محتوی اصلی صفحه

استعلام و پرداخت خلافی ماشین و موتور

جریمه شدن به اندازه کافی برای همگی ما دردناک است. اما چیزی که می‌تواند کمی از این ناراحتی کم کند راحت بودن روند استعلام خلافی و پرداخت آن است. ما در پیشخوان 24 به فکر این مشکل بوده‌ایم و تمام تلاش خود را به کار گرفتیم که به راحتی و در چند لحظه خلافی خود را استعلام بگیرید و به سادگی و با اطمینان پرداخت کنید.

استعلام و پرداخت خلافی

ویژگی‌های استعلام خلافی با پیشخوان 24

سوالات متداول در مورد خلافی خودرو و موتورسیکلت

چرا پس از پرداخت جرایم رانندگی، جریمه پرداخت شده از لیست خلافی حذف نشده است؟

اگر خلافی خود را با پیشخوان 24 پرداخت کنید دقیقا همان تاریخ به عنوان زمان تسویه قبض شما درج خواهد شد. متاسفانه مکانیزم سامانه راهور 120 دستی است و معمولا به‌روزرسانی لیست جریمه‌های رانندگی زمان‌بر است. قبض‌های پرداختی شما در همان روز پرداخت، از طریق پیشخوان 24 تسویه می‌شوند. برای اطمینان بیشتر می‌توانید به صورت حضوری به مراکز پلیس 10+ مراجعه کنید و وضعیت پرداختی خلافی‌های خود را پیگیری نمایید. اگر قبل از اتمام مهلت پرداخت اقدام به پرداخت خلافی کنید ( حتی یک روز قبل از پایان مهلت پرداخت) جریمه شما تسویه خواهد شد.

چرا قبض جریمه صادره دارای شناسه قبض و شناسه پرداخت نیست؟

در برخی موارد به دلیل فرایند دستی پلیس راهور، فرایند صدور شناسه قبض و شناسه پرداخت برای برخی از جرایم به زمان بیشتری نیاز دارد. توصیه می کنیم اگر تا 20 الی 25 روز از زمان صدور جریمه شناسه قبض و شناسه پرداختی برای آن صادر نشد، به مراکز پلیس 10+ مراجعه نمائید.

چگونه خلافی موتور را استعلام بگیریم؟

برای دریافت خلافی موتور باید کد پشت کارت موتور را در کادر مربوطه در بخش پرداخت خلافی پیشخوان 24 وارد نمایید.

پرداخت اقساطی جرائم رانندگی چگونه است؟

امکان پرداخت اقساطی خلافی به طور مستقیم وجود ندارد؛ اما اگر تعداد جرائم رانندگی شما زیاد باشد می‌توانید با در نظر گرفتن اولویت تاریخ مهلت پرداخت، اقدام به پرداخت یک یا چند قبض کنید.

مبلغ کدام یک از انواع جرایم رانندگی در صورت عدم پرداخت دوبرابر خواهد شد؟

در صورت عدم پرداخت جرایم الصاقی، خودداری و تسلیمی پس از گذشت 60 روز از زمان صدور، امکان دو برابر شدن مبلغ جریمه وجود دارد.

استعلام و پرداخت خلافی خودرو با پیشخوان 24

برای استعلام خلافی با استفاده از پیشخوان 24 فقط باید شماره 8 یا 9 رقمی پشت کارت ماشین یا موتور خود را در قسمت استعلام خلافی وارد نموده، سپس با انتخاب گزینه استعلام، خلافی خود را مشاهده نمایید. پیشخوان 24 امکان پرداخت تجمیعی و تکی خلافی خودرو و موتور را در اختیار کاربران قرار داده‌ است. بدین ترتیب می‌توانید هر یک از جرائم را که می‌خواهید پرداخت نمایید. کافیست یک‌بار جرائم رانندگی خود را با پیشخوان 24 به صورت آنلاین پرداخت نموده تا تفاوت و راحتی در استعلام و پرداخت را احساس و از این پس تنها از پیشخوان 24 برای استعلام و پرداخت جرائم رانندگی خود استفاده نمایید.

استعلام و مشاهده خلافی خودرو و موتورسیکلت

پیشخوان 24 تمامی جزئیات لازم را در اختیار کاربران عزیز قرار می‌دهد. با استفاده از پیشخوان 24، امکان پرداخت تکی و یا گروهی (تجمیعی) جرائم رانندگی در اختیار شماست. شما می‌توانید هر یک از جرائم خود را که می‌خواهید انتخاب نموده و سپس با انتخاب گزینه پرداخت، آن‌ها را تسویه نمایید.

