن پیشخوان24 و مراجعه به بخش سوابق بیمه می‌توانید کلیه سوابق مربوط به بیمه تامین اجتماعی خود را به سادگی مشاهده کنید.

حقوق بیمه بیکاری چقدر است؟

بیمه بیکاری بر اساس میانگین مبلغ لیست بیمه سه ماه قبل از بیکاری، تعداد ماه‌های پرداخت حق بیمه و وضعیت تاهل شما محاسبه می‌شود و مبلغ حقوقی بیمه بیکاری شما تعیین می‌شود.

بیکار از نظر قانون بیمه بیکاری چه کسی است؟

برابر ماده ۲ قانون بیمه بیکاری، بیکار از نظر قانون، بیمه شده‌ای است که: بدون میل و اراده شخصی بیکار شده باشد. آماده به کار باشد. قراردادش به اتمام رسیده باشد و کارفرما از تمدید آن امتناع ورزد. کارگر در بیکاری خود هیچ نقشی نداشته و آماده به کار باشد.

آیا کارگری که به دلیلی سهل انگاری و عدم رعایت مقررات کارگاه از کار اخراج می‌شود مشمول برقراری مقرری بیمه بیکاری می‌باشد؟

در صورتی که قصور فرد توسط کارفرما اثبات شود و مراجع حل اختلاف نیز تائید کنند از مصادیق بیکاری اداری تلقی شده و مشمول برقراری مقرری بیمه بیکاری نمی‌شود.

آیا مدیران عامل شرکت‌ها می‌توانند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند؟

با توجه به مواد ۱۲۴ و ۱۳۶ قانون تجارت رابطه مدیر عامل با اعضا شرکت رابطه وکیل و موکل بوده و از مشمول قانون کار خارج می باشد. بنابراین به دلیل عدم وجود رابطه کارگری و کارفرمایی مشمول مقررات بیمه بیکاری نمی‌شود.

محاسبه بیمه بیکاری با پیشخوان 24 

بیمه بیکاری از نوع خاص بیمه است که فرد به علت نداشتن هیچ گونه درآمدی از شرکت بیمه دریافت می‌کند. مبلغ بیمه به صورت ماهانه از طرف سازمان‌های بیمه به حساب بانکی فرد واریز می‌شود. بیمه بیکاری، مانند بیمه حوادث، از کارافتادگی، بازنشستگی در شرایط خاصی به فرد تعلق می‌گیرد. محاسبه مبلغ بیمه بیکاری یکی از مهم‌ترین نیازهای بیمه‌شدگانی است که در این مدت قصد دارند از بیمه بیکاری بهره‌مند شوند. ما در پیشخوان24 امکان محاسبه بیمه بیکاری را نیز برای کاربران عزیز فراهم کرده‌ایم تا در کنار تمامی خدمات، از این امکان نیز استفاده کنید. برای محاسبه مبلغ بیمه بیکاری با سایت و اپلیکیشن پیشخوان 24 تنها به میانگین مبلغ لیست بیمه سه ماه قبل از بیکاری خود نیاز دارد و سپس با تعیین تعداد ماه‌های پرداخت حق بیمه و وضعیت تاهل شما مبلغ بیمه بیکاری محاسبه و برای شما نمایش داده می‌شود.

محاسبه بیمه بیکاری

محاسبه بیمه بیکاری سال 1400

محاسبه بیمه بیکاری سال 1400 نیز درست مطابق محاسبه بیمه بیکاری سال 99 است و تغییری نکرده است و مطابق جدول محاسبه بیمه بیکاری انجام می‌شود.

شرایط استفاده از بیمه بیکاری

نحوه در خواست بیمه بیکاری

فرد بیکار شده باید با گذشت زمان حداکثر یک ماه یا 30 روز به دفاتر و شعب بیمه مراجعه کند و آن‌ها را در جریان وضعیت خود قرار دهد. مسئولین بیمه، پرونده کاری و سوابق و علت بیکاری را بررسی کرده و نتیجه را به شخص ابلاغ می‌کنند. اگر فرد شش ماه سابقه پرداختی بیمه داشته باشد و علت بیکاری او منطقی باشد درخواست او مورد قبول سازمان تامین اجتماعی قرار خواهد گرفت.

مدارک مورد نیاز برای دریافت بیمه بیکاری

بیمه بیکاری در کرونا

شیوع بیماری کرونا و مشکلات ناشی از آن موجب تعطیلی بسیاری از کسب ‌وکارها و بیکاری افراد شده‌است. بیمه‌شدگانی که در این شرایط بیکار شده‌اند می‌توانند از بیمه بیکاری استفاده کنند.

