محتوی اصلی صفحه

استعلام وضعیت پلاک فک شده

یکی از رایج‌ترین معامله که بین افراد یک جامعه انجام می‌ شود، معاملات مربوط به نقل و انتقال خودرو است. در زمان خرید یک خودروی صفر، نصب پلاک آن را پلیس انجام می ‌دهد. پس از نصب، پلاک به نام صاحب جدید آن ثبت می‌‌شود. پیشخوان 24 به همین دلیل شرایطی را به وجود آورده است که بتوانید به‌راحتی و با وارد کردن کدملی خود نسبت به استعلام فک پلاک خودرو خود اقدام کنید.

استعلام پلاک فک شده

ویژگی‌های استعلام پلاک فک شده با پیشخوان 24

سوالات متداول در مورد پلاک فک شده

برای استعلام وضعیت پلاک فک شده با پیشخوان24 به چه اطلاعاتی نیاز داریم؟

برای استعلام وضعیت پلاک فک شده با پیشخوان24 تنها به کد ملی خود نیاز دارید.

آیا مشاهده وضعیت پلاک فک شده با پیشخوان 24 هزینه دارد؟

خیر؛ استعلام فک پلاک با پیشخوان 24 هیچ هزینه‌ای در بر نخواهد داشت.

چگونه بفهمیم فک پلاک انجام شده است؟

با کمک پیشخوان 24 و وارد کردن کدملی خود، می‌توانید استعلام فک پلاک اینترنتی خود را بدون مراجعه حضوری انجام دهید.

مدارک مورد نیاز برای فک پلاک حضوری چیست؟

کپی برابر با اصل سند مالکیت خودرو - کپی برابر با اصل مبایعه نامه فروش خودرو - کپی برابر با اصل کارت ملی صاحب پلاک - کپی برابر با اصل اظهارنامه

چه زمانی باید برای فک پلاک خودرو اقدام کرد؟

پس از تنظیم قرارداد بین طرفین (نوبت دهی تعویض پلاک) و ارائه وکالت فک پلاک از سوی فروشنده به خریدار، باید جهت تعویض پلاک خودرو اقدام شود. در این مرحله هر دو طرف باید به مراکز تعویض پلاک مراجعه کرده و پس از ارائه مدارک لازم، اقدامات برای نصب پلاک جدید انجام شود.

در صورت عدم تعویض فک پلاک، چه جرایم و تخلفات به عهده خریدار است یا مالک؟

در صورتی که در زمان خرید یک خودرو، فک پلاک انجام نشود، بروز هر نوع تخلف و جرمی که از جانب صاحب جدید آن انجام شود بر عهده صاحب قبلی آن است. بنابراین پس از فروش خودرو، تا زمانی که عملیات فک پلاک را انجام نداده‌اید، شما مسئول تمامی جرایم و تخلفاتی هستید که مالک جدید خودرو انجام می‌ دهد.

ثبت نام فک پلاک به چه صورتی است؟

برای این کار ( نوبت دهی تعویض پلاک) می‌توانید به صورت حضوری در جایگاه‌های مخصوصی که اقدامات مربوط به فک پلاک نوبت‌دهی را انجام می‌دهند، مراجعه کنید. همچنین در بعضی مواقع این کار به صورت اینترنتی هم انجام می‌شود و می‌توانید اقدام به ثبت نام فک پلاک کنید.

استعلام وضعیت پلاک فک شده با پیشخوان 24

یکی از مواردی ک همیشه مالکان و خریداران خودرو را درگیر خود می‌سازد، فک پلاک است. مالک و خریدار موظف هستند که در اسرع وقت به یکی از مراکز فک پلاک رجوع کنند و خریدار پلاک جدیدی برای خودروی خریداری شده خود تحویل بگیرد. به همین جهت یکی از مشکلات عمده‌ای که فروشندگان خودرو با آن درگیر می‌شوند عدم فک پلاک از سوی خریدار است.
این مشکل زمانی جدی می‌شود که بعد از معامله به رغم اینکه خریدار از مالک، وکالت تعویض پلاک را دریافت کرده است، اما به هر دلیلی از تعویض پلاک قدیمی امتناع می‌کند و با پلاک قبلی خودرو که به نام فروشنده است، تردد می‌کند. این موضوع (فک پلاک ماشین فروخته شده) باعث می‌شود تا کلیه جرایم و تخلفاتی که خریدار در طول این مدت انجام می‌دهد، به نام مالک قبلی (فروشنده خودرو) ثبت شود.

