برای خرید و فروش خودرو، دریافت نوبت از مراکز تعویض پلاک الزامی است. اگر می‌خواهید در وقت و زمان خود صرفه‌جویی کنید و دفعات مراجعه به مراکز فک پلاک را کاهش دهید؛ باید بدانید که چطور می‌توانید نوبت دهی را اینترنتی انجام دهید و بعد از آن در ساعت و روز دلخواه خود به مراکز مراجعه کنید….

اگر در گذشته برای نقل و انتقال خودرو یا هر وسیله نقلیه دیگری به مراکز تعویض پلاک مراجعه کرده باشید، حتما با شلوغی و ازدحام این مراکز به خوبی آشنا هستید. سامانه نوبت دهی اینترنتی در راستای خدمت‌رسانی کامل و سریع به هموطنان، امکان نوبت دهی تعویض پلاک را به صورت اینترنتی برای متقاضیان فراهم کرده است. با این خدمت، دیگیر نیازی به ماندن در صف‌های طولانی نیست و می‌توانید با سرعت بیشتری مراحل تعویض پلاک را به انتها برسانید. برای آشنایی با روند ثبت‌نام و دریافت نوبت از سایت تعویض پلاک پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطب از وبلاگ پیشخوان ۲۴ همراه ما باشید.

سامانه نوبت دهی تعویض پلاک خودرو چیست؟

پیش از پاسخ به این سوال نیاز است ابتدا بدانید که چه‌ اتفاقی افتاد که سامانه نوبت دهی تعویض پلاک راه‌اندازی شد. همه‌گیر شدن کرونا باعث شد تا بسیاری از افراد تمایل داشته باشند به صورت غیر حضوری و بدون انتظار در صف‌های طولانی نوبت تعویض پلاک بگیرند. به همین دلیل در شهریور ماه سال ۱۳۹۹ یعنی حدود دو سال پیش سایت نوبت دهی تعویض پلاک خودرو  توسط پلیس راهنمایی و رانندگی در تهران و سپس در شهر‌های بزرگ و کل کشور راه‌اندازی شد. با وجود این سامانه هم مراجعه حضوری به مراکز کاهش پیدا کرد و هم اینکه روند انجام کار در کوتاه‌ترین زمان انجام شد و دیگر نیاز نبود مثل قبل ساعت‌های زیادی در صف‌های طولانی منتظر بمانید تا نوبتتان شود.

سایت نوبت دهی تعویض پلاک این امکان را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که بتوانند به صورت غیر حضوری و اینترنتی نوبت نقل‌ و انتقال بگیرند. بعد از دریافت نوبت تعویض پلاک نیاز است در یک زمان مشخص به مراکز مراجعه کنید و مراحل تعویض پلاک را به ترتیب انجام دهید. برای آشنایی با روند ثبت نام و رزرو نوبت بهتر است به ادامه مطلب نگاهی بیندازید.

۶ مرحله کلیدی برای ثبت‌نام در سایت نوبت دهی تعویض پلاک (nobatdehi.epolice.ir)

اگر نام سامانه نوبت دهی تعویض پلاک را جستجو کرده باشید، احتمالا سایت تعویض پلاک به نشانی nobatdehi.epolice.ir را در نتایج گوگل مشاهده کرده‌اید. شاید به نظر برسد که این سایت صرفا مناطق تهران را پشتیبانی می‌کند؛ اما در واقع این‌طور نیست. ساکن هر شهر و استانی که باشید، می‌توانید به صورت رایگان از سایت نوبت بگیرید و در ساعت مشخص به مرکز تعیین‌شده مراجعه کنید. در ادامه مراحل تعویض پلاک اینترنتی را به صورت گام‌ به ‌گام توضیح می‌دهیم.

ثبت‌نام در سایت نوبت‌دهی تعویض پلاک

نکته: رمز عبور باید لیستی از کاراکتر‌ها، حروف انگلیسی و اعداد باشد؛ در غیر این صورت امکان ثبت‌نام و دریافت نوبت اینترنتی وجود ندارد.

سامانه تعویض پلاک محدود به یک استان نیست؛ این جمله به این معنا است که برای دریافت نوبت تعویض پلاک اینترنتی نیاز نیست ساکن شهر‌های بزرگ مانند تهران و اصفهان باشید. بلکه می‌توانید از کوچک‌ترین شهر هم نوبت اینترنتی فک پلاک را دریافت کنید. سپس در ساعت مقرر به مرکز تعیین‌شده مراجعه کنید و باقی مراحل را دنبال کنید.

