استعلام بیمه شخص ثالث خودرو و موتور سیکلت

استعلام بیمه شخص ثالث خودرو و موتور سیکلت

استعلام مناسب خود را انتخاب کنید

استعلام با جزئیات

(نیازمند کد ملی و کد یکتا)

استعلام بدون جزئیات

(فقط شماره پلاک)

ویژگی‌های استعلام بیمه شخص ثالث با پیشخوان

استعلام اعتبار بیمه شخص ثالث با جزئیات از پیشخوان۲۴

با استفاده از پیشخوان۲۴ و وارد کردن شماره یکتای بیمه نامه و کد ملی خود می‌توانید استعلام بیمه شخص ثالث موتور و خودرو را با جزئیاتی شامل تاریخ شروع و پایان بیمه‌نامه، اطلاعات خودرو و موتور، تعهدات مالی و جانی راننده و مسافر، مشاهده کنید.

استعلام اعتبار بیمه شخص ثالث بدون جزئیات از پیشخوان۲۴

پیشخوان۲۴ این امکان را برای شما فراهم کرده است که تنها با ارائه شماره پلاک بدون نیاز به اطلاعات دیگر، بتوانید از اعتبار باقی‌مانده بیمه شخص ثالث خودرو مطلع شوید اما این روش، نتیجه استعلام بیمه موتور سیکلت را نمایش نمی‌دهد.

ذخیره و نام‌گذاری اطلاعات ورودی استعلام بیمه شخص ثالث خودرو

اطلاعات مربوط به استعلام بیمه شخص ثالث که در روش اول شامل کد ملی و شماره یکتای بیمه‌نامه و در روش دوم شامل شماره پلاک وسیله نقلیه شماست، در پیشخوان۲۴ ذخیره می‌شود و دیگر نیازی به وارد کردن مجدد آنها نیست.

سوالات متداول استعلام بیمه شخص ثالث

چه اطلاعاتی برای استعلام اعتبار بیمه شخص ثالث با پیشخوان۲۴ نیاز است؟

در روش استعلام بیمه شخص ثالث موتورسیکلت و خودرو با جزئیات، باید حتما کد ملی و کد یکتا بیمه‌نامه را وارد کنید؛ اما در روش استعلام بدون جزئیات، وارد کردن پلاک کافیست. روش بدون جزئیات فقط برای خودرو است و نتیجه مربوط به موتورسیکلت را نمایش نمی‌دهد.

چه جزئیاتی از بیمه شخص ثالث با استفاده از پیشخوان۲۴ قابل مشاهده است؟

درصورت مراجعه به خدمت استعلام با جزئیات بیمه شخص ثالث می‌توانید اطلاعات مربوط به نام بیمه‌گزار، شرکت بیمه‌گر، شماره بیمه‌نامه، تاریخ شروع بیمه‌نامه، تاریخ ثبت بیمه، تاریخ اتمام بیمه‌نامه، شماره پلاک، شماره موتور و شماره شاسی را مشاهده کنید اما با خدمت استعلام بدون جزئیات تنها از اعتبار داشتن یا نداشتن بیمه‌نامه و تاریخ انقضای آن مطلع می‌شوید.

آیا جزئیات استعلام بیمه شخص ثالث در پیشخوان۲۴ به‌روز است؟

بله؛ با پیشخوان۲۴ می‌توانید جزئیات استعلام تاریخ بیمه شخص ثالث را به صورت به‌روز و بر اساس آخرین اطلاعات موجود در سامانه مربوطه مشاهده کنید.

نحوه استعلام بیمه موتور سیکلت با شماره پلاک چگونه است؟

استعلام بیمه شخص ثالث موتور سیکلت با کد یکتا و کد ملی امکان‌پذیر است و امکان استعلام بیمه موتور سیکلت با شماره پلاک وجود ندارد.

کد یکتای بیمه‌نامه چیست؟

کد یکتای بیمه‌نامه شماره‌ای است که توسط بیمه مرکزی به هر بیمه نامه تخصیص داده می‌شود.

چگونه به کد یکتای بیمه‌نامه دسترسی پیدا کنیم؟

کد یکتا روی برگه بیمه‌نامه درج شده است که شما می‌توانید از آن قسمت به این کد دسترسی پیدا کنید.

در صورت عدم دسترسی به برگه بیمه‌نامه، باید چه کاری انجام دهیم؟

اگر به هر دلیلی امکان دسترسی به برگه بیمه‌نامه وجود ندارد، باید برای دریافت کد یکتای بیمه‌نامه به شعبه بیمه شخص ثالث خود مراجعه کنید.

دانلود اپلیکیشن پیشخوان 24

پیشخوان 24 اپلیکیشن چند منظوره است که تمام خدمات و سرویس‌های شهروندی و نیازهای الکترونیکی را به صورت تجمیعی در اختیار شما قرار می‌دهد. این اپلیکیشن دستیار شما در انجام امور اداری و شهروندی است. سرویس‌های پیشخوان شامل خدمات استعلام بیمه تامین اجتماعی، مشاهده سهام عدالت، خدمات خودرو، پرداخت قبوض، خرید شارژ و بسته‌های اینترنتی، قیمت ارز و سکه، قیمت طلا، خدمات پیگیری مرسولات پستی و .... است.

