احتساب حساب نمره منفی برای گواهینامه، اهرم فشاری است که باعث می‌شود رانندگان نسبت به رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی احساس مسئولیت بیشتری داشته باشند و برای اینکه گواهینامه‌شان مخدوش و نمره منفی‌دار نشود؛ قوانین را رعایت کنند!…

نمره منفی گواهینامه، یکی از مسائل حساس و بااهمیتی است که جلوی رانندگان را برای تخلفات بیشتر و پرخطرتر می‌گیرد. در حقیقت احتساب حساب نمره منفی برای گواهینامه، اهرم فشاری است که باعث می‌شود رانندگان نسبت به رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی احساس مسئولیت بیشتری داشته باشند و برای اینکه گواهینامه‌شان مخدوش و نمره منفی‌دار نشود؛ قوانین را رعایت کنند! نمی‌دانم شما خواننده‌ی عزیزی که این مطلب را می‌خوانید در جریان قرار دارید یا نه، اما اگر حساب نمره منفی گواهینامه‌ی شما از عدد مشخصی بیشتر شود؛ گواهینامه‌تان توقیف و سلب اعتبار خواهد شد و شما برای این که دوباره اجازه‌ رانندگی داشته باشید؛ مجددا در دوره‌های رانندگی شرکت کنید! پس اگر لازم دارید تا اطلاعات بیشتری درباره‌ی نمره منفی گواهینامه به دست بیاورید؛ خواندن این مقاله را از دست ندهید!

نمره منفی گواهینامه چیست؟

همان طور که در مقدمه هم خدمتتان شرح کردیم؛ نمره منفی گواهینامه مانند اهرم فشاری است که فشاری سنگین را بر بازوان توانمند رانندگان می‌گذارد و آن‌ها را مجبور می‌کند تا به خاطر نگرفتن نمره منفی هم که شده؛ به قوانین ناجا احترام بگذارند!
زیرا تئوری بعضی از رانندگان خاطی این است که:” خب خلاف می‌کنم و جریمه‌اش رو هم می‌پردازم!”
اما موضوعی که رانندگان عزیز نمی‌دانند این است که بعضی از رفتارهای پرخطر آن‌ها فقط برای آن‌ها خطرناک نیست و ممکن است برای سایر شهروندان نیز خطرآفرین باشد!
به همین دلیل پلیس راهور تصمیم گرفت تا با تعریف پارامتری به اسم “نمره منفی” عقل این رانندگان را سر جایش بیاورد آن‌ها را از ارتکاب هرگونه جرایم رانندگی، بازدارد!

چه رانندگانی نمره منفی می‌گیرند؟

جالب است بدانید که هر راننده‌ای به ازای هر خلافی که انجام می‌دهد، نمره منفی دریافت نمی‌کند و اصلا قانون نمره منفی این است که برای رفتارها و جرایم پرخطر در نظر گرفته می‌شود.
پس نگران نباشید که اگر هر خلافی در کارنامه‌ی اعمال شما ثبت شد، آن وقت نمره‌ای منفی هم به ازای آن برای شما منظور می‌گردد.
نمره منفی گواهینامه برای تمام تخلفات نیست و تنها برای تخلفات پرخطر، آن هم به میزان خطری که برای خود راننده و دیگران ایجاد می‌کنند؛ ثبت می‌شود.

نحوه اعمال محدودیت‌های جریمه نمره منفی گواهینامه 

هر سطح از امتیاز منفی با سطح مشخصی از پیامدها همراه است که طی مراحل زیر توضیح می‌دهیم:

مرحله اول) محدودیت‌های جریمه نمره منفی گواهی نامه

طبق قوانین پلیس راهور، اگر امتیاز منفی رانندگی شما به ۳۰ برسد، گواهینامه رانندگی به مدت ۳ ماه توقیف می‌شود. همان طور که می‌دانید، نداشتن گواهینامه به معنای عدم امکان نشستن پشت فرمان و رانندگی است. اگر شما در این شرایط پشت فرمان بنشینید و از بدشانسی، تصادفی را نیز تجربه کنید، بیمه شخص ثالث هیچ خسارتی را به شما پرداخت نخواهد کرد. بعد از گذشتن زمان توقف گواهینامه، راننده می‌تواند با پرداخت مبلغ  ۶۰هزار تومان، گواهینامه خود را مسترد کند.

