استعلام گواهینامه رانندگی

استعلام گواهینامه رانندگی

ویژگی‌های استعلام گواهی نامه در پیشخوان24

استعلام وضعیت گواهینامه

برای استعلام وضعیت گواهینامه‌ رانندگی همراه با جزئیات در پیشخوان24 به کد ملی و شماره موبایل خود نیاز دارید. جزئیات مربوط به انواع گواهینامه در این سرویس قابل مشاهده است.

نمایش جزئیات استعلام وضعیت گواهینامه رانندگی

شما می‌توانید جزئیاتی مانند نوع گواهینامه، بارکد، تاریخ صدور، میزان اعتبار و شماره گواهی‌ نامه را در سرویس استعلام شماره گواهینامه خودرو پیشخوان24 مشاهده کنید.

ذخیره سوابق وضعیت استعلام گواهینامه

کلیه سوابق مربوط به سرویس استعلام گواهینامه در بخش سوابق اپلیکیشن یا سایت پیشخوان24 ذخیره می‌‌شوند. شما می‌توانید به سادگی به سوابق استعلام‌های قبلی خود دسترسی پیدا کنید.

-

در آزمون رانندگی قبول شده‌ام، اما هنوز گواهینامه به دستم نرسیده است؟

گواهینامه رانندگی معمولا تا ۳۰ یا ۴۰ روز بعد از قبولی در آزمون عملی رانندگی برای افراد صادر و ارسال می‌شود. برای پیگیری وضعیت ارسال گواهینامه کافیست از سرویس پیگیری گواهینامه پیشخوان24 استفاده کنید و وضعیت صدور و ارسال گواهینامه خود را بررسی کنید.

آیا می‌توانم تمامی گواهینامه‌های رانندگی‌ام را در سرویس استعلام گواهینامه پیشخوان24 مشاهده کنم؟

بله تمام گواهی‌نامه‌هایی که به نام شما باشد، در این قسمت نمایش داده می‌شوند. شما می‌توانید از آخرین و به‌روزترین اطلاعات آن مانند تاریخ صدور، نوع گواهینامه و تاریخ اعتبار آن مطلع شوید.

برای استعلام گرفتن گواهینامه با کد ملی به چه اطلاعاتی نیاز داریم؟

تنها با داشتن کد ملی و شماره موبایل می‌توانید نتیجه استعلام گواهی نامه را مشاهده کنید. برای استفاده از این سرویس نیاز به اطلاعات دیگری ندارید.

پیشخوان24 چه جزئیاتی را از سرویس استعلام گواهینامه با کد ملی نمایش می‌دهد؟

بعد از استعلام گرفتن گواهینامه با کد ملی می‌توانید جزئیات بیشتری مانند وضعیت، مرحله گواهی نامه، نوع گواهی نامه، بارکد، تاریخ صدور، میزان اعتبار و شماره گواهینامه را در سایت یا اپلیکیشن پیشخوان24 مشاهده کنید.

آیا امکان مشاهده بارکد گواهینامه در پیشخوان24 وجود دارد؟

بله؛ یکی از اطلاعاتی که بعد از استعلام وضعیت گواهینامه با کد ملی نمایش داده می‌شود، بارکد پستی گواهینامه است. برای پیگیری آخرین وضعیت گواهینامه در پست می‌توانید از سرویس‌های مرسولات پستی استفاده کنید.

آیا امکان استعلام گواهینامه راهنمایی و رانندگی برای دیگران نیز وجود دارد؟

بله؛ برای مشاهده آخرین وضعیت گواهینامه دیگران می‌توانید از سایت یا اپلیکیشن پیشخوان24 استفاده کنید. این بار به جای وارد کردن اطلاعات ورودی خودتان، شماره موبایل و کد ملی فرد جدید را وارد کنید تا نتیجه را به شما نمایش دهد.

آیا رانندگی بدون گواهینامه در زیر سن ۱۸ سالگی مجازات دارد؟

بله؛ فرقی ندارد در چه سنی باشید؛ اگر بدون داشتن گواهینامه پشت ماشین بنشینید، جریمه می‌شوید. جریمه رانندگی همراه نداشتن گواهینامه در کلا‌ن‌شهرها ۳۱.۵۰۰، در سایر شهرها ۲۱.۰۰۰ و در روستا‌ها ۱۰۵۰۰ تومان است.

