محتوی اصلی صفحه

استعلام و پرداخت عوارض شهرداری نوسازی و پسماند ملک مسکونی و غیرمسکونی

خدمات مدیریت شهری شامل عوارض نوسازی و عمران شهری برای تمام اراضی و ساختمان‌ها، رفت و روب، جمع آوری و حمل و دفع پسماندهای شهری به وسیله شهرداری صورت می‌گیرد و برای آن عوارض دریافت می‌شود. در واقع دریافت عوارض یکی از مهم‌ترین منابع شهرداری برای کسب درآمد و جبران هزینه‌هاست. پیشخوان24 برای ارائه کامل‌ترین خدمات به کاربران خود پرداخت عوارض شهرداری را نیز بین سرویس‌های خود قرار داده است و مودیان عزیز می‌توانند با وارد کردن شناسه ملک خود عملیات استعلام و پرداخت عوارض شهرداری را به راحتی و با اطمینان انجام دهند. 
کد ملک خود را در این بخش وارد کنید .
کد ملک را وارد کنید.
شماره موبایل را برای مشاهده نتیجه وارد نمایید.
شماره موبایل وارد شده اشتباه است.
رمز موقت دریافتی را وارد کنید.
کد وارد شده اشتباه است.
استعلام‌های قبلی

ویژگی‌های استعلام قبض عوارض شهرداری تهران با پیشخوان 24

سوالات متداول در مورد قبض عوارض شهرداری تهران

برای مشاهده عوارض شهرداری از طریق پیشخوان24 به چه اطلاعاتی نیاز داریم؟

برای مشاهده عوارض شهرداری از طریق سایت یا اپلیکیشن پیشخوان24 تنها به کد شناسایی ۱۵ رقمی ملک مسکونی و یا کد ۱۲ رقمی ملک غیرمسکونی خود نیاز دارید.

چگونه می‌توان کد شناسایی ملک را پیدا کرد؟

جهت اطلاع از کد شناسایی ۱۵ رقمی مسکونی و یا کد ۱۲ رقمی غیرمسکونی ملک خود می‌توانید از روش‌های زیر اقدام کنید: 1. مراجعه به سامانه اینترنتی تهران من به آدرس  my.tehran.ir/melk 2. مراجعه به قبوض عوارض و بهای خدمات مدیریت پسماند 3. مراجعه حضوری به دفاتر خدمات الکترونیک یا ادارات درآمد شهرداری مربوطه به همراه مدارک کامل

عوارض نوسازی شهرداری چگونه محاسبه می‌شود؟

در این نوع عوارض ارزش ملک معیار است. ارزش ملک ملاک قرار می‌گیرد و ۱.۵درصد آن به عنوان عوارض از شهروندان دریافت می‌شود.

اگر اطلاعات ملک، با قبض ارسالی از سوی شهرداری همخوانی نداشته باشد چه باید کرد؟

باید با در دست داشتن مستندات به اداره درآمد شهرداری مربوطه و یا نزدیک ترین دفتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه نمایند.

اگر درباره تعیین عوارض اعتراضی داشته باشیم چگونه به این اعتراض رسیدگی می‌شود؟

این اعتراض در کمیسیونی متشکل از نمایندگان وزارت کشور، دادگستری و انجمن شهر (شورای شهر کنونی) تحت عنوان کمیسیون ماده ۷۷ شهرداری رسیدگی می‌شود. توجه داشته باشید که رای این کمیسیون قطعی است.

چگونه جزئیات تراکنش‌ها را پیگیری کنیم؟

جزئیات مربوط به کلیه تراکنش‌ها در بخش سوابق ذخیره می‌شود و می‌توانید وضعیت پرداخت‌های خود را از این طریق پیگیری کنید. اگر از روش دیگری به غیر از پیشخوان24 اقدام به پرداخت قبوض کرده‌اید امکان پیگیری از طریق پشتیبانی ما وجود ندارد.

چرا با وجود پرداخت عوارض، قبض عوارض شهرداری همچنان در بخش استعلام نمایش داده می‌شود؟

قبوض پرداخت شده به محض بروزرسانی از سیستم شهرداری از پیشخوان24 نیز حذف می‌شوند و این به‌روزرسانی از سمت شهرداری ممکن است سه تا چهار روز کاری زمان ببرد. توجه داشته باشید که کلیه سوابق پرداخت شما در بخش سوابق ثبت می‌شود و در هر زمان قابل پیگیری هستند.

