سهام عدالت به چه معناست؟ چه کسانی جز مشمولان سهام عدالت شناخته می‌شوند؟ چطور کارت اعتباری سهام عدالت را بگیریم؟ ارزش سهام عدالت من چقدر است؟ چطور سهام عدالت خود را پیگیری کنیم؟ این‌ها تمام سوالاتی هستند که ما در این مطلب به آنها پاسخ داده‌ایم. برای اطللاعات بیشتر کلیک کنید….

احتمالا این روزها نام سهام عدالت را بارها و بار‌ها از اطرافیان خود شنیده‌اید. اگر جز مشمولان سهام عدالت هستید که صحبت‌هایتان حول‌و‌محور خرید و فروش سهام می‌چرخد. در غیر این صورت شاید جز کسانی باشید که دوست دارید به‌نوعی سود و سرمایه خودتان را افزایش دهید.

امروز در این مطلب از وبلاگ پیشخوان ۲۴ قصد داریم در رابطه با تاریخچه، نحوه فروش آن و ارزش سهام عدالت صحبت کنیم. هم‌چنین در ادامه به مهم‌ترین سوالاتی که ممکن است در طول مسیر با آن روبرو شوید، پاسخ دهیم؛ پس همراه ما باشید.

لینک استعلام ارزش سهام عدالت و سود مبلغ واریزی سهام عدالت 

تاریخچه سهام عدالت

در دولت هشتم موضوعی به‌نام «افزایش ثروت خانوار‌های ایرانی» مطرح شد و همین طرح در ۲۳ آبان سال ۱۳۸۴ (زمان دولت نهم) و در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد به‌نام طرح سهام عدالت که نوعی یارانه محسوب می‌شود، تصویب شد. در آن زمان این سهام تنها به افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و رزمندگانی که شغلی نداشتند، واگذار می‌شد. با گذشت زمان افراد بیشتری توانستند این سهام را دریافت کنند و به سود خوبی برسند.

سهام عدالت چیست

سهام عدالت به زبان ساده چیست؟

سهام عدالت نوعی یارانه‌ است که به قشر کم درآمد جامعه واگذار می‌شود. به زبان ساده یعنی بخشی از سهام شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی که به قشر کم‌بضائت جامعه اختصاص داده می‌شود تا افراد بتوانند از سود شرکت‌ها و سازمان‌‌های دولتی بهره‌ ببرند و از آنها استفاده کنند. هدف از اجرای این طرح، خصوصی‌سازی شرکت‌های دولتی و تقسیم ثروت دولت در بین افراد کم درآمد جامعه است.
ثبت نام یارانه جدید 

سهام عدالت چقدر ارزش دارد؟

در ابتدا ارزش هر سهام ۵۰۰ هزار تومان بود اما طی چند سال اخیر این ارزش افزایش پیدا کرده است. ارزش یک سهام همیشه یکسان نیست و در اثر نوسانات بازار تغییر می‌کند. بر اساس آمار ایسنا، ارزش واقعی سهام عدالت یک میلیون تومانی در ۲۰ اسفند سال ۹۹، ۱۸ میلیون و ۷۸۰ هزارتومان قیمت داشته در حالی که در ۱۶ تیر امسال کاهش پیدا کرده و به ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزارتومان رسیده است.

شاید اینطور به‌ نظر برسد که دولت به‌صورت کاملا مجانی سهام را در اختیار افراد قرار می‌دهد، اما در واقع اینطور نیست بلکه تمام مشمولان سهام عدالت موظف هستند تا هزینه سهام خود را نیز پرداخت کنند.

برای اطلاع از ارزش سهام عدالت خود می‌توانید در سامانه سهام عدالت ثبت‌نام کنید و حتی به صورت روزانه پرتفوی (سبد سهام) خود را بررسی نمایید.