مرحله دوم) محدودیت‌های جرایم نمره منفی دار

اگر بعد از طی مرحله اول محدودیت‌های نمره منفی رانندگی،  تعداد نمرات منفی شما به ۲۵ مورد برسد، گواهینامه‌تان به مدت طولانی‌تر شش ماه توقیف می‌شود و نمی‌توانید رانندگی کنید. ضمناً هزینه پس گرفتن گواهینامه در این شرایط ۹۰ هزار تومان تعیین شده است.

مرحله سوم) محدودیت‌های جرایم رانندگی دارای امتیاز منفی گواهینامه

رسیدن امتیاز منفی رانندگی شما به ۲۰ با پیامد بسیار ناراحت کننده‌ای همراه است: توقیف  گواهینامه رانندگی به مدت یک سال خدا به دادتان برسد!!! چون باطل شدن گواهینامه همانا و دویدن و رفتن سر کلاس رانندگی و آزمون‌ آیین نامه و شهری همان. به علاوه باید مبلغ یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نیز برای گرفتن گواهینامه جدید به حساب خزانه عمومی واریز گردد.

نمره منفی گواهینامه، چه بلایی بر سر رانندگان می‌آورد؟

شاید حالا از خودتان بپرسید که :”خب نمره منفی هم گرفتم، آخرش چه می‌شود و چه بلایی بر سر من و گواهینامه‌ام می‌آید؟”
دوست و راننده‌ی عزیزی که دارید این مطلب را می‌خوانید؛ باید خدمتتان بگویم که نمره منفی به خودی خود اصلا چیز خوبی نیست و می‌تواند شما را تا اعماق قهقرا پیش ببرد! البته اگر از رفتارهای پرخطر خود دست بردارید هیچ خطری شما را تهدید نمی‌کند!
هم از دست قانون راحتید و هم دچار حادثه‌ی مالی و جانی نمی‌شوید!
نمره‌ی منفی به این شکل می‌تواند برای رانندگان دردسر ایجاد کند:

مرحله اول:

اگر شما به اندازه‌ی دریافت 30 امتیاز تخلف کنید و گواهینامه‌ی شما دارای 30 امتیاز منفی شود؛ در صورت برخورد با پلیس گواهینامه‌ی شما ضیط شده و توقیف می‌گردد.
در آن صورت پس از گذشت این مدت و پرداخت جریمه‌ی 40 هزارتومانی می‌توانید گواهینامه‌ی خود را پس بگیرید و به رفتارهای پرخطرتان ادامه دهید!

مرحله دوم:

در مرحله‌ی بعد، اگر دوباره مرتکب تخلف شوید و گواهینامه‌ی شما 25 نمره‌ی منفی بگیرد؛ مجددا در صورت برخورد با پلیس، گواهینامه‌تان به مدت 6 ماه ضبط شده و این بار با پرداخت جریمه‌ای معادل 60 هزار تومان و گذشت زمان جریمه، گواهینامه دوباره به شما پس داده خواهد شد!

مرحله سوم:

اما اگر پس از دوبار توقیف گواهینامه‌تان، هنوز منقلب نشده باشید و رفتارهای پرخطر از خود بروز دهید؛ این بار پلیس پس از دریافت 20 نمره‌ی منفی گواهینامه‌ی شما را باطل می‌کند و حالا این بار نوبت شماست که دوباره راهی آموزشگاه‌های رانندگی شوید و با کودکان 18 ساله سر کلاس‌های آیین نامه بنشینید تا دوباره به شما گواهی‌نامه داده شود!
پس به خاطر عمر ارزشمند و تمدد اغصابتان هم که شده، دست از رفتارهای پرخطر بردارید و مانند یک انسان متمدن به رانندگیتان در شهر بپردازید تا هم جان و اعصاب خودتان در امان بماند و هم اعصاب دیگران!
با تشکر!

کدام تخلفات رانندگی نمره منفی دارند؟

همان‌طور که در بالاتر هم خدمتتان عرض کردیم، نمره منفی فقط به تعدادی خاص از جرایم رانندگی تعلق می‌گیرد و این جرایم به شرح زیر هستند!