نمره منفی گواهینامه چگونه پاک می‌شود؟

نمره منفی گواهینامه راهنمایی و رانندگی در صورتی پاک می‌شود که • به مدت زمان ۶ ماه از آخرین تخلف دارای نمره منفی گذشته باشد. در این مدت هم هیچ نوع تخلف دارای نمره منفی نداشته باشید. • اگر در مرحله ابطال گواهینامه هستید باید مجموع نمره منفی‌تان در یک سال کمتر از ۲۰ باشد.

چگونه شماره گواهینامه گم شده را پیدا کنیم؟

اگر گواهینامه خود را گم کرده‌اید و حالا به دنبال راهی برای پیدا کردن شماره گواهینامه مفقودی خود هستید، می‌توانید به پلیس + ۱۰ یا راهور ناجا مراجعه کنید. البته در آخر نیز می‌توانید درخواست گواهی‌نامه رانندگی المثنی را دهید.

برای استعلام تاریخ اعتبار گواهینامه رانندگی باید از چه نرم افزار استعلام صدور گواهینامه‌ای استفاده کنیم؟

برای مشاهده تاریخ اعتبار گواهینامه رانندگی خود می‌توانید از سرویس استعلام گواهینامه رانندگی با کد ملی پیشخوان24 استفاده کنید.

دانلود اپلیکیشن پیشخوان 24

پیشخوان 24 اپلیکیشن چند منظوره است که تمام خدمات و سرویس‌های شهروندی و نیازهای الکترونیکی را به صورت تجمیعی در اختیار شما قرار می‌دهد. این اپلیکیشن دستیار شما در انجام امور اداری و شهروندی است. سرویس‌های پیشخوان شامل خدمات استعلام بیمه تامین اجتماعی، مشاهده سهام عدالت، خدمات خودرو، پرداخت قبوض، خرید شارژ و بسته‌های اینترنتی، قیمت ارز و سکه، قیمت طلا، خدمات پیگیری مرسولات پستی و .... است.

استعلام وضعیت گواهینامه

تا همین چند وقت پیش باید برای پیگیری وضعیت گواهی نامه به صورت حضوری به مراکز پلیس + ۱۰ مراجعه می‌کردید اما امروزه فرایند انجام کار به صورت غیر حضوری و آنلاین نیز انجام می‌شود. شما می‌توانید با وارد کردن شماره موبایل و کد ملی خود در سامانه استعلام وضعیت گواهینامه پیشخوان24 به جزئیاتی مانند نام و نام خانوادگی، نوع گواهینامه، وضعیت و مرحله گواهینامه، بارکد، تاریخ صدور، شماره گواهینامه و میزان اعتبار دسترسی پیدا کنید.

روش‌های استعلام گواهینامه رانندگی

برنامه استعلام گواهینامه رانندگی با کد ملی قبضینو

برای استعلام آخرین وضعیت گواهینامه موتور و خودرو ابتدا نیاز است وارد نرم‌افزار استعلام گواهینامه یا سایت قبضینو شوید. سرویس استعلام گواهینامه جدید با کد ملی را انتخاب کنید. سپس برای مشاهده نتیجه باید هم‌چنین دیگر نیاز نیست هر بار اطلاعات خودتان را وارد کنید؛ بلکه یک بار شماره موبایل و کد ملی را وارد می‌کنید. سپس برای مشاهده آخرین نتیجه استعلام باید روی یکی از اطلاعات ورودی نمایش داده شده کلیک کنید و گزینه استعلام وضعیت گواهینامه را انتخاب کنید. شماره موبایل و کد ملی خود را وارد کنید.

استعلام گواهینامه پلیس من

اپلیکیشن پلیس من یکی از روش‌های آنلاین پیگیری وضعیت گواهینامه رانندگی است که امکانات زیادی را در اختیار تمام کاربران قرار داده است. یکی از این خدمات، پیگیری وضعیت گواهی نامه رانندگی است. برای انجام این کار نیاز است وارد صفحه اصلی نرم‌افزار استعلام صدور گواهینامه شوید. گزینه راهور و سپس آخرین وضعیت گواهی ‌نامه را انتخاب کنید. حالا برای احراز هویت باید شماره موبایل و کد ملی خود را وارد کنید. سپس برای مشاهده نتیجه استعلام مبلغ ۵۲۰۰ تومان را پرداخت کنید. در غیر این صورت امکان استعلام برای شما وجود نخواهد داشت.