لینک: فروش سهام عدالت

آیا ارزش سهام عدالت در این چند سال اخیر رشد داشته است؟

بله؛ نزدیک به ۱۴ سال از اجرای طرح سهام عدالت می‌گذرد. در این مدت زمان، ارزش آن بیش از ۱۰ برابر شده است که در ادامه توجه شما را به آمار دقیق‌تری جلب می‌کنیم.

ارزش سهام عدالت من چقدر است؟

ارزش سهام عدالت من

اگر برای شما هم این سوال پیش‌آمده که ارزش سهام عدالت من چقدر است؟ باید بگوییم طبق آخرین اخبار منتشرشده از سایت اقتصاد نوین، سود سهام عدالت در روز ۲۷ آذر نسبت به ۲۴ آذر ۱۴۰۰ حدود ۹٪ افزایش داشته است. برای مشاهده ارزش هر یک از سبد‌های سهام عدالت به لیست زیر نگاهی بیندازید.

 1. ارزش سبد ۵۳۲ هزارتومانی به ۱۱ میلیون و ۵۶۹ هزار تومان رسیده.
 2. ارزش سبد یک میلیون تومانی این سهام به ۲۱ میلیون و ۷۹۷ هزار تومان رسیده است.
 3. ارزش سبد ۴۹۲ هزارتومانی به ۱۰ میلیون و ۷۹۲ هزار تومان رسیده است.

در روز ۲۹ آذر ۱۴۰۰ ارزش سهام در مقایسه با روز قبل رشد ۱.۳ درصدی داشته است. ارزش سبد ۵۳۲ هزار تومانی به ۱۱ میلیون و ۵۷۴ هزار تومان، یک میلیون تومانی به ۲۱ میلیون و ۸۰۵ هزار تومان و ۴۹۲ هزارتومانی به ۱۰ میلیون و ۷۳۴ هزار تومان رسیده است.

توجه: برای اطلاع از آخرین اخبار سهام عدالت می‌توانید به اپلیکیشن یا سایت پیشخوان ۲۴ مراجعه کنید.

چه کسانی جز مشمولین سهام عدالت هستند؟

در ابتدای سال ۱۳۹۵، ۱۳۹۶ لیست زیر تنها مشمولین سهم عدالت بودند اما به‌مرور زمان کارمندان، بازنشستگان کشوری و دستگاه عمومی هم می‌توانستند این سهم را دریافت کنند.

برای مشاهده تعداد مشمولان هر گروه به جدول زیر نگاهی بیندازید.

نام گروه‌ها تعداد سهام‌داران تعداد سهام‌داران در قید حیات
مشمولان تخفیف‌دار (زیر مجموعه کمیته امداد و بهزیستی) ۵.۹۵۹.۶۴۲ ۵.۷۳۵.۲۶۹
مردم روستایی و عشایری ۱۵.۱۴۹.۴۰۵ ۱۴.۶۴۲.۵۵۳
کارگران ساختمانی ۶.۱۰۶.۴۱۰ ۶.۰۳۲.۲۶۰
کارگران دستگاه‌های دولتی و بازنشستگان کشوری ۱۳.۳۷۸.۸۳۹ ۱۲.۵۶۵.۳۶۶
سایر افراد ۸.۵۶۵.۰۲۶ ۷.۶۵۲.۶۶۲

ثبت نام سهام عدالت

اگرچه بیش از ۴۹ میلیون نفر این سهام را دارند اما بسیاری از افراد کم‌بضاعت جامعه مانند کودکان، کارگران روزمزد و … از دریافت این نوع سهام جامانده‌اند. دولت جدید در سال ۱۴۰۰ برای جبران این کم‌کاری‌ها طرح ساماندهی سهام عدالت را در مجلس مطرح کرده است. طبق این طرح قرار است مجددا این سهم توسط دولت برای ۳ دسته بزرگ جامعه ارائه شود.

درصورتی‌که می‌خواهید از زمان ثبت‌نام سهام عدالت مطلع شوید یا اینکه می‌خواهید بدانید که چه کسانی جز این ۳ دسته بزرگ قرار دارند و می‌توانند نسبت به ثبت‌نام مجدد اقدام کنند، در ادامه همراه ما باشید.