شرح تخلف وسایل نقلیه شخصی وسایل نقلیه عمومی و سنگین
تجاوز از سرعت مجاز (بیش از ۵۰ کیلومتر) 10 نمره منفی 15 نمره منفی
سبقت غیرمجاز در راه های دو طرفه 5 نمره منفی 10 نمره منفی
حرکت مارپیچ 2 نمره منفی 5 نمره منفی
حرکت با دنده عقب در آزادراه و بزرگراه 2 نمره منفی 5 نمره منفی
تجاوز به چپ از محور راه 5 نمره منفی 7 نمره منفی
عدم رعایت حق تقدم عبور 4 نمره منفی 6 نمره منفی
استفاده از تلفن همراه یا وسایل ارتباطی مشابه در سرعت بالای 60 کیلومتر 3 نمره منفی 5 نمره منفی
عدم رعایت مقررات ایمنی حمل و نقل جاده‌ای مواد خطرناک 8 نمره منفی 8 نمره منفی
عدم توجه به فرمان ایست یا پرچم مراقبین، محصلین یا پلیس مدرسه 3 نمره منفی 8 نمره منفی
عدم رعایت شرایط مندرج در گواهینامه (سمعک، عینک و تجهیزات خاص) 3 نمره منفی 7 نمره منفی
عدم رعایت مقررات حمل بار 5 نمره منفی 8 نمره منفی
رانندگی با وسایل عمومی پیش از زمان مجاز 7 نمره منفی 7 نمره منفی
نقص فنی مؤثر یا نقص در سیستم روشنایی شب 3 نمره منفی 6 نمره منفی
دور زدن در محل ممنوع 3 نمره منفی 5 نمره منفی
عبور وسایل نقلیه از پیاده‌رو 5 نمره منفی 7 نمره منفی
عبور از محل ممنوع 4 نمره منفی 6 نمره منفی
رانندگی در حالت مستی و مصرف روانگردان 10 نمره منفی 20 نمره منفی
عبور از چراغ قرمز راهنمایی 5 نمره منفی 10 نمره منفی
انجام حرکات نمایشی/ دور زدن های درجا و تک چرخ زدن موتور سیکلت‌ها 8 نمره منفی 10 نمره منفی
تجاوز از سرعت مجاز (بین ۳۰ تا ۵۰ کیلومتر) 5 نمره منفی 10 نمره منفی

پاک شدن نمره منفی گواهینامه

شاید برایتان جالب باشد بدانید که همان‌طور که نمره‌ی منفی برای گواهینامه ثبت می‌شود و در کارنامه‌ی اعمال راننده وارد می‌شود؛ ممکن است در اثر تخلف نکردن آن نمره‌ی منفی هم پاک شود.
یعنی اگر شما، یک راننده‌ی عزیز متخلف باشید و با ارتکاب تخلفات پرخطری که در بالا صحبتش را کردیم، لایق دریافت نمره منفی برای گواهی‌نامه‌تان شوید و سپس بعد از مدتی به اشتباه خود پی ببرید و دیگر مرتکب تخلف نشوید؛ قانون آن نمره‌های منفی قبلی را نیز برایتان پاک خواهد کرد!

همچنین اگر گواهینامه‌ی شخصی دوبار به دلیل گرفتن مقادیر نمره منفی، توقیف شود اما در آستانه‌ی بار سوم، تا سه سال هیچ گونه جرایم پرخطری را مرتکب نشود نمره‌ی منفی به طور کامل از حساب گواهینامه‌ی او پاک خواهد شد.
و این عملکرد کاملا به صورت اتوماتیک اتفاق خواهد افتاد! یعن اگر سیستم‌های راهنمایی و رانندگی تخلفی را برای راننده در طول اینیک سال ثبت نکند؛ آن‌گاه نمره‌های منفی پیشین او پاک خواهد شد!

نمره منفی گواهینامه چگونه ثبت می‌شود؟

شاید برایتان سوال باشد که نمره منفی گواهینامه، چگونه در سیستم‌های پلیس راهور به ثبت می‌رسد و اطلاعات آن چگونه در دسترس سایر واحدها قرار می‌گیرد.
نمره‌ منفی در اثر وارد کردن شماره‌ی گواهینامه در سیستم پلیس راهور به ثبت می‌رسد.
در صورتی که تخلف از طریق دوربین ثبت شده باشد هم، داستان به این صورت است که با وارد کردن شماره پلاک خودرو در سیستم پلیس راهور، تخلف برای مالک اتومبیل ثبت می‌شود.
در این وضعیت قانون دقیقا مالک اتومبیل را مقصر می‌داند و نمره‌ی منفی را در گواهینامه‌ی مالک ثبت می‌کند.
حتی اگر مالک رد زمان تخلف پشت اتومبیل نبوده باشد؛ باز هم نمره منفی برای او ثبت می‌شود مگر این که با مراجعه به نهادهای اجرایی پلیس راهور، ثابت کند که در زمان تخلف پشت اتومبیل نبوده است!
در این صورت ممکن است تجدید نظری صورت بگیرد و نمره‌ی منفی از گواهینامه‌ی فرد قربانی خارج شود!