ورود به سامانه نوبت دهی تعویض پلاک

اگر از قبل در سایت نوبت دهی تعویض پلاک ثبت‌نام کرده باشید؛ باید برای ورود به سامانه، شماره موبایل و رمز عبور خود را وارد کنید. در صورت وارد کردن اطلاعات به شکل صحیح، امکان ورود به حساب کاربری‌ نیز وجود دارد. در این صفحه سه بخش زیر قابل مشاهده است که بر اساس نیاز خود می‌توانید یکی از موارد را انتخاب کنید.

چگونه نوبت دهی تعویض پلاک را برای روز مشخصی انجام دهیم؟

پیش از پاسخ به این سوال بهتر است بدانید که ساعت شروع نوبت دهی در استان‌های مختلف چه زمانی است؟ دانستن این ساعت اهمیت زیادی دارد و به شما کمک می‌کند تا بتوانید به موقع وارد سایت نوبت دهی تعویض پلاک شوید و در نتیجه نوبت‌های جدید بازشده را مشاهده کنید. در نهایت می‌توانید بدون محدودیت نوبت اینترنتی را برای روز و ساعت مشخص رزرو کنید. اگر بنا به هر دلیلی امکان مراجعه حضوری به مرکز فک پلاک را نداشته باشید؛ می‌توانید وارد حساب کاربری خود شوید و نوبت رزرو شده را حذف کنید یا به تاریخ دیگر موکول کنید.

اگر قصد نقل و انتقال خودرو را دارید؛ باید پیش از دریافت نوبت اینترنتی، نسبت به استعلام و پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو اقدام کنید. هم‌چنین بهتر است پیش از مراجعه به مراکز تعویض پلاک، پرداخت خلافی خودرو و پرداخت عوارض آزادراهی را از طریق اپلیکیشن یا سایت پیشخوان ۲۴ انجام دهید.

دریافت نوبت اینترنتی فک پلاک

اگر تصمیم جدی برای خرید و فروش خودرو را دارید یا می‌خواهید از سایر خدمات سایت نوبت دهی تعویض پلاک استفاده کنید؛ باید برای رزرو و ثبت نوبت وارد صفحه اصلی سایت نوبت دهی شوید. سپس اقدامات زیر را انجام دهید.

دریافت نوبت تعویض پلاک از سایت نوبت‌دهی اینترنتی

نکته: سامانه نقل و انتقال اینترنتی به صورت آزمایشی در برخی از مراکز مانند مرکز تعویض پلاک میثم و خاوران اجرا شده است. با استفاده از این سامانه نوبت دهی اینترنتی تهران می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان نسبت به خرید و فروش خودرو اقدام کنید. هم‌چنین شما می‌توانید کلیه اقدامات را به صورت غیر حضوری انجام دهید و صرفا برای بازدید خودرو، انجام فک پلاک و نصب پلاک جدید به مرکز مراجعه کنید.

پس از انجام مراحل تعویض پلاک بهتر است  استعلام پلاک‌ فعال و فک‌شده را انجام دهید تا از وضعیت انتقال مالکیت خود مطلع شوید.


بهترین زمان نوبت دهی تعویض پلاک

بهترین زمان برای مراجعه به سایت و رزرو نوبت اینترنتی، ساعت باز شدن نوبت‌های روزانه است. برای مشاهده زمان مراجعه به سایت بهتر است نگاهی به جدول زیر بیندازید.

نام شهر ساعت باز شدن نوبت‌های روزانه
تهران و حومه آن، البرز، بیرجند، مشکین‌شهر، ۸:۰۰
اصفهان، خراسان رضوی، قزوین، هرمزگان، ۹:۰۰
بوشهر، کرمان، گیلان، یزد ۹:۳۰
آذربایجان غربی، خراسان شمالی، خوزستان، فارس، ۱۰:۰۰
کردستان، گلستان، لرستان، ۱۱:۰۰
آذربایجان شرقی، ایلام، سیستان و بلوچستان، قم، مازندران، ۱۲:۰۰
چهارمحال بختیاری، سایر شهرستان‌های خراسان جنوبی، زنجان، سمنان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، مرکزی، همدان، ۱۴:۰۰

بعد از اطلاع از زمان باز شدن نوبت‌های روزانه شعب هر استان نیاز است روند زیر را دنبال کنید تا نوبت شما به صورت رایگان در سامانه رزرو شود. توجه داشته باشید اگر روز مراجعه به یک مرکز به رنگ قرمز نمایش داده شده باشد؛ یعنی ظرفیت نوبت دهی در آن روز تکمیل شده است؛ اما امکان ثبت انتظار دریافت نوبت برای آن روز وجود دارد. بدین ترتیب اگر شخصی نوبت خود را حذف کند، نوبت شما جایگزین آن خواهد شد و می‌توانید در همان تاریخ به مرکز تعویض پلاک مراجعه کنید.