 1. کسانی که ثبت‌نام آن‌ها با موفقیت انجام نشده و در فرایند ثبت‌نام به مشکل برخورده‌اند.
 2. افرادی که عضو کمیته امداد امام خمینی یا بهزیستی هستند اما شناسایی نشده‌اند یا به تازگی به این کمیته‌ها پیوسته‌اند.
 3. افرادی که جز دهک اول تا ششم هستند و تاکنون موفق به ثبت‌نام نشده‌اند.

اگر شما هم مثل ما برایتان این سوال پیش‌آمده است که منظور از دهک چیست؟ باید بگوییم همه افراد جامعه از نظر درآمدی به ۱۰ گروه تقسیم می‌شوند. طبق آمار سال ۱۳۹۹، اگر درآمد ماهانه شما حدود ۳ تا ۴ میلیون باشد، یعنی شما در دهک میانی قرار دارید اما اگر بیش‌ از ۵ میلیون درآمد داشته باشید در دهک هفتم و هشتم قرار خواهید گرفت.

لینک مرتبط: معرفی کارگزاری های سهام عدالت

آیا در حال حاضر امکان ثبت‌نام مجدد برای جاماندگان سهام عدالت وجود دارد؟

خیر؛ مدت‌زمان مجاز ثبت‌نام سهام عدالت از سال ۸۵ تا ۹۴ بوده است اما متاسفانه هنوز طرح ساماندهی این سهام به تصویب مجلس نرسیده، به همین دلیل ثبت‌نام مجدد در نظر گرفته نشده است. درصورتی که ثبت نام مجدد آغاز و فرم ثبت نام سهام عدالت منتشر شود، ما در پیشخوان ۲۴ اطلاع‌رسانی می‌کنیم تا این بار جز جاماندگان سهام عدالت نباشید.

برای ثبت نام مجدد سهام عدالت نیاز به چه مدارکی داریم؟

با توجه به اینکه هنوز طرح ساماندهی سهام عدالت ۱۴۰۰ اجرا نشده است. امکان ثبت نام وجود ندارد اما به نظر می‌رسد ثبت‌نام و مشاهده سهام با کد ملی امکان‌پذیر باشد.

برای مشاهده وضعیت سهام‌داران سهام عدالت می‌توانید به آدرس https://samanese.ir/ مراجعه کنید.

لینک مرتبط: مشاهده ارزش سهام عدالت

آزادسازی سهام عدالت به چه معناست؟

اگر شما هم یکی از مشمولین سهام عدالت باشید احتمالا به خوبی می‌دانید که قبلا امکان خرید و فروش سهام عدالت وجود نداشت و تنها سود سهام به افراد داده می‌شد. اما در دوران ریاست جمهوری آقای حسن روحانی بحث آزادسازی سهام عدالت مطرح و اجرا شد. حالا به‌راحتی می‌توانید سهام خود را بخرید یا بفروشید و از این طریق سود بیشتری کسب کنید.

انواع روش های آزادسازی سهام عدالت

آزادسازی سهام عدالت

اگر می‌خواهید سهام خودتان را بفروشید یا روی آن سرمایه‌گذاری کنید؛ باید بدانید که به‌صورت کلی دو روش برای آزادسازی سهام عدالت وجود دارد. البته در هر دو این روش‌ها سود و ضرر وجود دارد. در ادامه به تعریف مختصری از هریک می‌پردازیم.

در روش مستقیم مدیریت کل سهام به‌طور مستقیم به سهام‌دار داده می‌شود. در نتیجه مسئولیت نگه‌داری سهام بر عهده خود فرد است. برای فروش سهام عدالت مستقیم باید در سامانه سجام ثبت‌نام کنید.

در این روش مالکیت و مدیریت سهام به‌ عهده شرکت‌های سرمایه‌گذاری خواهد بود. در این صورت شما نمی‌توانید سهام خودتان را به فروش برسانید.