چگونه امتیاز منفی گواهی نامه خود را پاک کنیم

روش‌‌های مختلفی برای حذف نمره منفی گواهینامه وجود دارد:

اگر به مدت شش ماه بعد از تخلف نمره منفی خود (یعنی در مرحله نخست ۲۹ امتیاز منفی و ۲۴ امتیاز منفی مرحله دوم)، رانندگی ایمن و مطابق قوانین راهنمایی و رانندگی داشته باشید و تخلف دارای نمره منفی انجام ندهید،تمام نمرات قبلی گواهینامه‌تان به صورت خودکار پاک خواهد شد. اگر تخلفات منفی‌تان حذف شوند، تخلف بعدی‌تان به عنوان اولین نمره منفی ثبت می‌شود. پس سعی کنید که با رعایت قوانین رانندگی، کارنامه و سوابق گواهینامه خود را سیاه نکنید.

اما اگر در مرحله سوم یعنی امکان ابطال گواهینامه‌تان باشید، شرایط‌تان کمی بغرنج است. در این شرایط ، اگر مجموع امتیازات منفی‌تان به مدت یک سال کمتر از ۲۰ باشد، سابقه تخلفات گذشته‌تان و نمرات منفی مربوطه حذف خواهد شد.

 با همه این تفاسیر گاهی دیده می‌شود که هنوز جرایم نمره منفی بعد از یک سال حذف نشده است. کارشناسان راهور می‌گویند: نمره منفی بعد از یک سال در صورت عدم رخداد تخلف دیگر، بلااثر خوهد بود حتی اگر از گواهینامه حذف نشده باشد. پس آرامش خود را حفظ کنید. جای نگرانی نیست. ولی باید دقت کنید که همواره تعداد نمره منفی‌تان از حد نصاب مندرج در قانون نمره منفی که در بالا اشاره کردیم، کمتر باشد.

اعتراض به جریمه نمره منفی گواهینامه

در صورت اعتراض به نمره منفی گواهینامه خود، شما می‌توانید به واحدهای اجراییات تخلفات در سراسر کشور مراجعه کنید. سپس با تکمیل فرم مربوطه و ارائه مدارک، شکایت خود را در باره نمره منفی متعلق به رانندگی‌تان ارائه دهید. کارشناسان ذی صلاح با بررسی مدارک راننده معترض، به این دعوی رسیدگی کرده و رای خود را صادر خواهند کرد.

مدارک اعتراض به تخلف رانندگی دارای امتیاز منفی گواهینامه

مدارک مورد نیاز برای اعتراض به جرایم امتیاز منفی تعلق یافته به گواهینامه به شرح زیر است:
استعلام نمره منفی گواهینامه را چگونه می‌توان انجام داد؟

استعلام نمره منفی با پیشخوان 24

اپلیکیشن پیشخوان 24 را از استورهای معتبر یا سایت پیشخوان 24 روی گوشی موبایل خود نصب کنید و پس از ثبت نام، در صفحه اصلی، گزینه خدمات خودرو را انتخاب کنید.

استعلام نمره منفی با پیشخوان 24

در صفحه خدمات خودرو، گزینه نمره منفی را انتخاب کنید.

پیشخوان 24

حالا در صفحه نمره منفی، شماره گواهینامه خود را در کادر مربوطه وارد کنید و سپس گزینه استعلام نمره منفی را انتخاب کنید.

استعلام نمره منفی با پیشخوان 24

بدین ترتیب می‌توانید به راحتی وضعیت نمره منفی گواهینامه خود را مشاهده کنید.

مشاهده وضعبت نمره منفی با پیشخوان 24

استعلام نمره منفی گواهینامه از سایت راهور 120

برای استعلام نمره منفی گواهینامه به صورت آنلاین ابتدا به سایت راهور مراجعه کنید و از بین حدمات ارائه شده، گزینه استعلام نمره منفی گواهینامه را انتخاب کنید.

استعلام نمره منفی گواهینامه از سایت راهور

مطابق شکل زیر، شماره گواهینامه‌‌ی خود را در کادر زیر وارد کنید و نتیجه استعلام را مشاهده کنید.

 

استعلام نمره منفی گواهینامه از سایت راهور 120

استعلام نمره منفی گواهینامه به صورت پیامکی

اگر می‌خواهید نمره منفی گواهینامه‌تان را به صورت پیامکی استعلام بگیرید کافیست شماره‌ی گواهینامه‌ی خود را به شماره‌ی 1101202020 پیامک کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن از میزان نمره منفی ثبت شده در گواهینامه‌تان مطلع شوید!

