استعلام سوابق خودرو

استعلام سوابق خودرو

استعلام سوابق خودرو

درباره سامانه استعلام سوابق خودرو

استعلام سوابق خودرو یکی از خدماتی است که شما می‌توانید به‌صورت آنلاین در سایت یا اپلیکیشن پیشخوان۲۴ به آن دسترسی داشته باشید؛ کاری که پیش از این، تنها به‌صورت حضوری و به دست افسر پلیس انجام می‌شد.

استعلام اصالت خودرو، پیش از خرید و فروش، کمک زیادی خواهد کرد تا با خیال راحت و آسوده، تمامی اطلاعات را بررسی کرده و یک معامله مطمئن داشته باشد. استعلام سوابق خودرو با دو روش انجام می‌شود؛ شما می‌توانید این کار را با استفاده از بارکد کارت خودرو یا شماره برگه سبز انجام دهید.

استعلام اصالت و سوابق با شماره بارکد ماشین

در روش اول شما باید شماره بارکد کارت خودرو را در اختیار داشته باشید و با وارد کردن آن همراه با کد ملی و شماره موبایل مالک خودرو،‌ استعلام را انجام دهید. این شماره در پشت کارت خودرو حک شده است.

استعلام اصالت و سوابق خودرو با برگه سبز

روش دوم، استفاده از شماره برگه سبز خودرو همراه با کد ملی و شماره موبایل مالک خودرو است که مشابه روش اول انجام می‌شود؛ فقط با این تفاوت که به جای شماره بارکد کارت خودرو باید از شماره برگه سبز استفاده کنید. این شماره در بالا و سمت چپ برگه سبز قرار دارد.

جزئیات استعلام اصالت و سوابق خودرو

مواردی که بعد از استعلام آنلاین اصالت خودرو به شما نمایش داده می‌شود سوابق ثبت‌شده مرتبط شامل تعداد دفعات نقل و انتقال، دیون قانونی مانند خلافی و عوارض‌ها، وضعیت اعتبار بیمه‌نامه و خسارت‌های دریافت‌شده، اعتبار معاینه فنی و ... است؛ همچنین، در استعلام مشخصات خودرو به این مورد اشاره می‌شود که آیا خودرو قابلیت نقل و انتقال را دارد یا خیر؟

سوالات متداول در مورد استعلام اصالت خودرو

استعلام اصالت آنلاین خودرو در پیشخوان ۲۴ چند روش دارد؟

استعلام از طریق دو روش انجام می‌شود:
۱- از طریق شماره بارکد کارت خودرو
۲- از طریق شماره برگه سبز خودرو

آیا استعلام آنلاین اصالت خودرو رایگان است؟

خیر؛ هزینه استعلام این خدمت ۴۳/۵۰۰ تومان است که باید پیش از نمایش نتیجه تسویه شود.

نتیجه استعلام اصالت خودرو شامل چه جزئیاتی است؟

تاریخ شروع بیمه، تاریخ انقضای بیمه، نام خودرو، رنگ، بارکد، خلافی، مدل خودرو، کاربری، تعداد نقل‌وانتقال، بدهی عوارض آزادراهی، کد پیگیری و سوابق استفاده از خسارت بیمه

استعلام آنلاین اصالت خودرو به چه مواردی نیاز دارد؟

شماره بارکد کارت خودرو یا شماره برگه سبز، کد ملی مالک خودرو، شماره موبایل مالک خودرو

چرا استعلام اصالت خودرو مهم است؟

برای داشتن یک خرید مطمئن و جلوگیری از دعاوی حقوقی، پیشنهاد می‌شود قبل از خرید خودرو، استعلام اصالت آن را در سامانه اصالت خودرو انجام دهید.

آیا استعلام آنلاین اصالت خودرو نیاز به نوبت گرفتن دارد؟

خیر، استعلام اصالت خودرو کاملا به صورت آنلاین و توسط سامانه یا اپلیکیشن انجام می‌شود و نیازی به نوبت گرفتن ندارد.

دانلود اپلیکیشن پیشخوان 24

پیشخوان 24 اپلیکیشن چند منظوره است که تمام خدمات و سرویس‌های شهروندی و نیازهای الکترونیکی را به صورت تجمیعی در اختیار شما قرار می‌دهد. این اپلیکیشن دستیار شما در انجام امور اداری و شهروندی است. سرویس‌های پیشخوان شامل خدمات استعلام بیمه تامین اجتماعی، مشاهده سهام عدالت، خدمات خودرو، پرداخت قبوض، خرید شارژ و بسته‌های اینترنتی، قیمت ارز و سکه، قیمت طلا، خدمات پیگیری مرسولات پستی و .... است.

استعلام سوابق و اصالت خودرو چیست؟

هنگام معامله خودرو یکی از موارد مهمی که باید بررسی شود، تایید اصالت خودروست. شما از همین حالا می‌توانید استعلام اصالت خودروی خود را به‌صورت آنلاین و غیرحضوری از طریق سایت و اپلیکیشن پیشخوان ۲۴ انجام دهید.