استعلام پلاک فک شده

به همین خاطر پیشخوان 24 این امکان را بوجود آورده تا بدون اینکه بخواهید زمان و هزینه اضافه برای مشاهده فک پلاک خودرو خود انجام بدهید، تنها با یک کلیک و وارد کردن کدملی خود متوجه شوید که تعویض پلاک صورت گرفته است یا خیر.

فک پلاک چیست؟

فک پلاک خودرو به معنای جداکردن پلاک از خودرویی است که فروخته شده است. به همین جهت استعلام مالک پلاک خودرو بعد از تعویض پلاک باعث می‌شود تا شخص فروشنده از وضعیت فک پلاک خودروی فروخته شده اطمینان حاصل کند.
نکته: فروشنده از زمان اتمام مدت وکالت تعویض پلاک که به خریدار داده و او اقدامی نکرده تا هر وقت که پلاک تعویض نشده می‌تواند دادخواست فک پلاک را به دادگاه صالح تقدیم کند و محدودیتی از جهت زمانی برای طرح چنین دعوایی وجود ندارد.

درخواست فک پلاک

هم فروشنده و هم وکیل او این توانایی را دارند با تنظیم دادخواست فک پلاک، علیه خریدار در مراجع قضایی اقدام کنند. توجه داشته باشید که تقاضای فک پلاک تنها از طرف فردی که پلاک قانوناً به نام اوست امکانپذیر است.

استعلام پلاک فعال یا فک شده از سایت پلیس راهور

بعد از ثبت نام در سایت تعویض پلاک یا مراجعه حضوری (طبق اعلام مراجع ذی صلاح) برای این کار می‌توانید وارد سامانه پلیس راهور شوید و با ثبت اطلاعات لازم از وضعیت پلاک اطمینان حاصل کنید. در داخل سایت قسمتی به اسم "وضعیت پلاک فک شده" موجود است. با وارد کردن کد ملی صاحب پلاک و همین طور کد امنیتی موجود در سایت، این توانایی را دارید از وضعیت پلاک بعد از پردازش اطلاعات، آگاه شوید. توجه کنید که اگر برای استعلام پلاک فک شده صفحه‌ای رویت نشود و وضعیت پلاک قابل رویت نباشد، یک یا دو روز بعد مجدد این پروسه را انجام دهید تا اطلاعات سامانه بروز شود.

نرم‌افزار استعلام پلاک با کدملی

همچنین برای استعلام پلاک‌های فعال خود و استعلام فک پلاک خودرو از طریق اینترنت، می‌توانید از پیشخوان 24 که دارای بخش مخصوص فک پلاک است کمک بگیرید. با نرم افزار استعلام پلاک خودرو پیشخوان 24 علاوه‌بر استعلام و رویت فک پلاک خدمات متنوع دیگری نظیر پرداخت عوارض آزادراهی، پرداخت عوارض سالیانه خودرو، استعلام نمره منفی، استعلام تصادفات رانندگی، استعلام معاینه فنی، خرید طرح ترافیک، استعلام خلافی خودرو، خلافی موتور، بیمه شخص ثالث و معاینه فنی را نیز می‌توانید استعلام و پرداخت کنید.

برنامه استعلام پلاک خودرو پلیس+10

این برنامه کلیه خدمات تعویض پلاک خودرو و مشاهده وضعیت پلاک فک شده را به شما ارائه می دهد. علاوه بر این خدمات دیگری همچون دریافت خلافی خودرو از طریق پیامک و اینترنت، استعلام نمره منفی گواهینامه از طریق پیامک و اینترنت، استعلام کارت سوخت از طریق پیامک و اینترنت، استعلام تصادفات رانندگی، پرداخت جرائم رانندگی از طریق اینترنت و بسیاری از خدمات دیگر نظیر استعلام پلاک فک شده پیامک (استعلام فک پلاک با پیامک و اینترنت) توسط این اپلیکیشن "راهور 120 فک پلاک" ارائه می شود.

اپلیکیشن پلاک‌یاب

نرم افزار استعلام پلاک خودرو پلاک‌یاب هم یکی دیگر از اپلیکیشن‌های کاربردی در زمینه خدمات اتومبیل و استعلام پلاک فک شده خودرو است که می‌توانید به کمک آن وضعیت فک پلاک خود را استعلام بگیرید.