استعلام نمره منفی با شماره تلفن ۸۸۲۸۸۸۸۸ 

با گرفتن شماره تماس ۰۲۱۸۸۲۸۸۸۸۸ از گوشی ثابت یا همراه خود، به راحتی از میزان تخلفات و جرایم وسیله نقلیه و گواهینامه خود اطلاع کسب کنید.

جریمه و نمره منفی به چه کسی تعلق دارد؟ مالک یا راننده خودرو؟

طبق آخرین نظر سرهنگ احمد کرمی اسد، رئیس مرکز اجراییات پلیس راهور ناجا، اگر پلیس شخصا تخلف رانندگی را مشاهده کند و راننده متخلف حضور داشته باشد، پلیس راهور خودرو را متوقف می‌کند. اعمال قانون به صورت تسلیمی خواهد بود. در روش تسلیمی برگه خلافی، همان طور که از نامش پیداست، پلیس برگه جریمه را با مشخصات راننده و گواهینامه، مشخصات خودرو، نوع تخلف‌، محل و زمان تخلف و مشخصات افسر تکمیل می‌کند و به راننده تحویل می‌دهد. به این ترتیب نمره منفی برای راننده درج می شود و جریمه برای پلاک خودرو ثبت می‌شود.

در سایر موارد، اعمال جریمه و نمره منفی برای گواهینامه مالک خودرو خواهد بود. زیرا سیستم صرفا وسیله نقلیه را شناسایی و خوانش می‌کند.در این شرایط جریمه نمره منفی گواهینامه به صورت هوشمند در سوابق گواهینامه مالک ماشین درج می‌شود.

سقف میزان نمره منفی گواهینامه

جریمه و نمره منفی برای گواهی‌نامه بسته به این‌که شما چند بار یک خطا را تکرار کردید و آن خطا چقدر در تصادفات رانندگی تاثیر گذاشته است لحاظ خواهد شد. بدیهی‌ست که برای تمامی تخلفاتی که مرتکب می‌شوید سقفی درنظر گرفته شده است و این فکر را نکنید که با پرداخت جریمه و پذیرش نمره منفی کم و زیاد آن در گواهی‌نامه باز هم بتوانید به رانندگی پرخطر خودتان ادامه دهید.

در حقیقت سقف نمره منفی گواهی‌نامه در بهترین حالت اگر شما در دور اول ثبت تخلفات و نمرات منفی باشید در مجموع ۳۰ نمره منفی است. در واقع پس از این‌که ۳۰ نمره منفی دریافت کردید گواهی‌نامه شما به مدت ۳ ماه ضبط خواهد شد.

جریمه امتیاز منفی برای گواهینامه مالک چندین خودرو

اگر شخصی حقیقی یا حقوقی تعداد وسایل نقلیه زیادی به نام خود ثبت کرده باشد، مسئولیت پلاک خودروها بر عهده خود این شخص است. با توجه به این قانون مسئولیت، واگذاری وسایل نقلیه به افراد غیر از مالک خودرو باید در کمال دقت و آگاهی صورت گیرد؛ به دلایل این چنینی، کارشناسان بیمه دات کام به بیمه‌گزاران توصیه می‌کنند که حتی الامکان از فروش وکالتی خودروی خود اجتناب کنید.

آیا می‌توان نمره منفی را از پلاک خودرو به راننده متخلف منتقل کرد؟

اگر دارای چند خودرو هستید و نمره منفی برای پلاک خودروی شما ثبت شده است (در حالی که راننده متخلف شما نبوده‌اید)، می‌توانید به مرکز پلیس یا واحدهای رسیدگی به تخلفات مراجعه نمایید. بعد، شما با تکمیل فرم مربوطه، نسبت به انتقال جریمه نمره منفی گواهینامه مالک دارای چند خودرو به راننده متخلف واقعی اقدام کنید.

جمع بندی

در این مقاله تلاش کردیم تا هر آنچه را که شما لازم دارید تا درباره‌ی فرایند ثبت نمره منفی در گواهینامه‌تان بدانید به شما اموزش دهیم.
حالا این مسائل توقیف شدن و اعصاب خردی ناشی از توقیف گواهینامه را هم که کنار بگذاریم؛ اگر نگاهی گذرا هم به لیست جرایم بیندازید می‌بینید که ارتکاب هرکدام از آن‌ها ممکن است جان خودتان و چند سرنشین بی‌گناه دیگر را نیز به خطر بیندازد و این قوانین در همه‌ی کشورهای دنیا حتی سفت و سخت‌تر از کشور عزیزمان برای رانندگان گوناگون ایراد می‌شود!