استعلام معاینه فنی خودرو

استعلام معاینه فنی خودرو

-

ویژگی‌های استعلام معاینه فنی با پیشخوان 24

دسترسی راحت به استعلام مدت اعتبار معاینه فنی

پیشخوان 24 از طریق استعلام خلافی معاینه فنی خودرو، به شما کمک می‌کند تا از سلامت ماشین خود اطمینان حاصل کنید. تنها با وارد کردن VIN خودرو بدون اتلاف وقت، می‌توانید از اینکه اعتبار معاینه فنی چقدر است و آیا جریمه شده‌اید یا خیر اطلاع حاصل کنید.

مشاهده جزئیات کامل استعلام معاینه فنی خودروها

با واردکردن VIN خودرو می‌توانید جزئیات مربوط به استعلام معاینه فنی خودرو سواری، سنگین، دوگانه سوز و سن معاینه فنی خود را متوجه شوید. همچنین امکان استعلام جریمه معاینه فنی خودرو نیز وجود دارد.

ذخیره سوابق استعلام وضعیت معاینه فنی خودرو

در پیشخوان 24 کلیه سوابق مربوط به استعلام‌ها ثبت و ذخیره خواهد شد. به همین خاطر به راحتی بعد از یک بار رجوع به استعلام معاینه فنی خودرو خود، می‌توانید اطلاعات را ذخیره داشته باشید.

سوالات متداول درمورد استعلام و ثبت نام معاینه فنی خودرو

چگونه بفهمیم خودرو دارای معاینه فنی است؟

با کمک پیشخوان 24 و وارد کردن VIN خودرو خود، می‌توانید استعلام معاینه فنی خودرو را بدون مراجعه حضوری انجام دهید.

در معاینه فنی چه بخش‌هایی از ماشین چک می‌شود؟

چراغ های ترمز، دنده عقب، چراغ های جلو، چراغ راهنما، چراغ های عقب، وضعیت تلق چراغ‌ها، وضعیت بلوری چراغ ها، کمربند ایمنی، شیشه ها، برف پاک کن ها، وضعیت پوسیدگی بدنه خودرو، اگزوز، لاستیک‌ها

چه زمانی باید برای استعلام معاینه فنی گازسوز اقدام کرد؟

بسته به نیازتان می‌توانید به صورت 24 ساعته اقدام به استعلام کنید و محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت.

کدام خودروها به معاینه فنی نیاز دارند؟

طبق قانون معاینه فنی خودروهایی که چهار سال از مدت تولید آن‌ها گذشته باشد نیازمند معاینه فنی هستند.

مدت اعتبار معاینه فنی چقدر است؟

معاینه فنی خودرو یک سال مدت اعتبار دارد.

دانلود اپلیکیشن پیشخوان 24

پیشخوان 24 اپلیکیشن چند منظوره است که تمام خدمات و سرویس‌های شهروندی و نیازهای الکترونیکی را به صورت تجمیعی در اختیار شما قرار می‌دهد. این اپلیکیشن دستیار شما در انجام امور اداری و شهروندی است. سرویس‌های پیشخوان شامل خدمات استعلام بیمه تامین اجتماعی، مشاهده سهام عدالت، خدمات خودرو، پرداخت قبوض، خرید شارژ و بسته‌های اینترنتی، قیمت ارز و سکه، قیمت طلا، خدمات پیگیری مرسولات پستی و .... است.

مشاهده و نحوه استعلام معاینه فنی خودرو با پیشخوان 24

مالکان خودروهای سبک و سنگین، جهت آگاهی از وضعیت معاینه فنی خودروهای خود می‌توانند با استفاده از VIN از پیشخوان 24 استعلام آخرین وضعیت معاینه فنی خودروی خود اطلاع پیدا کنند. در این مرحله بعد از دانلود اپلیکیشن بر روی گزینه استعلام خودرو کلیک کنید. بعد از اینکه گزینه گواهی معاینه فنی (سبک و سنگین) را انتخاب کردید، صفحه دیگری باز می‌شود که باید در آن شماره VIN خودرو را وارد کنید تا پس از آن استعلام گیری شود. پس برای استعلام معاینه فنی تنها کافی است که وارد اپلیکیشن پیشخوان 24 شوید و روی گزینه معاینه فنی کلیک کنید، بعد از وارد کرد VIN خودرو خود می‌توانید از مشخصاتی مثل زمان و تاریخ معاینه فنی خود باخبر شوید.