استعلام و پرداخت قبض عوارض شهرداری تهران با پیشخوان 24 

در کنار پرداخت قبوض شهری مثل تلفن ثابت و آب و برق و خلافی رانندگی، امکان استعلام و پرداخت عوارض شهرداری نیز در پیشخوان24 در اختیار شما قرار گرفته است تا تجربه ای متفاوت از پرداخت قبوض داشته باشید و از تجمیع خدمات مختلف و کاربردی در کنار هم استفاده کنید. پرداخت عوارض شهرداری ملک مسکونی و غیر مسکونی یا تجاری یکی از مهم‌ترین نیازهای بسیاری از ماست و حالا به راحتی امکان استعلام و پرداخت آن از طریق سایت و اپلیکیشن پیشخوان24 در اختیار شما قرار دارد.

استعلام و مشاهده قبض عوارض

روش‌های (راهنمای) پرداخت عوارض نوسازی شهرداری ملک

پرداخت عوارض نوسازی و عوارض پسماند از طریق سایت شهرداری تهران

برای پرداخت عوارض شهرداری از سایت شهرداری ابتدا به آدرس https://www.tehran.ir مراجعه کنید و گزینه پرداخت بهای عوارض نوسازی شهر را انتخاب کنید. حالا وارد صفحه عوارض شهرداری ملک سایت تهران من به آدرس https://my.tehran.ir/melk می‌شوید. در این صفحه شماره شناسایی ملک 12 یا 15 رقمی خود را وارد کنید و گزینه تائید را انتخاب کنید. اگر شماره شناسایی ملک خود را ندارید می‌توانید از روی نقشه تهران شماره را استخراج کنید.

حالا نتایج جستجو برای شما نمایش داده می‌شود و در صورت صحت اطلاعات باید گزینه استعلام را انتخاب کنید. پس از انتخاب گزینه استعلام، شماره موبایل و کد امنیتی را وارد کنید تا پیامک تائید برای شما ارسال شود. پس از وارد کردن کد تائید می‌توانید جزئیات عوارض شهرداری ملک خود را مشاهده و پرداخت کنید.

پرداخت عوارض شهرداری از طریق سایت تهران من

برای پرداخت عوارض نوسازی از طریق سایت تهران من ابتدا باید وارد آدرس https://myservices.tehran.ir شوید و با وارد کردن شماره موبایل و دریافت کد تائید وارد پروفایل کاربری خود شوید. سپس گزینه خدمات ملک و شهرسازی را از سمت راست پروفایل خود انتخاب کنید. در اولین مرحله، گزینه افزودن ملک را انتخاب کنید و شماره شناسایی ملک یا شناسه قبض را وارد کنید. سپس اطلاعات خواسته شده را وارد کنید و گزینه افزودن ملک را انتخاب کنید. در صورت تمایل برای پرداخت باید گزینه پرداخت را انتخاب کنید تا وارد درگاه بانکی شوید.

در صورت عدم اطلاع از مشخصات ملک مربوطه و یا موجود نبودن اطلاعات در سامانه، باید جهت صدور فیش و پرداخت عوارض با همراه داشتن اسناد مالکیت به نزدیک‌ترین دفتر خدمات الکترونیک شهر یا اداره درآمد منطقه وقوع ملک مراجعه کنید.

پرداخت عوارض شهرداری از طریق سایت تهران من

برای پرداخت عوارض شهرداری می‌توانید از اپلیکیشن‌های پرداخت قبوض مانند قبضینو برای پرداخت عوارض شهرداری ملک خود استفاده کنید و در کنار دیگر قبوض، قبض نوسازی و پسماند شهرداری را نیز پرداخت کنید.

پرداخت عوارض نوسازی شهرداری با شماره 137

با شماره گیری 137 تمامی قبوض صادر شده از سمت شهرداری که دارای شناسه قبض و شناسه پرداخت هستند قابل پرداخت هستند.

پرداخت حضوری عوارض شهرداری ملک در دفاتر خدمات الکترونیک

برای پرداخت عوارض نوسازی، کسب و پیشه و بهای خدمات مدیریت پسماند، می‌توانید حضوری به دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه کنید و پرداخت عوارض را انجام دهید.

پرداخت عوارض شهرداری ملک با دستگاه خودپرداز (ATM)

برای پرداخت عوارض شهرداری از طریق دستگاه‌های خودپرداز نیز می‌توانید نسبت به پرداخت اقدام کنید. البته با وجود سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف امکان انجام ساده‌تر و سریع‌تر این کار وجود دارد.