استعلام تعداد پلاک فعال برای فرد

بعضی مواقع فردی اقدام به فروش موتور سیکلت یا اتومبیل خود می‌کند ولی خریدار برای تعویض پلاک و فک پلاک اقدام نکرده و همچنان پلاک به اسم فروشنده یا مالک پیشین است. در این شرایط هر تخلفی که با موتور سیکلت یا خودرو صورت پذیرد، به خاطر این که همچنان پلاک به اسم فروشنده بوده و تعویض پلاک انجام نشده است، مسئولیت و عواقب تخلفات متوجه مالک پیشین یا فروشنده خواهد بود. فرد با استعلام تعداد پلاک فعال می‌تواند پلاک‌های فعال خود برای خودروهای به فروش رفته را شناسایی کرده و اقدامات لازم برای عدم رخ دادن مشکلات احتمالی انجام دهد.
برای استعلام تعداد پلاک فعال همانند استعلام پلاک فک شده کافیست یکی از روش‌های مشاهده وضعیت فک پلاک را مشاهده کنید. لازم به ذکر است که مشاهده تعداد پلاک های فعال تنها با کد ملی امکان پذیر است و هر فردی حداکثر 5 پلاک فعال می‌تواند داشته باشد و برای مالکیت بیش از پنج پلاک لازم است تمامی خلافی های پنج پلاک قبلی پرداخت شود. به طور کلی فرآیند استعلام تعداد پلاک فعال مشابه استعلام پلاک فک شده است.

مدارک لازم فک پلاک خودرو

برای فک پلاک چه باید کرد؟ پیش از مراجعه به مراکز مخصوص انتقال خودرو از فردی به فردی دیگر مدارک زیر را باید همراه داشته باشید، و توجه کنید که جهت دریافت برگه‌ نوبت از مراکز فک پلاک مدارک و مستنداتی از خریدار و فروشنده خودرو ارائه دهید.

مدارک تعویض پلاک برای خریدار خودرو:

مدارک مورد نیاز برای فروشنده خودرو در زمان تعویض پلاک:

اصل کارت معاینه فنی معتبر (خودروهای شخصی و دولتی که بیش از 4 سال از مدل آن سپری شده باشد و خودروهای عمومی که بیش از یک سال از مدل آن‌ها سپری شده باشد).
حضور فروشنده یا نماینده قانونی وی، که می‌بایستی مدارک لازم برای تعویض پلاک با وکالت را همراه‌شان داشته باشند. (در حالتی که فروشنده به خریدار وکالت فک پلاک دهد حضور او الزامی نیست.)

مدارک احراز سکونت:

سند اجاره‌نامه منزل مسکونی به ‌نام خریدار خودرو دارای هلوگرام و کد رهگیری
کد رهگیری منزل مسکونی به ‌نام خریدار خودرو و سند اجاره‌‌نامه چاپی دارای هلوگرام

دعوای فک پلاک خودرو به چه معناست؟

در زمان فروش ماشین، فروشنده برای خریدار زمانی را تعیین می‌کند تا در آن موعد نسبت به فک پلاک اقدام کند. اگر از طریق استعلام پلاک‌ فک شده خود متوجه شدید که خریدار پلاک را فک کرده که هیچ، اما اگر خریدار نسبت به فک پلاک اقدام نکرده بود می‌توانید دادخواستی ( اظهارنامه فک پلاک خودرو) در مراجع قضایی تنظیم کنید و از خریدار شکایت کنید. سیاست راهور فک پلاک در چنین زمانی توقیف ماشین و پیگیری این موضوع است.

پیگیری فک پلاک چگونه انجام می‌شود؟

استعلام فک پلاک خودرو از طریق پیامک، اینترنت و استعلام فک پلاک از طریق کدملی روش‌های معمولی است که به کمک آن‌ها می‌توانید پیگیری فک پلاک خودرو را انجام دهید. بعد از دادن وکالت به خریدار باید نسبت به این موضوع که او در اسرع وقت و موعد تعیین شده برای فک پلاک اقدام می‌کند یا خیر حساس باشید و از طریق استعلام فک پلاک خودرو و روش‌هایی که گفته شد بررسی کنید که آیا فک پلاک انجام شده است یا خیر.

هزینه تعویض پلاک خودرو

هزینه تعویض پلاک در سال 1400، با 160 هزار تومان افزایش نسبت به سال 98، 260 هزار تومان در سال جدید است که با استفاده از دستگاه کارتخوان پرداخت می‌شود. با این وجود، متاسفانه دیده شده که در برخی از مراکز مربوطه در انتهای کار مبلغی به صورت نقدی از خریداران خودرو دریافت می‌کنند که دریافت این مبلغ جنبه قانونی ندارد.
همچنین طبق قوانین فک پلاک، تنها پرداخت هزینه خلافی خودرو برعهده فروشنده است. اما در دفاتر اسناد رسمی علاوه‌بر پرداخت هزینه عوارض سالیانه شهرداری، هزینه انتقال سند نیز بر عهده فروشنده است. هزینه‌های دریافت‌شده در این مرکز برعهده خریدار خودرو است.

نکات مشاوره ای استعلام پلاک فعال با کد ملی

اخبار و مقالات مرتبط