روش‌های استعلام معاینه فنی خودرو

در حال حاضر، معاینه فنی خودرو به ۴ روش قابل انجام است. از جمله این روش‌ها می‌توان به استعلام با پیشخوان24، استفاده از سامانه سیمفا،استعلام پیامکی، استعلام با کد USSD و ... اشاره کرد. در ادامه به معرفی این چهار روش می‌پردازیم.

استعلام معاینه فنی خودرو با سامانه سیمفا

سیمفا سامانه یکپارچه برای معاینه فنی تمامی خودروهای سبک و خودرو های سنگین راه اندازی شد. شما با مراجعه به وب سایت سیمفا به نشانی https://symfa.ir و با کلیک کردن بر روی استعلام گواهی استعلام آنلاین معاینه فنی خودرو خود را انجام دهید.

استعلام معاینه فنی خودرو با اپلیکیشن پیشخوان 24

معاینه فنی به مجموعه آزمایشاتی که جهت تایید استانداردهای ایمنی و عدم انتشار گازهای آلاینده توسط شرکت‌های دولتی انجام می‌شود اطلاق می‌گردد. پیشخوان 24 شرایطی را به وجود آورده است که بتوانید به‌راحتی با وارد کردن VIN خودرو خود اقدام به استعلام کنید. در ضمن این خدمات به صورت کاملاً رایگان انجام می‌شود و در هر 24 ساعت از روز توانایی استعلام برای شما فراهم است.

استعلام معاینه فنی با سامانه پیامکی

شما می‌توانید با ارسال کردن عدد 1 به شماره پیامکی 200112 از وقت معاینه فنی ( استعلام مدت اعتبار معاینه فنی) در مراکز با خبر شوید و به موقع در آن حضور بیابید. برای ارتباط با پشتیانی سامانه استعلام معاینه فنی میتوانید با شماره تلفن 41787 تماس بگیرید.

استعلام معاینه فنی خودرو با کد USSD سیمفا

امکان استعلام معاینه فنی خودرو به صورت رایگان از طریق سایت رسمی سیمفا (symfa.ir) وجود دارد ولی از آنجایی که دسترسی به اینترنت برای شهروندان عزیز همیشه مقدور نیست با استفاده از سامانه USSD با کد #2008* و بدون نیاز به اینترنت با کد دستوری استعلام معاینه فنی خودرو، امکان استعلام گواهی معاینه فنی و بررسی اعتبار و اصالت آن فراهم شده است. لازم به ذکر است امکان استعلام گواهی معاینه فنی، 24 ساعت بعد از اخذ گواهی امکان پذیر است.

معاینه فنی چیست؟

معاینه فنی خودرو در واقع آزمونی است که به کمک آن مشکلات ظاهری، ایرادات فنی و ... خودرو مورد بررسی قرار می‌گیرد. معاینه به دو بخش تقسیم می‌شود که عبارتند از بخش مربوط‌ به تست آلایندگی‌ها و کنترل آلودگی و بخش دیگر تست فنی خودرو برای جلوگیری از تصادفات احتمالی است. معاینه فنی برای خودروهایی که بیشتر از چهار سال سن دارند تعیین شده است و در واقع زمان معاینه فنی هر یک سال بعد از گذشت چهار سال از سن خودرو است.
همچنین خودروهایی که دارای معاینه فنی باشند و در هر دو تست فوق قبول شده باشند، اجازه تردد در شهر را دارند. همچنین خودروهای وارداتی که سال تولید آن‌ها به ۲۰۱۶ بر می‌گردد نیز مشمول این طرح می‌شوند. برای گرفتن نوبت می‌توانید به صورت آنلاین یا مراجعه حضوری به مراکز معاینه فنی، اقدام کنید.

معاینه فنی برتر چیست و شرایط گرفتن معاینه فنی برتر کدام‌اند؟

در معاینه فنی معمولی، تست‌ها در «دور موتور آرام» است اما در معاینه فنی برتر (که از بهار 97 تاکنون اجرایی شده) علاوه‌بر تست دور آرام، تست در «دور موتور 4000» نیز انجام می‌شود و به همین دلیل، بسیاری از خودروهای مونتاژی یا داخلی، توانایی پاس کردن آن را ندارند. گرفتن معاینه فنی برتر، ضروری نیست اما رانندگان تهرانی که معاینه فنی برتر داشته باشند، می‌توانند از تخفیف طرح ترافیک تهران بهره ببرند. علاوه‌بر تهرانی، خودروهای شهرستان‌‌ها نیز می‌توانند برای گرفتن معاینه فنی برتر اقدام کنند.