لینک مرتبط: سهام عدالت چیست؟

۴ مزیت انتخاب روش غیر مستقیم

تفاوت روش مستقیم و غیر مستقیم سهام عدالت چیست؟

احتمالا می‌دانید که شما فقط یک‌ بار می‌توانید روش آزادسازی سهام خودتان را انتخاب کنید و پس‌از‌آن دیگر امکان ویرایش وجود ندارد. به نظر می‌رسد حدود ۳۰ میلیون نفر روش غیر مستقیم و ۱۹ میلیون نفر روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند.

هم‌چنین اگر در بازار بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اید و کد بورس را دارید، نیاز به ثبت‌نام در سامانه سجا نیست. در ادامه به مهم‌ترین تفاوت‌های این دو روش اشاره می‌کنیم.

لینک مرتبط: واریز یارانه نقدی

روش مستقیم روش غیرمستقیم
آشنایی با بورس
نیاز به ثبت درخواست در سامانه
پرداخت سود سود توسط متقاضی جمع می‌شود. سود توسط شرکت سرمایه‌گذاری جمع و به‌صورت یکجا واریز می‌شود.
امکان نگه‌داری به‌عنوان سرمایه‌گذاری طولانی مدت
ریسک در معامله
امکان تغییر در سبد سهام

نکته: در حال حاضر امکان خرید و فروش سهام عدالت وجود ندارد پس مراقب سودجویان باشید تا ضرر نکنید.

پیگیری عدم واریز سود سهام عدالت

برای اینکه بتوانید نسبت به دریافت کد بورسی اقدام کنید باید در سامانه سجام به آدرس sejam.ir ثبت‌نام کنید و احراز هویت شوید. البته این لزوما به این معنا نیست که اگر کدبورسی خود را از سامانه سجام دریافت نکنید، سود حاصل از سهام به حساب شما واریز نمی‌شود. اما اگر کد بورسی را داشته باشید، پیگیری عدم واریز سود سهام عدالت برای شما و تمام مشمولان سهام عدالت راحت‌تر خواهد بود.

آیا تا به امروز سود سهام عدالت خود را دریافت نکرده‌اید؟ شاید شماره شبا خود را در سامانه خصوصی‌سازی سهام عدالت به آدرس samanese.ir به درستی وارد نکردید. پس بهتر است در اولین قدم نگاهی به شماره شبا خود بیندازید، در صورتی که این اشتباه از سمت شما صورت گرفته باشد، نیاز است آن را از طریق سایت panel.sahamedalat.ir تغییر دهید. در این صورت احتمالا سود سهام به‌صورت خودکار برای شما واریز خواهد شد و نیازی به پیگیری‌های بیشتری نیست. اما در صورتی که اطلاعات‌تان را به درستی وارد کرده‌اید، بهتر است به‌جای نگرانی بابت عدم دریافت سود سهام خود با شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در تماس باشید.

لینک مرتبط: اعتراض به قطعی یارانه

کد بورسی سهام عدالت چند رقمی است؟

کد بورسی یک شناسه ۵ رقمی با ۳ حرف است که معمولا از سه حرف اول فامیل شخص تشکیل می‌شود و قابل تغییر نیست. هر شخص برای ورود به بورس و انجام معاملات بورسی به کد بورسی نیاز دارد.

استعلام سهام عدالت با پیشخوان ۲۴

برای بررسی وضعیت واریز سهام عدالت خود می‌توانید از سایت یا اپلیکیشن پیشخوان ۲۴ استفاده کنید. برای مشاهده وضعیت سهم خود در اپلیکیشن پیشخوان ۲۴ باید مراحل زیر را به ترتیب طی کنید تا بتوانید ارزش سهام عدالت خود را مشاهده کنید.