خدمات سایت نوبت دهی اینترنتی تعویض پلاک

سایت نوبت دهی تعویض پلاک به جز فراهم کردن امکان دریافت نوبت بابت نقل و انتقال خودرو، خدمات دیگری از جمله کارت شناسایی المثنی، پلاک المثنی، تغییر کد پلاک مالک، تعویض ارکان، سند مالکیت المثنی، اصلاح مشخصات، فک رهن، پلاک مجازی و تعویض پلاک سرقتی یا مفقودی را نیز در اختیار متقاضیان خود قرار داده است. شما می‌توانید با توجه به نیاز خود در برهه زمانی خاصی از آن‌ها استفاده کنید.

نکته: یکی از مهم‌ترین قوانین تعویض پلاک این است که هر شخص تنها می‌تواند یک نوبت رابرای نقل و انتقال خودرو رزرو کند. هم‌چنین باید توجه داشته باشید که حداقل ۵ دقیقه قبل از ساعت نوبت خود در مراکز حضور پیدا کنید. در غیر این صورت نوبت شما باطل می‌شود و امکان استفاده از آن وجود نخواهد داشت.

خدمات سایت نوبت‌دهی اینترنتی تعویض پلاک

آدرس و ساعت کار مراکز تعویض پلاک تهران و حومه آن

ساعت کار مراکز تعویض پلاک در بیشتر مناطق تهران ۸ صبح است. شما می‌توانید برای انجام نقل و انتقال خودرو و امور مربوط به پلاک خودرو به این مراکز مراجعه کنید. برای مشاهده آدرس مراکز نگاهی به جدول زیر بیندازید.

نام مرکز تعویض پلاک نشانی شماره تلفن وضعیت (فعال / غیر فعال)
مرکز تعویض پلاک میثم کیلومتر ۱۷ جاده مخصوص کرج، خیابان داروپخش، خیابان اردیبهشت یکم  ۰۲۱-۴۴۹۸۹۸۱۹
مرکز تعویض پلاک اتحاد تهران، بزرگراه شهید زین‌الدین، خیابان احسان، خیابان پنجم غربی اتحاد ۰۲۱-۷۷۳۹۳۲۳۲
مرکز تعویض پلاک باقرشهر انتهای خیابان شهید رجایی، میدان شهید چله دوان، خیابان انرژی، ابتدای روستای قیصر
مرکز تعویض پلاک یادگار بزرگراه یادگار امام، خیابان زنجان شمالی، کنار ستاد ترخیص خودرو ۰۲۱-۶۶۵۱۷۵۲۱
مرکز تعویض پلاک الغدیر یافت‌آباد، بلوار الغدیر، خیابان شهید اکبر حسینی ۰۲۱-۶۶۱۳۳۸۵۷
مرکز تعویض پلاک چیتگر کیلومتر ۱۱ بزرگراه شهید لشکری ۰۲۱-۴۴۹۰۱۵۶۶
مرکز تعویض پلاک خاوران کیلومتر ۱۰ جاده خاوران، بعد از سه راه خاورشهر، نبش قبرستان ارامنه ۰۲۱-۳۵۰۴۴۰۰۰
مرکز تعویض پلاک خلیج فارس کیلومتر ۷ بزرگراه فتح، بلوار خلیج فارس، خیابان رهنما ۰۲۱-۶۶۲۶۰۲۶۸
مرکز تعویض پلاک شهریار شهریار، میدان نماز، کیلومتر ۲ بلوار پلیس، خیابان دامداری ۰۲۱-۶۵۲۹۰۲۶۹

نکته: مرکز تعویض پلاک میثم و خاوران امکان نقل و انتقال اینترنتی را فعال کرده‌اند. با دریافت نوبت اینترنتی، می‌توانید بدون مراجعه حضوری به این دو مرکز تمام مراحل را در کمترین بازه زمانی انجام دهید. در نهایت فقط نیاز است برای بازدید و تعویض پلاک خودرو به این مراکز مراجعه کنید.