برای استفاده از سرویس اصالت خودرو، باید اصل یا تصویر کارت خودرو یا برگه سبز را در اختیار داشته باشید و دسترسی به شماره موبایل مالک خودرو الزامی است؛ زیرا احراز هویت از طریق ارسال کد یک‌بارمصرف انجام ‌می‌شود. فقط کافیست شما به سامانه سوابق خودرو در پیشخوان ۲۴ مراجعه کنید تا قبل از خرید‌و‌فروش خودرو از اصالت آن مطمئن شوید.

مزایای تایید اینترنتی اصالت و استعلام سوابق خودرو

با استفاده از سامانه استعلام سوابق و اصالت خودرو، بسیاری از مشکلات قضایی در معامله خودرو برطرف می‌شود و خریدار با اطمینان بیش‌تری خرید خود را انجام می‌دهد.

یک سوال مهم؛ چرا این سامانه راه‌اندازی شد؟ یکی از دلایل اصلی این مورد، بالا رفتن دقت کار است که به‌واسطه حذف نیروی انسانی صورت می‌گیرد. همچنین سرعت انجام خرید‌و‌فروش بالاتر می‌رود و شما می‌توانید بدون مراجعه به مراکز تعویض پلاک با صرفه‌جویی در زمان و هزینه، استعلام اصالت خودروی مورد نظر را انجام دهید.

استعلام حضوری اصالت خودرو

قبلاً تایید اصالت خودرو توسط افسر پلیس راهور در مراکز تعویض پلاک انجام می‌شد؛ ولی حالا با رونمایی از سامانه استعلام سوابق خودرو، بسیاری از مشکلات روش قدیمی برطرف شده است. در روش قدیمی، موارد زیر به صورت حضوری بررسی می‌شد.

  • تطبیق رنگ خودرو
  • تطبیق پلاک خودرو
  • تطبیق شماره موتور خودرو
  • تطبیق شماره شاسی خودرو یا شماره VIN خودرو
  • استعلام سرقتی بودن خودرو

در روش جدید هم تمامی این موارد به‌صورت یک‌جا صورت می‌پذیرد و پیامی مبنی بر قابل معامله و غیر قابل معامله بودن خودرو به شما نمایش داده می‌شود. هم‌چنین در صورت غیر قابل انتقال بودن وسیله نقلیه نیز پیامی به شما نمایش داده خواهد شد. در نهایت، بررسی نقل و انتقال خودرو کامل شده و شما می‌توانید وارد مراحل بعدی معامله شوید.

کاربرد و مزایای سامانه سوابق و اصالت خودرو چیست؟

در استعلام اصالت خودرو یک پیام به شما نمایش داده خواهد شد و در آن به قابلیت نقل و انتقال خودرو اشاره می‌شود. هم‌چنین موارد زیر برای اطمینان‌خاطر خریدار و شفافیت معامله بررسی خواهد شد.

نام خودرو رنگ ماشین خلافی خودرو مدل خودرو
کاربری وسیله نقلیه تاریخ شروع بیمه نامه تاریخ انقضای بیمه نامه تعداد نقل‌وانتقال
بدهی عوارض آزادراهی کد پیگیری سوابق استفاده از خسارت بیمه بارکد خودرو

استعلام اصالت و سوابق خودرو با پیشخوان۲۴

برای استفاده از استعلام آنلاین و غیرحضوری اصالت خودرو با سامانه پیشخوان۲۴ دو روش وجود دارد:

  • مراجعه به سایت
  • استفاده از اپلیکیشن

در استفاده از این دو روش تفاوتی وجود ندارد و شما می‌توانید باتوجه‌به نیاز خود، یکی از این دو مورد را برای استعلام انتخاب کنید تا در زمان معامله، دغدغه پرداخت از ذهن شما پاک شود و تمرکز اصلی بر روی ایجاد تجربه یک خرید دقیق، قانونی و سریع باشد.

یکی از مواردی که در استعلام اینترنتی اصالت و سوابق ماشین حل شده، مسئله نوبت‌دهی و صرف زمان بوده. هم‌چنین این مورد در نظر گرفته شده که با داشتن کارت خودرو یا برگه سبز استعلام را انجام دهید و به شماره پلاک یا شماره بیمه نیازی نیست.

استعلام اصالت خودرو از نظر قانونی

با توجه به قوانین راهنمایی و رانندگی، عوض کردن قطعات اصلی خودرو (مثل موتور یا شاسی) و یا رنگ کردن وسیله نقلیه بدون اخذ مجوزهای لازم، مجاز نیست و به همین دلیل است که شماره شاسی، رنگ و دیگر موارد مهم باید در استعلام اصالت خودرو بررسی شوند تا همه چیز از نظر قانونی تایید شود.

در آخر، باز هم به این نکته اشاره کنیم که سامانه استعلام سوابق خودرو با رویکرد غیرحضوری کردن این روند،‌ کمک بسیار زیادی به دو طرف معامله خواهد کرد و این امکان در سامانه پیشخوان ۲۴ در اختیار شما قرار دارد.

ثبت دیدگاه

شما هم می‌توانید دیدگاه خود را با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.