بیمه شخص ثالث چیست؟

به بیمه‌ای که هزینه و خسارت مالی و جانی شخص آسیب‌دیده (شخص ثالث) و خودرو را تا سقف مشخص‌شده بیمه پرداخت می‌کند، بیمه شخص ثالث گفته می‌شود.

در صورت به پایان رسیدن زمان اعتبار بیمه، جریمه خواهید شد و پرداخت تمام هزینه‌ها هنگام وقوع حادثه بر عهده شما است یعنی شرکت بیمه مسئولیتی بر عهده نخواهد داشت.

مدت اعتبار بیمه شخص ثالث

مدت اعتبار بیمه شخص ثالث برای وسایل نقلیه به صورت روزانه، ماهانه و سالیانه است. به صورت کلی معمولا پیشنهاد می‌شود که بیمه شخص ثالث یک‌ساله دریافت کنید؛ چراکه این نوع اعتبار مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

قیمت بیمه شخص ثالث

قیمت بیمه شخص ثالث برای وسایل نقلیه یک مقدار ثابت نیست؛ بلکه هزینه آن هر سال بر اساس نرخ دیه، سطح پوشش مالی و تخفیف نداشتن خسارت تغییر می‌کند.

روش‌های استعلام بیمه شخص ثالث

روش‌های استعلام اعتبار بیمه شخص ثالث شامل روش‌های سنهاب بیمه مرکزی و روش‌های پیشخوان۲۴ به‌عنوان یک سامانه جامع و کامل استعلام و پرداخت است.

استعلام بیمه شخص ثالث با کد یکتا و کد ملی در اپلیکیشن پیشخوان۲۴

چنانچه تمایل دارید به آخرین وضعیت بیمه شخص ثالث خودرو دسترسی پیدا کنید، می‌توانید از سایت یا اپلیکیشن پیشخوان۲۴ استفاده کنید. در این سامانه علاوه بر استعلام خدمات خودرو، امکان دسترسی به وضعیت بیمه شخص ثالث نیز وجود دارد.

شما می‌توانید با دسترسی به کد یکتای بیمه‌نامه و کد ملی یا با دسترسی به شماره پلاک، استعلام بیمه شخص ثالث خودرو را مشاهده کنید.

استعلام بیمه شخص ثالث با کد ملی و کد یکتا (خودرو و موتور)

روش استعلام اعتبار بیمه شخص ثالث با کد ملی و کد یکتا نسبت به روش با شماره پلاک، اطلاعات بیشتری می‌خواهد اما در عوض جزئیات کامل‌تری مانند مشخصات مالک خودرو، مشخصات خودرو، تعهدات مالی، تعهدات حوادث راننده و مسافر همچنین درصد تخفیف بیمه شخص ثالث را نمایش می‌دهد.

نکته حائز اهمیت درمورد روش استعلام بیمه خودرو با کد ملی و کد یکتا، نمایش نتیجه استعلام بیمه شخص ثالث موتور و خودرو است.

استعلام بیمه شخص ثالث با پلاک (فقط خودرو)

در این روش نیازی به ارائه کد ملی و کد یکتای بیمه‌نامه ندارید. با توجه به این‌که ممکن است در هر شرایطی به کد یکتا دسترسی نداشته باشید، می‌توانید تنها با ارائه شماره پلاک، استعلام اعتبار بیمه‌نامه را از پیشخوان۲۴ دریافت کنید.

نکته قابل توجه درباره این روش این است که اطلاعات ارائه‌شده در آن بسیار کمتر از روش استعلام با جزئیات است و تنها تاریخ پایان اعتبار بیمه‎‌نامه و معتبر یا نامعتبر بودن آن قابل مشاهده است. در ضمن، این روش نتیجه استعلام بیمه موتور سیکلت را نمایش نمی‌دهد و مختص خودرو است.

سنهاب استعلام بیمه شخص ثالث

بیمه مرکزی برای استعلام بیمه شخص ثالث خودرو، سامانه سنهاب که مخفف «سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه» است، راه‌اندازی کرده است. شما می‌توانید با شماره بیمه‌نامه، کد یکتا و VIN استعلام بگیرید و نتیجه استعلام که شامل جزئیات تاریخ انقضای بیمه‌نامه و سابقه خسارت است، مشاهده کنید.