پرداخت حضوری عوارض شهرداری ملک تهران از طریق بانک

این روش با توجه به شلوغی بانک و کند بودن روند انجام کار چندان توصیه نمی‌شود اما با مراجعه به بانک‌های طرف قرارداد با شهرداری نیز می‌توانید عوارض شهرداری ملک مسکونی و تجاری را پرداخت کنید

پرداخت عوارض شهرداری سایر شهرها

پرداخت عوارض نوسازی شهرداری شیراز

هموطنان شیرازی می‌توانند برای پرداخت عوارض شهرداری به سایت شهرداری شیراز مراجعه کنند و به راحتی عوارض خود را مشاهده و در صورت تمایل اقدام به پرداخت کنند.

پرداخت عوارض نوسازی شهرداری اصفهان

هموطنان اصفهانی می‌توانند برای پرداخت عوارض شهرداری به آدرس اینترنتی سایت شهرداری اصفهان مراجعه و از خدمات الکترونیک شهرداری از جمله پرداخت الکترونیکی عوارض نوسازی شهرداری ملک مسکونی و تجاری استفاده کنند.

پرداخت عوارض نوسازی شهرداری مشهد

هموطنان ساکن مشهد می‌توانند برای پرداخت عوارض شهرداری به سایت شهرداری مشهد مراجعه کنند و از امکان پرداخت عوارض نوسازی استفاده کنند. علاوه بر این خدمت، امکان پرداخت عوارض کسب و پیشه و عوارض خودرو نیز برای مودیان فراهم شده است.

پرداخت قبض برق شیراز

هموطنان شیرازی برای پرداخت قبوض خود می‌توانند به سایت https://www.shirazedc.co.ir مراجعه کرده و از بخش میز خدمت الکترونیک قبوض برق خود را استعلام گرفته و به سادگی پرداخت نمایند.

پرداخت قبض برق خوزستان

هموطنان خوزستانی برای پرداخت قبوض خود می‌توانند به سایت https://www.kepdc.co.ir مراجعه کرده و از بخش میز خدمت الکترونیک قبوض برق خود را استعلام گرفته و به سادگی پرداخت نمایند.

روش‌های پیدا کردن کد شناسایی ملک

مودیان عزیز می‌توانند با استفاده از یکی از روش‌های زیر به کد شناسایی ۱۵ رقمی مسکونی و یا کد ۱۲ رقمی غیرمسکونی ملک خود دسترسی داشته باشند:

جریمه بدحسابی یا دیرکرد پرداخت عوارض سالانه شهرداری

اگر این عوارض در زمان تعیین شده پرداخت شود تخفیف خوش حسابی به مالک تعلق می‌گیرد، اما اگر در فرصت یک ساله پرداخت انجام نشود، طبق قانون مودیان باید علاوه بر مبلغ اصلی عوارض، جریمه تاخیر را نیز پرداخت کنند. طبق مصوبات شورا، درصورت تأخیر در پرداخت، جریمه به میزان 2 درصد درماه که سالی 24 درصد است، محاسبه می‌شود.

فرمول محاسبه تعرفه عوارض نوسازی شهرداری

تعیین تعرفه عوارض نوسازی شهرداری تهران، ارزش ملک و ساختمان به روش زیر انجام می‌شود:
% ۱.۵ × ارزش ملک = عوارض نوسازی
ارزش زمین + ارزش ساختمان = ارزش ملک
قیمت منطقه ای × مساحت زمین = ارزش زمین
(قیمت بنا × % ۳۰ ارزش معبر) × مساحت مشمول ساختمان = ارزش ساختمان

تقسیط عوارض شهرداری

عوارض نوسازی، عوارض کسب و پیشه و بهای خدمات مدیریت پسماند (مسکونی و غیرمسکونی) در حداکثر پنج قسط ازطریق پرتال شهرداری تهران قابل تقسیط است. در این سامانه مبالغ قسط‌های اول تا چهارم به اختیار پرداخت‌کننده تعیین می‌شود و مبلغ قسط نهایی (قسط پنجم) را سامانه بر اساس میزان بدهی مانده ملک تعیین می‌کند.

عوارض مدیریت پسماند واحدهای مسکونی و غیر مسکونی

هزینه‌ای که مدیریت پسماند برای شهرداری به دنبال دارد تحت عنوان عوارض مدیریت پسماند از مودیان دریافت می‌شود. مدیریت پسماندهای شهری یکی از مهم‌ترین وظایف شهرداری‌هاست. جمع‌آوری و مدیریت زباله‌هایی که هر روز توسط شما تولید می‌شود هزینه‌ای برای شهرداری است. به همین دلیل براساس قانون، عوارض مصوب شورای شهر در این زمینه از شما اخذ خواهد شد.