مشاهده ارزش سهام عدالت در پیشخوان ۲۴

 

نکته: در صورتی که می‌خواهید واریزی قبل از ۱۴۰۰ را ببیند، می‌توانید روی دکمه سبز رنگ «مشاهده واریزی قبل ۱۴۰۰» کلیک کنید.

دانلود اپلیکیشن پیشخوان ۲۴ از طریق دانلود مستقیم پیشخوان ، بازار، گوگل پلی یا مایکت

رهگیری سهام عدالت از طریق سازمان خصوصی‌سازی

برای گرفتن استعلام و رهگیزی سهام عدالت خود می‌توانید به سازمان خصوصی‌سازی به آدرس samanese.ir مراجعه کنید. سپس باید مراحل زیر را به ترتیب طی کنید تا درنهایت بتوانید از وضعیت سهام خود مطلع شوید.

تایید مقررات سامانه سهام عدالت

کد ملی خود را وارد کنید

نام و نام خانوادگی خود را انتخاب کنید

تایید اطلاعات واردشده

مشاهده وضعیت دارایی سهام

 

استعلام صورت وضعیت سهام عدالت

مشاهده دارایی سهام عدالت از سایت (سامانه) سهام عدالت

برای مشاهده خلاصه وضعیت سبد دارایی سهام عدالت مستقیم و غیرمستقیم، ویرایش شماره شبا و تلفن همراه می‌توانید وارد سامانه استعلام و آزادسازی سهام عدالت به آدرس https://sahamedalat.ir/ شوید. گزینه مشاهده دارایی سهام عدالت را کلیک و بعد از آن شماره کد ملی خودتان را وارد کنید. سپس گزینه دریافت پیامک اعتبارسنجی را لمس  و سپس مراحل بعدی را انجام دهید تا بتوانید خلاصه وضعیت سهام، نام دارایی، تعداد آخرین قیمت روز گذشته، مبلغ واریزی و سود خود را مشاهده کنید.

فروش سهام عدالت

اگر تمایل دارید نسبت به فروش سهام عدالت خود اقدام کنید نیاز است مراحل زیر را به ترتیب در کارگزاری بانکی و غیر بانکی انجام دهید تا بتوانید وارد پرتفوی (سبد سهام) خود شوید و اقدام به فروش سهام خود کنید.

 1. اول اطمینان حاصل کنید که شماره کد ملی شما در سامانه خصوصی‌سازی به آدرس samanese.ir ثبت شده باشد و هم‌چنین در این سامانه سهام مستقیم را انتخاب کرده باشید.
 2. سپس وارد کارگزاری خود شوید و گزینه «ثبت‌نام برای اولین بار» را انتخاب کنید.
 3. در این قسمت باید کد ملی و شماره تماس خود را وارد کنید.
 4. سپس می‌توانید در پنل بازشده، سبد سهام خود را به صورت کامل ببینید.
 5. اگر قصد فروش سهام خود در کارگزاری مفید، آگاه، ملی، ملت و … را دارید باید گزینه «ثبت درخواست فروش» را انتخاب کنید.
 6. تعداد سهم قابل فروش خود را انتخاب و روی گزینه «ثبت درخواست» کلیک کنید.
 7. تبریک شما توانستید درخواست فروش خود را ثبت کنید.

در ادامه به ۴ کارگزاری بانکی و غیر بانکی اشاره می‌کنیم. برای مشاهده بقیه کارگزاری‌ها پیشنهاد می‌کنیم مطالب بعدی ما را از دست ندهید.

لینک مرتبط: استعلام سوابق بیمه تامین اجتماعی با پیشخوان 24

سامانه سجام چیست و چرا باید در آن ثبت‌نام کنیم؟

سامانه سجام در واقع همان سامانه جامع اطلاعات مشتریان است که توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه راه‌اندازی شده است. تمامی مشمولین سهام عدالت باید برای دریافت سود سرمایه شرکت‌های سرمایه‌پذیر، افزایش سرمایه و دریافت وام و کارت اعتباری خود نسبت به ثبت‌نام در سامانه سجام اقدام کنند چراکه؛ برای انتقال این مزایا نیاز به اطلاعات ارتباطی و هویتی شما در سامانه‌ بازار سرمایه است. مهم‌ترین مزایای سجام عبارتند از:

سهام عدالت در بورس چگونه است؟

سهام عدالت بورس

شاید شما هم مثل بسیاری از افراد دیگر دوست داشته باشید با نحوه انتقال سهام عدالت به بورس آشنا شوید؛ پس این قسمت را تا انتها بخوانید چراکه؛ قرار است نکات مهمی را یادآوری کنیم.