 • استعلام بیمه‌ شخص ثالث با کد یکتا
 • استعلام بیمه شخص ثالث با vin
 • استعلام بیمه شخص ثالث با شماره بیمه‌نامه

استعلام بیمه شخص ثالث با کد یکتا

برای استعلام از این بخش کافیست کد یکتای بیمه‌نامه، کد ملی و کد امنیتی را وارد کنید سپس گزینه استعلام را انتخاب کنید. حالا می‌توانید تمامی جزئیات مربوط به بیمه‌نامه خود را مشاهده کنید. این استعلام شامل جزئیات زیر است:

کد یکتا بیمه‌نامه، شرکت بیمه‌گر، شماره بیمه‌نامه، رشته بیمه‌نامه، نام بیمه‌گذار، کد ملی بیمه‌گذار، تاریخ ثبت بیمه‌نامه، تاریخ شروع بیمه‌نامه، تاریخ پایان بیمه‌نامه و …

استعلام اعتبار بیمه شخص ثالث با کد VIN

برای استعلام اعتبار شخص ثالث کافیست کد VIN و شماره موبایل خود را در این بخش وارد کنید و عملیات استعلام را انجام دهید. توجه داشته باشید که برای هر شماره موبایل تنها 5 استعلام در روز مجاز است.

استعلام اعتبار بیمه شخص ثالث با شماره بیمه نامه

برای استعلام اعتبار بیمه شخص ثالث و مشاهده اطلاعات بیمه نامه کافیست نام شرکت بیمه‌گر، شماره بیمه‌نامه، کد ملی / کد شناسه ملی و کد امنیتی را وارد و سپس گزینه استعلام را انتخاب کنید.

استعلام بیمه شخص ثالث با پیامک

برای مشاهده وضعیت بیمه‌ شخص ثالث می‌توانید شماره بیمه‌نامه، کد یکتا و VIN را در یکی از ساختار‌های زیر به سرشماره ۳۰۰۰۲۶۲۱ پیامک کنید.

 • قالب پیامک شماره بیمه نامه:
  شماره بیمه نامه چاپ شده * شماره بیمه گذار * 1
  1 * 2598634587 * 99/02/013/000012
 • قالب پیامک کد یکتای بیمه نامه:
  کد یکتای بیمه نامه * کد ملی بیمه گذار * 2
  2 * 0039542000 * 13771510624
 • قالب پیامک کد VIN:
  * کدملی متعلق به شماره همراه استعلام کننده * VIN
  3 * 0039542000 * IRFC1377V0694235

بهترین روش استعلام بیمه شخص ثالث

بهترین روش استعلام بیمه نامه شخص ثالث روشی است که ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • امکان انتخاب روش استعلام با جزئیات بیمه و استعلام بدون جزئیات بیمه
 • امکان استعلام بیمه شخص ثالث موتور سیکلت با کد ملی و کد یکتا
 • امکان استعلام بیمه شخص ثالث خودرو با کد ملی و کد یکتا
 • نمایش نتیجه به‌روز استعلام مطابق سامانه بیمه مرکزی
 • حفظ و نگهداری نتیجه استعلام برای رجوع مجدد
 • و …

روش استعلام بیمه شخص ثالث پیشخوان۲۴، تمام این ویژگی‌ها را دارد همچنین امکان استفاده از سایر خدمات خودرو و موتور مانند استعلام خلافی، عوارض‌ها و … را نیز فراهم کرده است. در ضمن، استفاده از خدمات اجتماعی و شهروندی مانند استعلام یارانه و سهام عدالت نیز در سامانه پیشخوان۲۴ از طریق سایت و اپلیکیشن آن امکان‌پذیر است.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور سیکلت و خودرو

برای محاسبه جریمه دیرکرد تمدید بیمه شخص ثالث، باید قیمت بیمه شخص ثالث خودرو یا موتور خود را که از سوی بیمه مرکزی اعلام شده است، بر ۳۶۵ تقسیم کنید. نکته حائز اهمیت این است که قیمت بیمه شخص ثالث وابسته به نوع خودرو، تعداد سیلندر، ظرفیت بار و … متفاوت است بنابراین جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور سیکلت و خودرو نیز برای هر شخص تفاوت دارد.

بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث خودرو و موتور

هر سال، بیمه مرکزی، زمانی را برای اجرای طرح بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث در نظر می‌گیرد تا مالکان وسایل نقلیه را به خرید یا تمدید بیمه شخص ثالث تشویق و ترغیب کند.

اجرای طرح بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث موتور و خودرو، باید ابتدا توسط وزارت امور اقتصاد و دارایی بررسی شود سپس در صورت تایید، توسط بیمه مرکزی و شرکت‌های بیمه شخص ثالث اجرا شود.

قانون جدید بیمه شخص ثالث

طبق قانون جدید بیمه شخص ثالث، با توجه به اینکه مبلغ دیه ۱۴۰۳ از عدد ۹۰۰ میلیون تومان به عدد ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است، سقف خسارت پرداختی به‌شرح زیر است:

 • سقف پوشش خسارت راننده برابر با ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان
 • سقف خسارت جانی پرداختی برابر با ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان
 • حداقل خسارت مالی برابر با ۴۰ میلیون تومان و حداکثر خسارت مالی برابر با ۸۰۰ میلیون تومان در ضمن، طبق قانون جدید بیمه شخص ثالث ۱۴۰۳، انتقال تخفیف بیمه، تنها به اعضای درجه یک خانواده شامل مادر، پدر، همسر و فرزندان امکان‌پذیر است.

ثبت دیدگاه

شما هم می‌توانید دیدگاه خود را با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.