سابقه پرداخت حق بیمه مدت دریافت بیمه بیکاری (مجردین) مدت دریافت بیمه بیکاری (متاهلین و متکفلین)
از 6 ماه تا 24 ماه 6 ماه 12 ماه
از 25 تا 120 ماه 12 ماه 18 ماه
از 121 ماه تا 180 ماه 18 ماه 26 ماه
از 181 ماه 240 ماه 26 ماه 36 ماه
از 241 ماه به بالا 36 ماه 50 ماه

واریز بیمه بیکاری

برای مشاهده بیمه بیکاری واریز شده تامین اجتماعی کافیست به سایت https://eservices.tamin.ir/view/#/main مراجعه کنید و با وارد کردن اطلاعات وارد سایت شوید. پس از ورود به سایت به ترتیب گزینه‌های زیر را انتخاب کنید:
بیمه‌‎شدگان >>>> حمایت‌های کوتاه‌مدت >>>> مشاهده درخواست‌های تعهدات کوتاه‌مدت

محاسبه بیمه بیکاری در بازنشستگی

میزان مستمری بازنشستگی براساس پرداختی دو سال آخر کار محاسبه می‌شود بنابراین بهتر است دو سال آخر قبل از بازنشستگی از بیمه بیکاری استفاده نکنید. همانطور که گفتیم مبلغ بیمه بیکاری بر اساس میانگین مبلغ دریافتی در سه ماه پایانی لیست بیمه محاسبه می‌شود و ممکن است استفاده از این بیمه در دو سال آخر کار، قبل از بازنشستگی، روی مبلغ حقوقی دریافتی شما در زمان بازنشستگی اندکی تاثیر منفی داشته باشد.

قانون بیمه بیکاری

قانون بیمه بیکاری شامل 14 ماده اصلی است که هر یک از این مواد خود ممکن است تبصره‌هایی داشته باشند. متن اصلی مواد قانون جدید بیمه بیکاری بدین شرح است:

ماده 1

کلیه مشمولین قانون تامین اجتماعی که تابع قوانین کار و کشاورزی هستند مشمول مقررات این قانون هستند.

ماده 2

بیکار از نظر این قانون بیمه شده‌‌ای است که بدون میل و اراده بیکار شده و آماده برای کار باشد.

ماده 3

بیمه بیکاری به عنوان یکی از حمایت‌‌های تأمین اجتماعی است و سازمان تأمین اجتماعی مکلف است با دریافت حق بیمه مقرر، به ‌بیمه‌ شدگانی که طبق مواد این قانون بیکار می‌شوند، مقرری بیمه بیکاری پرداخت کند.

 ماده 4

بیمه شده بیکار با معرفی کتبی واحد کار و امور اجتماعی محل، از مزایای این قانون منتفع خواهد شد.

ماده 5

حق بیمه بیکاری به میزان (3 %) مزد بیمه شده می‌‌باشد که توسط کارفرما تأمین و پرداخت خواهد شد

ماده 6

بیمه شدگان بیکار در صورت احراز شرایط زیر استحقاق دریافت مقرری بیمه بیکاری را خواهند داشت:

ماده 7

مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری و میزان آن به شرح زیر است: جمع مدت پرداخت بیمه بیکاری از زمان برخورداری از مزایای این بیمه اعم از دوره اجرای آزمایشی و یا دائمی آن برای مجردین حداکثر 36 ماه و برای متأهلین یا متکلفین حداکثر 50 ماه بر اساس سابقه کلی پرداخت حق بیمه و به شرح جدول بیمه بیکاری زیر می‌باشد:

سابقه پرداخت حق بیمه مدت دریافت بیمه بیکاری (مجردین) مدت دریافت بیمه بیکاری (متاهلین و متکفلین)
از 6 ماه تا 24 ماه 6 ماه 12 ماه
از 25 تا 120 ماه 12 ماه 18 ماه
از 121 ماه تا 180 ماه 18 ماه 26 ماه
از 181 ماه 240 ماه 26 ماه 36 ماه
از 241 ماه به بالا 36 ماه 50 ماه

 ماده 8

در موارد زیر مقرری بیمه بیکاری قطع خواهد شد:

ماده 9

کارفرمایان موظف‌اند با هماهنگی شوراهای اسلامی و یا نمایندگان کارگران، فهرست محل‌های خالی شغل را که ایجاد می‌شوند به مراکز خدمات اشتغال محل اعلام کنند. محل‌های شغلی مذکور (به استثنای رده‌های شغلی کارشناسی به بالا) منحصرا توسط مراکز خدمات اشتغال و با معرفی بیکاران تأمین می‌گردد.

ماده 10

سازمان تأمین اجتماعی مکلف است حساب‌های درآمد حق بیمه بیکاری و پرداخت مقرری بیمه بیکاری موضوع این قانون را جداگانه ‌نگهداری و در صورت‌های مالی خود منعکس نماید و گزارش عملکرد مالی خود را هر سال یک بار به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزیر کار و امور اجتماعی و شورای اقتصاد ارائه کند.

ماده 11

وزارت کار و امور اجتماعی و سازمان تأمین اجتماعی مجری این قانون است.

ماده 12

 سازمان تأمین اجتماعی مکلف است هزینه‌‌های موضوع این قانون را منحصرا از محل درآمدهای ناشی از آن تأمین کند. هزینه‌های اداری و پرسنلی هر دو دستگاه مجری قانون به طوری که از (10%) میزان مقرری پرداختی به بیمه شدگان تجاوز نکند با تأیید وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزیر کار و امور اجتماعی تعیین و تخصیص داده می‌شود.

ماده 13

زمان اجرای این قانون از زمان اتمام قانون آزمایشی بیمه بیکاری (مصوب تاریخ ۱۳۵۹.۵.۶) لازم‌الاجرا است.

ماده 14

آیین‌نامه اجرایی این قانون ظرف یک ماه توسط وزارت کار و امور اجتماعی و سازمان تأمین اجتماعی تهیه و به تصویب هیأت وزیران‌ خواهد رسید. 

اخبار و مقالات مرتبط