آدرس مراکز تعویض پلاک

آدرس مراکز تعویض پلاک استان‌های دیگر

نام شهر ساعت باز شدن نوبت‌های روزانه آدرس شماره تلفن وضعیت
آذربایجان شرقی / تبریز ۱۲:۰۰ اتوبان شهید کسائی، شهرک آزمایش، موسسه راه‌گشا ۰۴۱-۳۵۴۵۶۳۵۵041-35456355
آذربایجان شرقی / بستان آباد ۱۲:۰۰ بستان‌ آباد، جاده ترانزیت، بلوار آزادگان، جنب دادگستری داخل کوچه ۰۴۱-۴۳۳۳۸۵۱۶
آذربایجان شرقی / هشترود ۱۲:۰۰ هشترود، خیابان دانشگاه، روبه‌روی دانشگاه پیام‌نور ۰۴۱-۵۲۳۱۰۷۶
آذربایجان غربی/ ارومیه ۱۰:۰۰ کیلومتر ۵ جاده سرو، ابتدای ورودی جاده جهتلو ۰۴۴-۳۲۷۶۳۵۴۲
آذربایجان غربی/ بوکان ۱۰:۰۰ بوکان، اول خیابان مالیات، روبه‌روی پلیس راهور شهرستان بوکان
اردبیل ۱۰:۰۰ انتهای خیابان کشاورز، تقاطع بزرگراه بسیج راه ملاباشی ۰۴۵-۳۳۷۲۴۸۵۰
اردبیل / خلخال ۱۰:۰۰ خیابان سی‌متری قدس، بالاتر از امور آب
اصفهان / اصفهان ۹:۰۰ میدان ورزشکار، ابتدای جاده دولت آباد، جنب تاکسی‌رانی ۰۳۱-۳۴۶۲۰۸۴۱
اصفهان / اصفهان ۹:۰۰ جاده اصفهان شیراز، بعد از شهرک سپاهان شهر، ضلع جنوبی شهرک راهنمایی و رانندگی ۰۳۱-۱۲۱۰۰۱
البرز / کرج ۸:۰۰ جاده قزلحصار، جنب پادگان آموزشی شهید چمران، روبه‌روی شرکت آذین خودرو ۰۲۶-۳۴۰۱۰۷۸۹
خراسان جنوبی / بیرجند ۸:۰۰ بلوار مسافر، جنب میدان تره‌بار ۰۵۶-۳۲۳۳۸۱۲۸
گیلان / رشت ۹:۳۰ کیلومتر ۲ جاده انزلی، نرسیده به کارخانه پوشش، روبه‌رو.ی فرودگاه ۰۱۳-۳۳۷۰۰۷۸۹
یزد / یزد ۹:۳۰ بلوار جانباز، شهرک رزمندگان، انتهای شهرک ۰۳۵-۳۸۲۱۸۴۰۶
سمنان / سمنان ۱۴:۰۰ بلوار ۱۵ خرداد، شهرک غرب، خیابان تلاش، بلوک b-e ۰۲۳-۳۳۳۰۰۵۸۴

نتیجه‌گیری

این مطلب از وبلاگ پیشخوان ۲۴ را به روش ثبت‌نام و دریافت نوبت از سایت نوبت دهی تعویض پلاک اختصاص دادیم. برای کاهش مراجعات حضوری و صرفه‌جویی در وقت و زمان خود می‌توانید به صورت اینترنتی نوبت دریافت کنید. به علاوه نکته حائز اهمیت اینجا است که در برخی از مراکز تعویض پلاک مانند مرکز تعویض پلاک میثم و خاوران این امکان فراهم شده که به صورت اینترنتی مراحل نقل و انتقال را انجام دهید. در نهایت فقط باید برای بازدید خودرو، انجام فک پلاک و نصب پلاک جدید به مراکز مراجعه کنید و باقی کارها در کوتاه‌ترین زمان به صورت اینترنتی انجام خواهند شد. در نهایت توصیه می‌کنیم پیش از دریافت نوبت از تعداد پلاک به‌نام خود مطلع شوید. برای اطلاع از تعداد پلاک‌های فعال می‌توانید از سرویس فک پلاک پیشخوان ۲۴ استفاده کنید.