روش‌های استعلام و پرداخت خلافی خودرو

استعلام خلافی از طریق سایت پلیس راهور

سایت راهور 120 به آدرس rahvar120.ir یکی از شناخته‌شده‌ترین و قدیمی‌ترین راه‌ها برای استعلام خلافی خودرو است. برای دریافت خلافی از این طریق کافیست شماره بارکد 8 یا 9 رقمی پشت کارت ماشین خود را در بخش مربوطه وارد کنید. در این روش به این نکته نیز توجه داشته باشید که سایت راهور ۱۲۰ برای آی‌پی‌های خارج از کشور بسته است؛ بنابراین اگر قصد استعلام خلافی خودرو از این سایت را دارید باید بدون فیلتر شکن به این سایت مراجعه نمایید.

سایت راهور 120 به دلیل ترافیک بالای سایت و مشکلات فنی گاهی اوقات کند و یا از دسترس خارج می‌شود و خدمت رسانی درستی به کاربران ارائه نمی‌دهد.

استعلام خلافی از طریق پیامک

با استفاده از شماره پیامک ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ می‌توانید استعلام خلافی ماشین یا موتور خود را انجام دهید. برای این کار کافیست شماره VIN یا شماره 8 یا 9 رقمی پشت کارت ماشین خود را به این سرشماره پیامک کنید. شماره VIN ماشین خود را می‌توانید از روی کارت ماشین، چارچوب در کنار راننده، در فایروال محفظه موتور و یا زیر شیشه کنار راننده پیدا کنید.

روش استعلام میزان خلافی و ریز خلافی خودرو با سامانه پیامکی ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰

استعلام خلافی با کد دستوری #110*

پلیس راهور برای دسترسی راحت‌تر شهروندان به جرائم رانندگی، امکان دریافت خلافی با شماره‌گیری کد دستوری #110* را فراهم کرده‌است. خدماتی که با شماره‌گیری کد دستوری #110* می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید عبارتند از:

استعلام خلافی با شماره تماس ۸۸۲۸۸۸۸۸

با شماره‌گیری شماره تلفن ۸۸۲۸۸۸۸۸ می‌توانید از میزان جرائم و تخلفات خودرو یا موتور خود مطلع شوید. این روش در مقایسه با روش‌های دیگر مخصوصا استعلام خلافی با پیشخوان 24 بسیار وقت‌گیرتر است. با پیشخوان 24 به سادگی و در چند لحظه می‌توانید استعلام جرائم خودروی خود را انجام دهید.

استعلام خلافی با بات تلگرام

علاوه بر روش‌های ذکر شده، امکان استعلام خلافی از طریق بات‌های تلگرامی نیز وجود دارد. با توجه به فیلتر بودن تلگرام، این روش نیز دردسرهای خود را دارد و استعلام با پیشخوان 24 راه بسیار ساده‌تر و سریع‌تری برای استعلام خلافی ماشین و موتور است.

استعلام خلافی با شماره پلاک ماشین

امکان استعلام خلافی با شماره پلاک خودرو وجود ندارد و تنها با استفاده از روش‌های گفته شده و با شماره بارکد پشت کارت ماشین و یا شماره VIN در روش پیامکی، امکان استعلام وجود دارد.

استعلام خلافی موتور

پیشخوان 24 به منظور راحتی کاربران موتورسیکلت، سرویسی جداگانه برای استعلام و مشاهده جرایم موتور را ارائه داده است. کاربران با وارد کردن شماره بارکد پشت کارت موتور خود می توانند لیست به روز خلافی موتور خود را مشاهده و در صورت تمایل جرائم موتور خود را به صورت آنی تسویه کنند.

اعتراض به جرائم رانندگی

یکی از مهم‌ترین سوالات صاحبان خودرو، درباره روش‌های اعتراض به جریمه رانندگی خودرو است، جریمه شدن ممکن است برای هر راننده‌ای پیش بیاید اما گاهی ممکن است این جریمه به اشتباه ثبت شود. در این حالت باید با انتخاب بهترین راه اعتراض به جریمه رانندگی خودرو، اعتراض خود را نسبت به این موضوع ابراز نمایید. شما می‌توانید از دو روش برای اعتراض به قبض جریمه رانندگی خود اقدام کنید.

مدارک مورد نیاز برای اعتراض به جرائم رانندگی

مدارک مورد نیاز و شرایط لازم برای اعتراض به جرائم رانندگی عبارتند از:

انواع جریمه‌های رانندگی

جریمه‌های رانندگی که از سمت پلیس راهنمایی رانندگی صادر می‌شود در 5 دسته‌بندی قرار می‌گیرند. این دسته‌بندی‌ها عبارتند از:

دوبرابر شدن جرائم رانندگی

کاربران عزیز به این نکته توجه داشته باشید که برابر ماده ۵ قانون تخلفات رانندگی پس از جریمه، تا ۶۰ روز مهلت برای اعتراض به آن وجود دارد و اگر فردی طی این مدت دو ماهه نسبت به پرداخت جریمه رانندگی خود اقدام نکند جریمه‌اش دو برابر خواهد شد. در روش‌های تسلیمی، الصاقی و خودداری مبلغ جریمه بعد از گذشت ۶۰ روز در صورت پرداخت نشدن دوبرابر می‌گردد. اما در روش‌های دوبرگی و ثبت با دوربین، مبلغ جریمه رانندگی بعد از گذشت ۶۰ روز و در صورت پرداخت نشدن دو برابر نمی‌شود.

