استعلام و مشاهده دهک معیشتی خانوار

استعلام و مشاهده دهک معیشتی خانوار

ویژگی‌های استعلام یارانه با پیشخوان 24

استعلام دهک معیشتی با شماره موبایل

مشاهده دهک معیشتی خانوار از پیشخوان۲۴ با وارد کردن شماره موبایل سرپرست خانواده امکان‌پذیر است. تنها نکته حائز اهمیت این است که باید شماره موبایل سرپرست خانواده در سامانه gov.ir ثبت‌نام شده باشد تا نتیجه استعلام، نمایش داده شود.

نمایش جزئیات دهک‌بندی خانواده

سامانه پیشخوان۲۴ جزئیات به‌روز و منطبق با سامانه حمایت را پس از استعلام دهک بندی معیشتی به شما نمایش می‌دهد. این جزئیات شامل اطلاعات کاربری، درآمد، مالکیت و … است که همگی براساس آپدیت‌های ۶ ماه یک بار سامانه حمایت ارائه می‌شود.

ذخیره و نام‌گذاری شماره موبایل

ویژگی ذخیره و نام‌گذاری شماره موبایل سرپرست خانواده در پیشخوان۲۴ فراهم شده است تا شما هر بار برای سنجش دهک معیشتی، نیازی به طی کردن تمام مراحل نداشته باشید؛ بلکه با یک کلیک بر روی اطلاعات ذخیره‌شده خود، استعلام دهک معیشتی خانوار را بگیرید.

سوالات متداول درمورد دهک بندی معیشتی

آیا اعتراض به دهک معیشتی به‌صورت آنلاین امکان‌پذیر است؟

بله؛ اعتراض به دهک معیشتی به‌صورت آنلاین امکان‌پذیر است. شما می‌توانید با مراجعه‌به سامانه اعتراض به دهک بندی یارانه معیشتی hemayat.mcls.gov.ir یا با شماره‌گیری شماره تلفن مرکز پاسخگویی وزارت رفاه ۰۲۱۶۳۶۹ از ۷ صبح تا ۱۲ شب، اعتراض دهک بندی معیشتی را ثبت کنید.

آیا استعلام دهک معیشتی با کد ملی امکان‌پذیر است؟

بله، استعلام دهک معیشتی با کد ملی از طریق مراجعه به سامانه حمایت معیشتی و نمایش دهک بندی خانوار hemayat.mcls.gov.ir امکان‌پذیر است؛ اما راه ساده‌تر این است که از روش استعلام با شماره موبایل استفاده کنید.

آیا اطلاعات سامانه دهک معیشتی خانوار به‌روز است؟

همه اطلاعات پیشخوان۲۴ به‌عنوان سامانه مشاهده دهک معیشتی منطبق بر سامانه حمایت است. این سامانه هر ۶ ماه یک بار اطلاعات خود را به‌روزرسانی می‌کند که پیشخوان۲۴ نیز همزمان همین کار را انجام می‌دهد.

کدام دهک‌ها مشمول دریافت کالابرگ هستند؟

اگر کد دهک بندی معیشتی شما ۱ تا ۷ باشد، مشمول دریافت کالابرگ هستید.

کدام دهک‌ها مشمول دریافت یارانه هستند؟

دهک‌های اول تا نهم مشمول دریافت یارانه هستند؛ اما مبلغ یارانه آنها متفاوت است. مبلغ یارانه 3 دهک پایین ۴۰۰ هزار تومان و مبلغ یارانه باقی دهک‌ها ۳۰۰ هزار تومان است.

دهک‌بندی معیشتی چیست؟

دهک‌بندی معیشتی همان تعیین دهک معیشتی خانوار از سوی سامانه حمایت است. این سامانه به دسته‌بندی خانواده‌ها براساس معیارهای مشخص و معین می‌پردازد.

معیارهای دهک بندی کدامند؟

معیارهای سنجش دهک معیشتی شامل خرید و فروش یک خانواده، درآمد و مخارج و … است. این اطلاعات در بازه‌های ۶ ماهه در سامانه حمایت به‌روزرسانی می‌شود و دهک‌بندی براساس آن انجام می‌شود.

طبیعتا هرچه خرید و فروش یک خانواده، دخل و خرج آن، درآمد و مخارج و … بیشتر و بیشتر باشد، نشان‌دهنده‌ی توان مالی خانواده مذکور است که آنها را در دهک‌های بالاتر نسبت به دهک معیشتی ایثارگران و دهک‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی یعنی دهک ۱ تا ۳ قرار می‌دهد.