برنامه استعلام گواهینامه با کد ملی

برای استعلام وضعیت گواهینامه رانندگی می‌توانید از برنامه موبایلی پیشخوان ۲۴ استفاده کنید. برای استفاده از این سرویس هم تنها نیاز به شماره موبایل و کد ملی دارید.

سامانه پیگیری گواهینامه رانندگی از طریق پیامک

برای پیگیری گواهینامه رانندگی تعویضی از طریق پیامک باید عدد ۱ را به ۱۱۰۰ ارسال کنید. البته مدت زمان کوتاهی است که این سامانه از کار افتاده و دیگر مثل سابق، لیست خدمات سامانه را برای شما پیامک نمی‌کند. اگر می‌خواهید از آخرین وضعیت صدور گواهینامه خود با خبر شوید؛ باید کد ملی خود را به شماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۱۰ پیامک کنید. هزینه فعال‌سازی این سرویس اعلام وضعیت گواهینامه ۳۵۰ تومان است.

سامانه تلفنی پیگیری وضعیت گواهینامه رانندگی

اگر می‌خواهید به صورت تلفنی نسبت به استعلام گواهینامه با نام و نام خانوادگی اقدام کنید، می‌توانید با یکی از شماره‌های 81253573 یا 81253561 تماس بگیرید تا نتیجه استعلام همراه با جزئیات به شما نمایش داده شود. در غیر این صورت باید به مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور ناجا مراجعه کنید.

سامانه پیگیری گواهینامه از طریق اینترنت

برای پیگیری گواهینامه از پست نیاز است وارد سامانه رهگیری مرسولات سازمانی گواهی نامه به نشانی najatracking.post.ir شوید. برای استفاده از این سایت تنها به شماره کارت ملی خود نیاز دارید. توجه داشته باشید از این روش زمانی می‌توانید استفاده کنید که گواهینامه شما صادر شده و برای پست ارسال‌شده است.

استعلام گواهینامه رانندگی پلیس +۱۰

برای پیگیری گواهینامه با کد ملی می‌توانید به صورت حضوری به نزدیک‌ترین مرکز پلیس + ۱۰ مراجعه کنید.

استعلام وضعیت گواهینامه از طریق کد دستوری

در گذشته شما می‌توانستید برای پیگیری گواهی نامه رانندگی خود کد دستوری #193* یا *۱۱۰# را شماره‌گیری کنید؛ اما فعلا این دو سرویس در دسترس نیستند.

استعلام گواهینامه مفقودی از طریق ناجا

شما می‌توانید برای پیگیری گواهینامه از ناجا به سامانه اینترنتی رهگیری پست سازمانی مراجعه کنید. هم‌چنین می‌توانید برای پیگیری شماره گواهینامه مفقودی به یکی از دفاتر راهور ناجا مراجعه کنید. نکته: اگر به بارکد مرسوله دسترسی دارید و می‌خواهید برای استعلام گواهینامه با شماره مرسوله اقدام کنید؛ می‌توانید برای اطلاع از آخرین وضعیت گواهینامه صادرشده به سایت tracking.post.ir مراجعه کنید.

روش تشخیص گواهینامه رانندگی جعلی از اصلی

اگر می‌خواهید گواهینامه رانندگی اصلی را از جعلی تشخیص دهید باید یکی از روش‌های زیر را امتحان کنید.

 • عدد ۱ را به سامانه ۱۱۰۰ ارسال کنید تا از وضعیت اعتبار گواهی ‌نامه رانندگی مطلع شوید.
 • برای استعلام گواهینامه رانندگی جعلی می‌توانید از سرویس استعلام وضعیت گواهینامه پیشخوان24 استفاده کنید. برای مشاهده جزئیات تنها نیاز به شماره موبایل و کد ملی دارید.