جریمه معاینه فنی خودرو

برای گرفتن جریمه معاینه فنی خودرو خود بایستی ابتدا با ثبت VIN خودرو در سامانه سیمفا اعتبار معاینه فنی خودرو خودر ا استعلام کنید. بعد از ثبت به همراه مدارک زیر باید به یکی از شعب یا دفاتر پلیس+10 رجوع کنید:

 • اصل و کپی کارت خودرو
 • اصل و کپی کارت معاینه فنی
 • اصل و کپی برگه خلافی

روند دریافت معاینه فنی خودرو

مراحل انجام معاینه فنی و مواردی که مورد بررسی قرار می گیرند بدین صورت است:

پذیرش خودرو

تصویر پلاک خوردو توسط دوربین پلاک خوان دریافت می شود و اطلاعات کارت ماشین از ناجا استعلام می شود. اطلاعات مورد نیاز (نام و نام خانوادگی و شماره تلفن همراه) از شخص مراجعه کننده اخذ می شود و با پرداخت هزینه 22 هزار تومانی پذیرش خودرو انجام می شود.

بررسی ظاهری خودرو

در این مرحله خودرو از بابت شکسته نبودن شیشه ها و آینه‌ها ، سلامت کامل چراغ ها، وضعیت لاستیک ها، عدم دودزا بودن خودرو، استاندارد بودن ظاهر خودرو و ... مورد بررسی قرار می گیرد. بستن ادوات و تجهیزات غیر استاندارد بر روی خودرو یکی از عوامل مردودی در این مرحله است.

آزمون های آلایندگی

با توجه به افزایش روز افزون گازهای آلاینده در هوا ، بررسی گازهای آلاینده یکی از مراحل حائز اهمیت می باشد. در این مرحله گازهای آلاینده خروجی از اگزوز اندازه گیری می شود.

آزمون های فنی

در آزمون‌های فنی مواردی از جمله آلایندگی خودرو، وضعیت دقیق ترمز، کمک فنر و لغزش جانبی به وسیله دستگاه های مربوطه بررسی می‌شوند.

سیستم تعلیق

مرحله بعد بررسی سیستم تعلیق خودرو می باشد. یک از وظایف سیستم تعلیق خودرو مربوط به جذب نوسانات و ارتعاشات وارد به چرخ‌ها بر اثر ناهمواری‌های جاده می باشد که برکیفیت سواری دادن خودرو تاثیر گذار است. وظیفه دیگر سیستم تعلیق، کیفیت هدایت و کنترل خودرو می‌باشد.

صدور گواهی

در صورت پذیرفته شدن خودرو در تمامی مراحل تست، گواهی معاینه فنی (دارای مهر برجسته) به همراه برچسب معاینه فنی با اعتبار یک ساله به فرد تحویل داده می‌شود. در صورت تایید نشدن خودرو ، برگه نتایج آزمون که علل مردودی در آن ذکر شده است ، جهت رفع نواقص به مراجعه کننده ارائه می‌شود.

هزینه دریافت گواهی معاینه فنی

برای دریافت گواهی معاینه فنی باید مبلغ 37 هزار تومان بپردازید این در حالی است که خودروی شما هیچ مشکلی نداشته باشد، در صورتی که نقصی در خودرو باشد و به مراکز تعمیرگاهی معرفی شوید هزینه تعمیر آن را جدا باید پرداخت کنید. هزینه صدور گواهی معاینه فنی در سال 98 به صورت زیر است که در سال 1400 احتمال زیاد شدن مبلغ آن وجود دارد.

 • معاینه فنی خودرو سبک عادی (معمولی- برتر): 37 هزار تومان
 • معاینه فنی خودرو گازسوز: 59 هزار تومان
 • معاینه فنی خودرو سنگین گازوئیلی: 59 هزار تومان
 • معاینه فنی خودرو سنگین گازسوز: 79 هزار تومان
 • تست مجدد در صورت مردودی: 5 هزار تومان

نوبت گیری آنلاین برای دریافت معاینه فنی

افراد ساکن استان تهران می توانند با مراجعه به وب سایت http://inspection.tehran.ir برای جلوگیری از هدر رفتن وقت، نوبت گیری آنلاین خود را انجام دهند و با داشتن وقت قبلی به مرکز مورد نظر مراجعه نمایند.
در صورت عدم دسترسی به اینترنت می‌توانند با ارسال عدد 1 به شماره 2000112 نیز وقت قبلی برای خود رزرو کنند.