 ۱.۱ ثبت نام در سامانه ی سهام عدالت

در اولین قدم نیاز است به سایت سهام عدالت به آدرس https://www.samanese.ir/ مراجعه کنید تا مشخص شود که کدام روش (مستقیم یا غیر مستقیم) را انتخاب کردید.

۱.۲ ثبت نام سجام سهام عدالت

وارد سایت سجام به آدرس https://www.sejam.ir/ شوید و ثبت‌نام کنید.

۱.۳ انتخاب کارگزاری و ثبت‌نام در آن

در این مرحله نیاز است کارگزاری خودتان را انتخاب و در آن ثبت‌نام کنید چراکه؛ برای انتقال یا فروش سهام به آن نیاز دارید.

۱.۴ دریافت پیامک کد پیگیری سجام

بعد از ثبت‌نام در سایت سجام و کارگزاری حداکثر ۲۴ ساعت طول می‌کشد تا کد پیگیری سجام برای شما پیامک شود.

۱.۵ مراجعه به پیشخوان دولت برای احراز هویت سجام

بعد از دریافت کد پیگیری نیاز است برای احراز هویت سجام و اسکن مدارک برای کارگزاری به پیشخوان دولت مراجعه کنید. برای انجام کار نیاز است مدارک مهمی مانند شناسنامه، کارت ملی و کد ملی را همراه خود داشته باشید.

۱.۶ امکان ورود به پنل

معمولا بین ۳ تا ۷ روز کاری طول می‌کشد تا احراز هویت پنل کاربری شما فعال شود. در پنل می‌توانید نام، نام خانوادگی و کد بورس خود را مشاهده کنید.

چطور کارت اعتباری سهام عدالت را بگیریم؟

به گزارش خبرگزاری برنا، کارت اعتباری برای هر برگ سهام عدالت یک‌میلیون تومانی و ۵۰۰ هزار‌تومانی به ترتیب ۱۴ و ۷ میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شده است. در ادامه به شما می‌گوییم که چطور می‌توانید نسبت به دریافت کارت اعتباری سهام عدالت اقدام کنید.

کارت اعتباری سهام‌داران

راهنمای قدم به قدم برای دریافت کارت اعتباری سهام عدالت بانک ملی

اگر بانک ملی را به‌عنوان کارگزار سهام خود انتخاب کرده‌اید، می‌توانید به‌صورت غیر حضوری نسبت به دریافت کارت اعتباری خود اقدام کنید.

نکته: این سرویس برای کسانی مناسب است که آزادسازی سهام عدالت غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند و سهامشان در کارگزاری بانک ملی است. این افراد می‌توانند سهام عدالت خود را وثیقه قرار دهند و تا سقف ۵ میلیون تومان وام را به‌صورت کارت اعتباری دریافت کنند.
نکته: بعد از دریافت کارت اعتباری خود می‌توانند از فروشگاه‌هایی مانند رفاه، افق کورش و وین مارکت خرید کنند.

نکته: برای احراز هویت بانک تجارت هم نیاز است به «سامانه زمرد» مراجعه کنید.

درباره سهام عدالت فوت شدگان

تمامی وارثان باید جهت مشاهده وضعیت سهام عدالت فوت شدگان به آدرس https://samanese.ir/ مراجعه کنند. سپس مدارک مهمی مانند گواهی فوت، گواهی انحصار وراثت، اصل شناسنامه و کارت ملی متوفی را آماده و به یکی از دفاتر پیشخوان دولت ارائه کنند. اگر مدارک ارائه‌شده ناقص نباشند، انتقال انجام می‌شود. در غیر این صورت نیاز است نسبت به تکمیل مدارک اقدام کنید.