استعلام نمره منفی گواهینامه با اینترنت

برای استعلام گواهینامه رانندگی نمره منفی با کد ملی می‌توانید به سایت پیشخوان24 به نشانی pishkhan24.com مراجعه کنید. بعد از انتخاب سرویس استعلام وضعیت نمره منفی گواهینامه باید شماره گواهینامه، شماره موبایل و کد ملی خود را وارد کنید تا نتیجه به شما نمایش داده شود. نکته: متاسفانه در حال حاضر امکان استعلام گواهینامه با شماره گواهینامه وجود ندارد. شما نمی‌توانید از سایر روش‌ها برای مشاهده وضعیت گواهی‌نامه استفاده کنید.

انواع گواهینامه رانندگی

تا چند وقت گذشته گواهی نامه به ۶ دسته تقسیم می‌شد اما امروزه گواهی نامه‌های صادرشده به پایه یک، دو، سه تقسیم می‌شود. اعتبار گواهی نامه‌ها تا سن ۶۵ سالگی ۱۰ سال، از سن ۶۵ تا ۷۵ سالگی ۵ سال و از سن ۷۰ سالگی به بالا حدود دو سال است.

شرایط گرفتن گواهینامه پایه ۱

این نوع گواهینامه را رانندگانی دریافت می‌کنند که قصد رانندگی با اتوبوس مسافربری و کامیون را داشته باشند. برای گرفتن گواهی نامه پایه ۱ باید از شرایط زیر برخوردار باشید.

 • داشتن سن ۲۵ سال تمام برای دریافت گواهینامه پایه ۱ الزامی است.
 • یک سال باید از زمان دریافت گواهینامه پایه ۲ گذشته باشد.
 • گواهی سلامت روحی و جسمی داشته باشید.
 • منفی بودن تست اعتیاد
 • گذراندن دوره آموزشی و کسب نمره قبولی
 • قبولی در آزمون آیین نامه

دریافت گواهینامه پایه ۲

برای دریافت گواهی نامه وسایل نقلیه باربری و مسافرکشی باید از شرایط زیر برخوردار باشید.

 • باید حداقل ۲۳ سال داشته باشید تا بتوانید برای گرفتن گواهینامه پایه ۲ اقدام کنید.
 • حداقل ۲ سال از زمانی که گواهی نامه پایه ۳ دریافت کردید؛ گذشته باشد.
 • منفی بودن تست اعتیاد
 • گذراندن دوره آموزشی و قبولی در آن

شرایط اخذ گواهینامه پایه ۳

 • حداقل سن برای دریافت این نوع گواهی نامه ۱۸ سال است.
 • گذراندن دوره آموزشی و قبولی در آزمون آیین‌نامه
 • داشتن گواهی سلامت روحی، جسمی و روانی

شرایط گواهینامه ویژه

این نوع گواهی نامه رانندگی به رانندگان وسایل نقلیه کارگاهی، کشاورزی، عمرانی و صنعتی داده می‌شود. برای دریافت گواهی نامه باید شرایط زیر در مورد شما صدق کند.

 • حداقل سن ۲۰ سال
 • داشتن گواهی سلامت جسمی، روح و روانی
 • قبولی در دوره‌های آموزش نظری
 • شرکت در آزمون عملی و کسب نمره

شرایط گواهی نامه موتورسیکلت

 1. داشتن حداقل سن ۱۸ سال
 2. دریافت گواهی سلامت روحی، جسمی و روانی
 3. گذراندن دوره آموزشی
 4. قبولی در آزمون عملی شهر

محدودیت پلیس برای افراد تازه‌کار

محدودیت‌های رانندگی برای افرادی که به تازگی گواهی نامه خود را دریافت کرده‌اند، در نظر گرفته شده است که در ادامه آن‌ها را نام می‌بریم.

 • افرادی که به تازگی گواهی ‌نامه پایه سوم رانندگی را دریافت کرده‌اند، باید در سه ماه اول در کنار فردی که ترجیحا گواهی ‌نامه پایه سوم و در غیر این صورت گواهینامه پایه دو و یک دارند، بنشینند.
 • افراد تازه‌کار مجاز به رانندگی در ساعات ۱۲ شب تا ۵ صبح نیستند.
 • رانندگان مبتدی تا یک سال اجازه رانندگی در خارج از شهرها را ندارند. تنها حق رانندگی در مسیرهایی با فاصله ۲۵ کیلومتری از شهر را دارند.
 • اگر در طی این مدت مرتکب جریمه رانندگی شوند، نمره منفی دریافت می‌کنند.