به‌روز نبودن لیست جرایم خلافی 

در صورتی که پس از استعلام خلافی خودرو، جرایم جدید خود را مشاهده نمی‌کنید و یا خلافی ‌را پرداخت کرده‌اید و همچنان از لیست پلیس راهور حذف نشده‌اند، نگران نباشید. ثبت جرایم در سامانه راهور 120 با تاخیر انجام می گیرد و جریمه شما هنوز در لیست خلافی راهور وارد نشده است. تسویه جرائم به صورت آنی انجام می‌شود اما بین 7 تا 10 روز کاری زمان می‌برد تا از سیستم پلیس راهور حذف شوند.

عدم صدور شناسه قبض و شناسه پرداخت برای خلافی 

در صورتی که با گذشت 10 روز از صدور جریمه، همچنان شناسه قبض و شناسه پرداخت صادر نشده باشد باید حضوری به دفاتر پلیس 10+ مراجعه کنید و مسئله را پیگیری نمایید تا شناسه صادر شود و قبض جریمه قابل پرداخت گردد.

چرا خلافی‌های پرداختی از لیست راهور با تاخیر حذف می‌شوند؟

خلافی‌هایی که از طریق پیشخوان 24 پرداخت می‌کنید بلافاصله بعد از پرداخت از لیست پلیس راهور حذف می‌شوند و نیازی به پیگیری ندارد. به دلیل ساختار دستی پلیس راهور لیست سایت با تاخیر به‌روز‌رسانی می‌شود، این در حالیست که لیست جرایم شما در دفاتر پلیس 10+ به‌روز شده است. به دلیل دستی بودن سیستم پلیس راهور، حذف جرائم از لیست راهور ممکن است تا 10 روز کاری زمان ببرد اما اگر با پیشخوان 24، خلافی خود را پرداخت کرده‌اید از تسویه آن مطمئن باشید و وضعیت پرداخت شما در بخش سوابق ذخیره می‌شود. اما جهت اطمینان بیشتر می‌توانید به صورت حضوری به مراکز پلیس 10+ مراجعه کنید و وضعیت پرداخت قبوض خود را پیگیری نمایید.

پرداخت تکراری قبض خلافی

متاسفانه در سامانه راهور 120 و بسیاری از اپلیکیشن‌های استعلام و پرداخت جرایم، امکان پراخت مجدد قبض‌های پرداخت شده وجود دارد. در واقع ممکن است کاربری به اشتباه یک قبض را چندین بار پرداخت کند. این مشکل در خلافی پیشخوان 24 حل شده است و امکان پرداخت قبوض تکراری را به کاربران نمی‌دهد. در هر صورت اگر قبضی را دوبار پرداخت کرده‌اید برای بازگشت وجه پرداختی باید حضوری به مراکز اجرائیات ناجا مراجعه نمایید.

پیگیری پرداخت خلافی

به دلیل دستی بودن سیستم بسیاری از سازمان‌های مربوط به قبوض در کشور، یکی از مهم‌ترین سوالات کاربران درباره عدم حذف قبض پرداخت شده از بخش استعلام است. ما در پیشخوان 24 همیشه آخرین قبض صادرشده را نمایش می‌دهیم و پس از پرداخت قبض نیز تا زمانی که اداره مربوطه سیستم خود را به‌روزرسانی نکند، همچنان قبض قبلی نمایش داده می‌شود.

همانطور که گفتیم به دلیل سیستم دستی، سیستم پلیس راهور، قبوض جریمه پرداخت شده بین 7 تا 10 روز کاری زمان می‌برد تا از سیستم آنلاین حذف شوند. اگر از پیشخوان 24 برای استعلام و پرداخت خلافی خود استفاده کرده‌اید می‌توانید از بخش سوابق برنامه، وضعیت پرداخت خلافی خود را پیگیری کنید. ممکن است به دلیل نگرانی از دوبرابر شدن جریمه، یک قبض جریمه را به اشتباه دو بار پرداخت کنید. بنابراین در پرداخت جرایم رانندگی دقت کنید که قبلا آن قبض را خودتان پرداخت نکرده باشید. اگر می‌خواهید از پرداخت جریمه خود قبل از به‌روزرسانی سایت اطمینان حاصل کنید باید حضوری به پلیس 10+ مراجعه کنید و وضعیت پرداخت خلافی خود را بررسی نمایید.

اخبار و مقالات مرتبط