تا امروز حدود ۳ میلیون نفر از سهام‌داران فوت شده‌اند و دیگر در قید حیات نیستند. متاسفانه بعد از گذشت یک سال و نیم از آزادسازی، هنوز تکلیف انتقال سهام عدالت به وارثان مشخص نشده است.

چرا ارزش برگه سهام یک میلیونی کمتر از ارزش واقعی آن است؟

ارزش سهام عدالت ۱ میلیون تومانی

یکی از دغدغه‌های بسیاری از افراد این مسئله است که چرا سهام یک میلیونی دارند اما سود و ارزش سهام آنها کمتر از ارزش واقعی سهام است.

بنا به گزارش سایت تجارت‌نیو؛ سازمان خصوصی در سال ۱۳۹۶ اعلام کرده بود که ارزش برگه سهام عدالت ۱ میلیون تومانی حدود ۵۳۲ هزار تومان است و اگر می‌خواهید سهام شما ارزش یک میلیونی داشته باشد باید حدود ۴۶۸ هزار تومان بپردازید اما متاسفانه تنها تعداد کمی از افراد حاضر شده‌اند تا این مبلغ را پرداخت کنند. در ادامه به این موضوع اشاره کرد که تنها افراد وابسته به کمیته امداد امام، سازمان بهزیستی، برخی از بازنشستگان و افراد کم‌توان و کم درآمد جامعه هستند که ارزش سهامشان هم‌چنان یک میلیون تومان است.

برای مشاهده ارزش سهام واقعی خود می‌توانید به آدرس sahamedalat.ir مراجعه کنید.

طریقه ثبت اعتراض سهام عدالت

اگر در خصوص واریز پول فروش سهام عدالت فوری اعتراضی دارید، می‌توانید به آدرس shekayat.seo.ir مراجعه کنید و اعتراض خودتان را ثبت کنید. شما می‌توانید از طریق شماره با بانک یا کارگزاری در تماس باشید. در ادامه به شما می‌گوییم برای پیگیری اعتراض خود در هر بانک یا کارگزاری باید با چه شماره‌ای تماس بگیرید.

۶ نکته طلایی که باید در مورد سهام عدالت بدانید!

نکات مهمی در مورد سهام عدالت

سوالات متداول

برگه سهم عدالت هیچ ارزشی ندارد پس نگران مفقودی آن نباشید. شما می‌توانید برای مشاهده وضعیت سهام عدالت خود وارد سامانه samanese.ir یا اپلیکیشن‌هایی مانند پیشخوان ۲۴ شوید.

کد ملی تمام مشمولین در سامانه samanese.ir ثبت شده است. برای اطمینان نیاز است وارد سامانه شوید، سپس بعد از «ورود به سامانه» و تایید مقررات، باید شماره کد ملی خود را وارد کنید. اگر جز مشمولین نباشید با پیغام «شماره ملی وارد شده در فهرست سهام داران ثبت نام شده سهام عدالت، موجود نمی‌باشد.» روبرو خواهید شد.

متاسفانه بعد از مشخص شدن روش مستقیم یا غیر مستقیم، امکان تغییر روش تمام مشمولان سهام عدالت وجود ندارد.

سخن آخر

سهام در اصل یک ورقه بهادار است که سهام‌داران می‌توانند نسبت به سود شرکت‌ها ادعا داشته باشند. در سال ۱۳۸۴ و زمان ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد طرح سهام عدالت مطرح شد تا بسیاری از افراد کم‌درآمد جامعه بتوانند در سود شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی سهیم شوند. در این مطلب تلاش کردیم درباره این سهام و هر آنچه که نیاز است بدانید، صحبت کنیم.