در ادامه به محدودیت‌هایی که برای گواهی‌نامه موتورسیکلت وجود دارد، اشاره می‌کنیم:

 • اگر گواهی نامه موتور سیکلت را دریافت کردید تا یک سال اجازه رانندگی با موتورهای بیش از ۱۲۵ سی سی را ندارید.
 • به مدت یک سال اجازه رانندگی از ساعت ۱۰ شب تا ۵ صبح را ندارید.
 • همانند کسانی که گواهینامه پایه سوم دریافت کرده‌اند اجازه رانندگی در خارج از شهر را ندارید.

پیگیری گواهینامه مفقودی

در صورتی که گواهینامه خود را گم کرده‌اید اول از همه به سایت پست یافته مراجعه کنید. تمام مدارک شناسایی پیدا شده در سراسر کشور به ادارۀ پست فرستاده می‌شوند. افرادی که مدرکی را پیدا می‌کنند اگر آن را در صندوق پست بیندازند، این مدرک در سامانۀ مدارک یافت‌شدۀ کشور قرار می‌گیرد. در صورتی که مدرک شما پیدا شده باشد، فقط کافی است با در دست داشتن کارت ملی یا شناسنامه به نزدیک‌ترین دفتر پستی بروید. بعد از پر کردن فرم مربوطه، گواهینامۀ شما به نشانی پستی‌تان ارسال می‌شود.

درخواست گواهینامه المثنی

برای درخواست گواهینامه المثنی نیازی به ثبت آگهی در روزنامه‌ها نیست و کافی ست به یکی از مراکز پلیس‌+10 مراجعه کنید و درخواست خود را ثبت کنید. مدارک لازم برای دریافت گواهینامه المثنی:

 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل و کپی شناسنامه

ثبت دیدگاه

شما هم می‌توانید دیدگاه خود را با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.
کاربر
بنیامین

سلام من ۴۷ روز پیش ازمون عملی رانندگی رو قبول شدم تاحالا گواهینامه رانندگی نیومده پلیس راهور هم رفتم گفت کاری از دست ما برنمیاد شاید تا یک ماه دیگه بیاد بنظرتون جای دیگه برای پیگیری هست گواهینامه ۲۱اسفند چاپ شده ولی ارسال نشده

پشتیبانی پیشخوان ۲۴

سلام و احترام
برای پیگیری این موضوع لطفا به آموزشگاه رانندگی خود مراجعه کنید.
تندرست و سبز باشید

پاسخ
کاربر
محمدرضا

سلام وه خسته نباشید من چگونه میتوانم استعلام گواهینامه موتورو بگیرم

پشتیبانی پیشخوان ۲۴

سلام بر شما دوست عزیز
برای استعلام گواهینامه موتور هم می‌توانید از طریق همین سرویس اقدام کنید. لطفا کد ملی و شماره موبایلی که با همین کد ثبت‌نام شده است را در کادرهای مربوطه وارد کرده و گزینه پیگیری گواهینامه را وارد کنید.
سبز باشید و برقرار.

پاسخ
کاربر
اژدر‌قاسمعلی

گواهینامه

پشتیبانی پیشخوان ۲۴

سلام وقت بخیر
برای اطلاع از آخرین وضعیت گواهینامه باید کد ملی و شماره‌موبایلی که به‌نام خودتان هست را در کادرهای مربوطه وارد کرده و گزینه پیگیری گواهینامه را بزنید.
سبز و پاینده باشید.

پاسخ
کاربر
ذکاوتمند

با سلام من استعلام از وضعیت گواهی نامه تمدید شده گرفتم در قسمت وضعیتش نوشته
اسکن شده ناجی پاس
میخواستم بدونم ای جمله یعنی چی ؟

پشتیبانی پیشخوان ۲۴

سلام وقت بخیر
احتمالا گواهینامه شما صادر شده و در ضعیت ارسال قرار دارد. برای اطلاع از وضعیت دقیق گواهینامه لطفا روی دکمه پیگیری از پست کلیک کنید.
با تشکر.