نحوه محاسبه عوارض مدیریت خدمات پسماند

الف . بهاي خدمات پرداختي توسط توليدكنندگان پسماندهاي عادي براي اماكن مسكوني

ب . بهاي خدمات مديريت پسماند واحدهاي غيرمسكوني مشمول عوارض كسب و پيشه

ج . ساير اماكن غيرمشمول بندهاي الف و ب

تعریف واحدهای مسکونی و غیرمسکونی

منظور از واحد مسکونی، ساختمانی است که به جهت سکونت فرد یا خانواده تاسیس و دارای آشپزخانه، اتاق خواب و انواع سرویس های لازم می‌باشند. واحدهای غیرمسکونی نیز ممکن است تجاری، اداری و یا صنعتی باشند.  منظور از واحد تجاری، واحدی است که که در آن یک واحد صنفی تحت پوشش واحدهای تابع قانون تجارت یا قانون نظام صنفی فعالیت می‌کند.

تخفیف در پرداخت عوارض شهرداری

برای تشویق مودیان به پرداخت به موقع عوارض در پایان هر سال تخفیف‌هایی در نظر گرفته می‌شود که از طریق رسانه‌های جمعی و سایت شهرداری‌ها نیز اطلاع‌رسانی می‌شود.

انواع عوارض شهرداری

قبوض عوارض شهرداری در سه دسته قرار دارند که مربوط به موارد زیر هستند:

عوارض نوسازی و عمران شهری

مدیریت پسماندهای شهری یکی از مهم‌ترین وظایف شهرداری‌هاست. جمع‌آوری و مدیریت زباله‌هایی که هر روز توسط شما تولید می‌شود هزینه‌ای برای شهرداری است. به همین دلیل براساس قانون، عوارض مصوب شورای شهر در این زمینه از شما اخذ خواهد شد.

عوارض کسب و پیشه

عوارض کسب و پیشه بر اساس مصوبه شورای شهر برای واحدهای صنفی در زمینه‌های گوناگون در نظر گرفته شده است. این عوارض را بر اساس شاخص‌های متنوع مثل قیمت پایه، ارزش منطقه‌ای و مساحت، محاسبه می‌کنند.

تقسیط عوارض شهرداری

عوارض نوسازی، عوارض کسب و پیشه و بهای خدمات مدیریت پسماند (مسکونی و غیرمسکونی) در حداکثر پنج قسط ازطریق پرتال شهرداری تهران قابل تقسیط است. در این سامانه مبالغ قسط‌های اول تا چهارم به اختیار پرداخت‌کننده تعیین می‌شود و مبلغ قسط نهایی (قسط پنجم) را سامانه بر اساس میزان بدهی مانده ملک تعیین می‌کند.

کمیسیون ماده 100 شهرداری

اگر شما هم زمانی درگیر ساخت و ساز یا خرید و فروش ملک بوده باشید احتمالا نام کمیسیون ماده 100 به گوش‌تان خورده است. این کمیسیون وظیفه رسیدگی به تخلفات ساختمانی را دارد؛ یعنی اگر بنایی بدون اخذ پروانه ساخته شود، بنای ساخته شده مطابق با پروانه اخذ شده نباشد یا بعد از پایان ساخت، بخش‌های دیگری به بنا اضافه شود،‌ کمیسیون مذکور به آن رسیدگی می‌کند.

طبق ماده 100 قانون شهرداری‌ها، مالکان اراضی و املاک واقع در محدودۀ خدماتی باید قبل از ساخت‌وساز از شهرداری‌ها پروانۀ ساختمان بگیرند و شهردار‌ی‌ها موظف هستند از طریق مأموران خود از عملیات‌ ساختمانی بدون پروانه یا خلاف پروانه در زمین محصور یا غیرمحصور جلوگیری کنند. در صورت خلاف این ماده، همان‌طور که در ماده 100 اشاره شد، جلوی آن‌ها گرفته می‌شود و عاملان برای رسیدگی به کمیسیون ماده 100 ارجاع داده می‌‌شوند.

تخلفات مربوط به این کمیسیون عبارتند از:

کمیسیون ماده ۷۷ و اعتراض به عوارض نوسازی

طبق ماده ۷۷ قانون شهرداری، مودیان می‌توانند درمورد عوارض ثبت شده اعتراض کنند و رفع هر گونه اختلاف بین مودی و شهرداری در مورد عوارض به کمیسیونی متشکل از نمایندگان وزارت کشور، دادگستری شورای شهر ارجاع می‌شود و تصمیم این کمیسیون قطعی است. بدهی‌هایی که طبق تصمیم این کمیسیون تشخیص داده شود طبق مقررات اسناد لازم الاجرا، قابل وصول است.

اخبار و مقالات مرتبط