مدت اعتبار معاینه فنی خودرو 1400

 • عمومی با عمر بیشتر از 10 سال (سبک و سنگین): 3 ماه
 • عمومی با عمر کمتر از ده سال (سبک و سنگین): 6 ماه
 • سواری شخصی و دولتی، موتور سیکلت: 1 سال

هزینه معاینه فنی 1400 در مراجعه مجدد

فروردین 1400: ستاد معاینه فنی خودروهای تهران، هزینه مراجعه دوم وسایل نقلیه به مراکز معاینه فنی را برای سال 1400 و تا اطلاع ثانوی، به شرح زیر اعلام کرد:

مراجعه مجدد مراجعه اول نوع وسیله
10 هزارتومان 47 هزارتومان خودروی سبک
10 هزارتومان 71.6 هزارتومان خودروی سنگین
2 هزارتومان 12 هزارتومان موتورسیکلت

نرخ معاینه فنی خودرو بنزینی
نرخ جدید خدمات معاینه فنی خودروهای سبک و سنگین مطابق جداول زیر، محاسبه می‌شود:

------------------------------------- نرخ معاینه فنی خودروهای سبک بنزینی -------------------------------------
مراجعه مجدد مراجعه اول شرح خدمات
10 هزارتومان 47 هزارتومان آزمون آلایندگی، ایمنی و صوتی

نرخ معاینه فنی خودرو دیزلی

نرخ معاینه فنی خودروهای نیمه سنگین و سنگین دیزلی -------------------------------------
مراجعه اول شرح خدمات
57 هزارتومان آزمون آلایندگی، ایمنی و صوتی

نرخ معاینه فنی خودرو گازسوز
برای خودروهای «سبک دوگانه سوز»، هزینه معاینه فنی دقیقا معادل هزینه خودروهای «سبک بنزینی» است با این تفاوت که مالکان خودرو باید هزینه دیگری را هم برای بازرسی چشمی (تجهیزات و مخزن گاز) پرداخت کنند.
توجه : مخازن خودروها تا 6 سال پس از تاریخ درج تولید، نیازی به تست فنی ندارند. در صورت انجام تست نیز، تست مخزن تا 2 سال اعتبار دارد.

------------------------------------- نرخ معاینه فنی خودروهای سبک گازسوز -------------------------------------
مراجعه مجدد مراجعه اول شرح خدمات
10 هزارتومان 47 هزارتومان آزمون آلایندگی، ایمنی و صوتی
10 هزارتومان 12.5 هزارتومان بازرسی چشمی تجهیزات1
10 هزارتومان 15 هزارتومان بازرسی چشمی مخزن2
------------------------------------- نرخ معاینه فنی خودروهای نیمه سنگین و سنگین گازسوز -------------------------------------
مراجعه مجدد مراجعه اول شرح خدمات
12 هزارتومان 71.6 هزارتومان آزمون آلایندگی، ایمنی و صوتی
12 هزارتومان 12.5 هزارتومان بازرسی چشمی تجهیزات
12 هزارتومان 15 هزارتومان بازرسی چشمی مخزن

نرخ معاینه فنی موتورسیکلت

مراجعه مجدد مراجعه اول شرح خدمات
2 هزارتومان 12 هزارتومان آزمون آلایندگی، ایمنی و صوتی

مردودی خودرو در معاینه فنی

طبق آخرین آمار آنلاین مراجعات معاینه فنی ، بیشترین علل مردودی خودروها، به ترتیب عبارتند از:

 • آزمون آلایندگی
 • نواقص ظاهری
 • آزمون ترمز
 • آزمون همراستایی چرخ
 • آزمون کمک فنر

معاینه فنی موتورسیکلت

نوبت دهی معاینه فنی برای موتور هم وجود دارد؟ به‌ صورت قانونی بله! اما از آنجایی که هنوز سازوکار دقیقی برای چگونگی انجام معاینه فنی برای موتورسیکلت‌ها وجود ندارد، از این‌رو نهادهای اجرایی و همچنین پلیس، سختگیری خاصی برای گرفتن معاینه فنی موتورسیکلت‌، ندارند.

اخبار معاینه فنی شهریور 1400

به‌دنبال تعطیلی‌های گذشته، مراکز معاینه فنی هم تعطیل شدند که از روز شنبه 9 شهریور ماه کلیه این مراکز به‌صورت حضوری مشغول به‌کار هستند.

نوبت‌دهی آنلاین معاینه فنی خودرو

برای شهروندانی که در شهر تهران زندگی می‌کنند در حال حاضر امکان نوبت دهی آنلاین ( ثبت نام اینترنتی معاینه فنی) از طریق سایت ستاد معاینه فنی (tehran.ir)وجود دارد.