پاسخ
کاربر
افشین سيف الدینی

سلام
استعلام گرفتم چاپ نشده بود آیا مجددا برای استعلام باید هزینه پرداخت نمایم؟

پشتیبانی پیشخوان ۲۴

درود بر شما
درصورتی که هیچ اطلاعاتی برای شما نمایش داده نشده است، این معنی را می‌دهد که هنوز گواهینامه شما صادر نشده است. صدور گواهینامه معمولا 40 روز کاری بعد از تایید قبولی توسط آموزشگاه صورت می‌گیرد. در صورت صدور، وقتی استعلام بگیرید علاوه بر اعلام آن توسط سرویس، می‌توانید کد رهگیری آن را هم دریافت کنید.
برقرار و پیروز باشید.

پاسخ
کاربر
رسول یاوری

پول پرداخت شد اما جواب درستی نداد

پشتیبانی پیشخوان ۲۴

سلام وقت بخیر
درصورتی‌که به اطلاعات موردنیازتان دسترسی پیدا نکرده‌اید یا در استفاده از سرویس دچار مشکل شده‌اید، لطفا با پشتیبانی پیشخوان 24 تماس بگیرید.
برقرار باشید.

پاسخ
کاربر
محمداروجی

من ثبت کردم اما جوابی نیومد برام

پشتیبانی پیشخوان ۲۴

سلام وقت به‌خیر
ممکن است گاهی اوقات سرویس با قطعی‌های لحظه‌ای روبه‌رو باشد. لطفا بعد از مدتی دوباره امتحان کنید.

پاسخ
کاربر
فاطمه

پرداختم ولی جواب نداد!؟

پشتیبانی پیشخوان ۲۴

درود بر شما
اگر اطلاعاتی از وضعیت گواهینامه‌تان دریافت نکرده‌اید،‌ به این معنی است که در حال حاضر گواهینامه شنا صادر نشده است. طبق اعلام نهادهای مربوطه، بهتر است پیگیری وضعیت گواهینامه، 40 روز بعد از تایید قبولی در آزمون رانندگی انجام شود.
برقرار باشید.

پاسخ
کاربر
مهدی

برا من اوکی بود استعلام دادا

کاربر
مصطفی موسوی

سلام ممنون بابت برنامه شما تونستم بفهمم کی گواهی نامم چاپ شده و کجا هست
سپاس از شما

کاربر
عزیزالله براهویی

من هزینه پرداخت کردم ولی جوابی نداد

پشتیبانی پیشخوان ۲۴

سلام آقای براهویی
اگر سرویس به صورت لحظه‌ای قطع باشد و پیغام خطا دریافت کنید،‌ حتما هزینه‌ی پرداخت‌شده به حساب یا کیف‌پول‌تان بازگردانده می‌شود تا در استعلام‌های بعدی از آن استفاده کنید.
شاد و سلامت باشید.

پاسخ
کاربر
فرناز گودرزی

سلام. پیامک حاوی کد مرسوله گواهینامه برای من ارسال شده. اما در پیگیری اعلام میشه که مشخصات مرسوله در بانک اطلاعات پست موجود نیست علت چیه؟☹️

پشتیبانی پیشخوان ۲۴

سلام خانم گودرزی وقت بخیر
لطفا با سامانه شرکت ملی پست ایران به‌شماره 195 تماس گرفته و علت ارسال پیامک و اطلاعات خروجی را جویا شوید.
شاد و پیروز باشید.

پاسخ
کاربر
پیمان

باید هردفعه ۵ هزار بدیم تا استعلام کنم گواهینامه رانندگی رو خب یبار کافیه دیگه هر روز باید ۵ هزار بدم تا استعلام کنم نمیدونم چی بگم خدایش

پشتیبانی پیشخوان ۲۴

سلام وقت به‌خیر
این هزینه از سمت پلیس برای سامانه‌ها تعیین شده است و از هر سامانه‌ای استفاده کنید باید این مبلغ پرداخت شود.

پاسخ
کاربر
حسین چالش

پولو گرفتن جواب ندادن گفتن فعلا نتیجه پیدا نمیشه دوباره اقدام کنید😐😐😐😐😐

پشتیبانی پیشخوان ۲۴

سلام وقت به خیر
اگر تراکنش ناموفق باشه،‌ هزینه به حساب یا کیف پول شما بازگشت داده می‌شه.

پاسخ