چرا باید دهک معیشتی را بدانیم؟

سنجش دهک معیشتی به شما کمک می‌کند تا بدانید یارانه و کالابرگ به شما تعلق می‌گیرد یا خیر همچنین از مالیات نقل و انتقال املاک معاف هستید یا خیر؛ بنابراین، استعلام دهک معیشتی برای شما واجب و لازم است.

اگر در دهک اول تا سوم جامعه باشید، یارانه ۴۰۰ هزارتومانی و کالابرگ و معافیت مالیات نقل و انتقال املاک را دارید و اگر در دهک چهارم تا هفتم باشید، یارانه ۳۰۰ هزارتومانی و کالابرگ را دارید؛ اما اگر دهک هشتم و نهم باشید، فقط یارانه ۳۰۰ هزارتومانی به شما تعلق می‌گیرد.

چگونه استعلام دهک معیشتی را بگیریم؟

شما می‌توانید از ۲ روش برای اطلاع از دهک معیشتی اقدام کنید. این ۲ روش دریافت دهک معیشتی شامل سامانه حمایت معیشتی دهک بندی خانوار hemayat.mcls.gov.ir و سامانه پیشخوان۲۴ است.

سامانه حمایت معیشتی دهک بندی خانوار

شما می‌توانید برای تعیین دهک معیشتی از سامانه حمایت، وارد hemayat.mcls.gov.ir شوید سپس مراحلی که در ادامه آمده است را دنبال کنید:

  • 1. گزینه «ورود به سامانه» را انتخاب کنید .
  • 2. کد ملی سرپرست خانوار به‌همراه کد امنیتی را وارد کنید.
  • 3. شماره موبایل سرپرست خانوار، تاریخ تولد و کدپستی را وارد کنید.
  • 4. وارد کردن رمز ارسال‌شده به شماره موبایل را انجام دهید سپس دهک را مشاهده کنید.

دانلود اپلیکیشن پیشخوان 24

پیشخوان 24 اپلیکیشن چند منظوره است که تمام خدمات و سرویس‌های شهروندی و نیازهای الکترونیکی را به صورت تجمیعی در اختیار شما قرار می‌دهد. این اپلیکیشن دستیار شما در انجام امور اداری و شهروندی است. سرویس‌های پیشخوان شامل خدمات استعلام بیمه تامین اجتماعی، مشاهده سهام عدالت، خدمات خودرو، پرداخت قبوض، خرید شارژ و بسته‌های اینترنتی، قیمت ارز و سکه، قیمت طلا، خدمات پیگیری مرسولات پستی و .... است.

سامانه دهک معیشتی پیشخوان۲۴

پیشخوان۲۴ سامانه استعلام و پرداخت است که تمام خدمات موردنیاز شما شامل خدمات شهروندی و اجتماعی، خدمات قبوض، خودرو و موتور، مالی و پستی و … را در کنار هم یک در سامانه ارائه می‌دهد. این سامانه علاوه‌بر ارائه خدمات استعلام یارانه، خدمت استعلام دهک معیشتی را فراهم کرده است تا جزئیات بیشتر و بهتری از نحوه دهک‌بندی شما ارائه دهد. روش مشاهده دهک معیشتی در پیشخوان۲۴ در ادامه آورده شده است:

1. وارد سامانه پیشخوان۲۴ شوید.

2. گزینه مشاهده دهک معیشتی خانوار را از دسته خدمات شهروندی انتخاب کنید.

3. شماره موبایل سرپرست خانوار که پیش از این در سامانه gov.ir ثبت‌نام کرده است را وارد کنید.

نحوه اعتراض به دهک بندی یارانه معیشتی

سامانه حمایت معیشتی دهک بندی خانوار hemayat.mcls.gov.ir فراهم شده است تا شما بتوانید علاوه‌بر آگاهی از دهک خود، اعتراض به دهک معیشتی را انجام دهید. شما می‌توانید در کنار روش آنلاین اعتراض به دهک معیشتی، از روش تماس تلفنی با شماره ۰۲۱۶۳۶۹ نیز استفاده کنید.

در ضمن، شما برای مشاهده نتایج بازبینی دهک بندی خانوارها در سامانه حمایت معیشتی می‌توانید استعلام مجدد بگیرید.

ثبت دیدگاه

شما هم می‌توانید دیدگاه خود را با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.