بیشترین علل مردودی خودرو در معاینه فنی

بیشترین علل مردودی در معاینه فنی خودروها عبارتند از:

 • نواقص ظاهری
 • آزمون آلایندگی
 • آزمون کمک فنر
 • آزمون ترمز
 • آزمون همراستایی چرخ

نکات مهم در نوبت دهی معاینه فنی

برای یافتن خلوت ترین مراکز معاینه فنی، می‌توانید عدد 1 را به سرشماره 2000112 پیامک کنید.
فقط تا 24 ساعت قبل از فرا رسیدن نوبت، امکان تغییر زمان آن وجود دارد.
در صورت انصراف از نوبت، فقط تا 24 ساعت قبل از فرارسیدن نوبت، امکان بازگرداندن وجه پرداختی وجود دارد.

اسامی مراکز معاینه فنی تهران

 • معاینه فنی سراج
 • معافینه فنی نیایش
 • معاینه فنی آبشناسان
 • مرکز معاینه فنی الغدیر
 • و...

ثبت دیدگاه

شما هم می‌توانید دیدگاه خود را با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.
کاربر
حسین احسنی

از حساب منم کسر شد جوابی نیومد. ظاهرا برای همه این اتفاق میفته

پشتیبانی پیشخوان ۲۴

سلام آقای احسنی
مبلغ کسرشده در صورت ناموفق بودن تراکنش به کیف پول شما در سامانه پیشخوان ۲۴ بازگردانده می‌شود تا بتوانید در استعلام‌های بعدی از آن استفاده کنید. و این مشکل به دلیل قطعی لحظه‌ای سرویس مبدا رخ می‌دهد. لطفا بعد ازمدتی مجددا امتحان کنید.

پاسخ
کاربر
محمد

از حساب منم ۲ بار هزینه استعلام کسر شد ولی جواب نداد

پشتیبانی پیشخوان ۲۴

سلام محمدجان
ممکن است در زمان دریافت اسعلام سرویس مبدا دچار مشکل شده‌باشد. هزینه پرداخت شده‌جهت استعلام در صورت عدم ارائه اطلاعات مجددا به کیف پول شما واریز خواهد شد.
سبز و برقرار بمانید.

پاسخ
کاربر
دنیا فرخی

از حسابم ٥٢٠٠ کم شد پاسخ ندادین .پولم چی میشه؟ ?

پشتیبانی پیشخوان ۲۴

سلام دوست عزیز
اگر مبلغی از حساب شما کسر شود و نتیجه‌ای حاصل نشود، حتما مبلغ کسرشده به حساب کیف پول‌تان بازگردانده می‌شود تا بتوانید در پرداخت‌های بعدی از آن استفاده کنید.
برقرار باشید

پاسخ
کاربر
علیرضا افتخاری

از حسابم هزینه معاینه فنی دریافت شد جوابی داده نشد

پشتیبانی پیشخوان ۲۴

درود وقت به‌خیر
اگر تراکنش شما ناموفق باشد، مبلغ به حساب کیف پول‌تان بازگشت داده می شود تا در پرداخت‌های بعدی از آن استفاده کنید.

پاسخ
کاربر
نعمت اللهی

سلام من امروز جهت معاینه فنی پول پرداخت کردم ولی با پیام سرویس قطع است مواجه شدم.

پشتیبانی پیشخوان ۲۴

سلام دوست عزیز
قطعی‌ها ممکن است به صورت مقطعی باشد و اگر مبلغی از حساب شما کسر شود، حتما به کیف‌ پول‌تان بازگردانده خواهد شد تا بتوانید در پرداخت‌های بعدی از آن استفاده کنید.

پاسخ
کاربر
ابراهیم پاکیزه

از حسابم هزینه معاینه فنی دریافت شد جوابی داده نشد

پشتیبانی پیشخوان ۲۴

سلام دوست عزیز
این مورد ممکن است بر اثر قطعی‌های مقطعی سرویس مبدا رخ دهد و اگر هزینه‌ای از حساب شما کسر شود حتما به حساب کیف پول‌تان بازگردانده خواهد شد تا در پرداخت‌های بعدی از آن استفاده کنید.

پاسخ
کاربر
کیان جعفری روحانی

متاسفانه مبلغ52000ریال بابت استعلام مالیات نقل و انتقال خودرو پرداتت کردم اما جوابی دریافت نکردم

پشتیبانی پیشخوان ۲۴

سلام دوست عزیز
در صورت داشتن تراکنش ناموفق،‌ مبلغ به حساب یا کیف پول شما بازگشت پیدا می‌کند.

پاسخ