طرح سهام عدالت برای اولین بار در سال ۱۳۸۵ مطرح و اجرا شد تا تمامی افراد کم‌درآمد جامعه بتوانند از سود شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی بهره ببرند و استفاده کنند. در آن زمان کسی اجازه خرید و فروش سهام خود را نداشت تا اینکه…….

طرح سهام عدالت برای اولین بار در سال ۱۳۸۵ مطرح و اجرا شد تا تمامی افراد کم‌درآمد جامعه بتوانند از سود شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی بهره ببرند و استفاده کنند. در آن زمان کسی اجازه خرید و فروش سهام خود را نداشت و تنها می‌توانست سود سالیانه آن را دریافت کند. اما در دوران ریاست جمهوری آقای حسن روحانی ورق برگشت و بحث آزادسازی و فروش سهام عدالت پیش‌آمد تا تمامی سهام‌داران بتوانند نسبت به خرید و فروش سهام عدالت خود اقدام کنند.

در این مطلب از وبلاگ پیشخوان ۲۴ قصد داریم در خصوص آزادسازی سهام عدالت به دو روش مستقیم و غیر مستقیم، نحوه انجام آزادسازی سهام، آزادسازی سهام برای افراد زیر ۱۸ سال، نحوه مشاهده وضعیت سهام عدالت و فروش سهام عدالت صحبت کنیم. هم‌چنین به شما بگوییم که چطور می‌توانید سهام خود را بفروشید. برای پاسخ به این سوالات تنها کافی است تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

سهام عدالت به چه معناست؟

اگر بخواهیم به ساده‌ترین شکل سهام عدالت را برای شما تعریف کنیم باید بگوییم که طرح سهام عدالت به این منظور اجرا شده تا تمامی افراد کم‌درآمد جامعه بتوانند در سود شرکت‌ها و سازمان‌های دولت سهیم شوند.

سهام عدالت به چه کسانی داده می‌شود؟

سهام عدالت به چه کسانی داده می‌شود

تمام مشمولین سهام عدالت شامل افراد تحت پوشش کمیته امداد، کارگران فصلی و سازمانی، مردم روستایی و عشایری، بعضی از کارمندهای بازنشسته دولتی و کشوری، طلاب، خادمان و سرپرست خانوار هستند که جز ۴۶ میلیون نفر مشمولین سهام عدالت شناخته می‌شوند. اما اگر شما هم جز جاماندگان سهام عدالت هستید، باید بدانید که تا الان اخبار سهام عدالت در خصوص ثبت‌نام مجدد جاماندگان سهام عدالت منتشرنشده است.

مشاهده ارزش سهام عدالت

چگونه متوجه شویم که نام ما در لیست سهام عدالت هست؟

آیا تابه‌حال شده به این موضوع فکر کنید که چطور باید متوجه شوید که نام خودتان یا کودکان شما در لیست سهام عدالت وجود دارد. اگر این مسئله برای شما هم تبدیل به دغدغه شده است، نگران نباشید. همین حالا به ساده‌ترین شکل ممکن می‌توانید متوجه روش انجام کار شوید.

شماره ملی در سامانه خصوصی‌سازی ثبت نشده

آزادسازی سهام عدالت چیست؟

۹ اردیبهشت سال ۱۳۹۹ طرح آزادسازی و فروش سهام عدالت توسط آقای حسن روحانی مطرح و اجرا شد. بعد از تصویب و اجرای این طرح، تمام دارندگان سهام عدالت می‌توانستند به سازمان بورس اوراق بهادار و تسویه وجوه مراجعه کنند تا روش سهام خود را به مستقیم تغییر دهند. اصلی‌ترین دلیل برای اجرای آزادسازی سهام عدالت این بود که تمامی افراد بتوانند وارد بازار سرمایه و بورس شوند و مالکیت سهام خود را بر عهده بگیرند و حتی در صورت نیاز آن را بفروشند.

اما کسانی که دانشی در زمینه بورس نداشتند یا کلا علاقه‌ای به مدیریت سهام عدالت خود نیز نداشتند، هم می‌توانستند سرمایه خود را به دست شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی واگذار کنند.

تا همین چند سال پیش فقط گروه‌هایی مانند افراد تحت پوشش کمیته امداد، کارگران فصلی و سازمانی، مردم روستایی و عشایری، بعضی از کارمندهای بازنشسته دولتی و کشوری، طلاب، خادمان و سرپرست خانوار بودند که می‌توانستند سود سهام عدالت خود را دریافت کنند اما شاید عجیب باشد که بگوییم بعد از اجرای طرح آزادسازی و فروش سهام عدالت قشر متوسط جامعه و حتی برخی از نمایندگان دولت هم سهام عدالت را دریافت کردند.

لینک: مشاهده واریز سود سهام عدالت

آزادسازی سهام عدالت

دو روش آزادسازی سهام عدالت را بشناسید

احتمالا می‌دانید که کلیه سهام‌داران می‌توانستند آزادسازی سهام عدالت را به یکی از دو روش مستقیم و غیرمستقیم انتخاب کنند. آیا با تفاوت این دو آشنا هستید؟ در این قسمت می‌خواهیم در رابطه با تمام آنچه که باید در مورد روش آزادسازی و فروش سهام عدالت بدانید صحبت کنیم.

آزادسازی سهام عدالت به روش مستقیم

تمامی افرادی که می‌خواهند آزادسازی و فروش سهام عدالت به روش مستقیم را انتخاب کنند؛ باید ثبت‌نام آزادسازی سهام عدالت را در سامانه samanese.ir انجام دهند تا بدون واسطه بتوانند نسبت به مدیریت و نگه‌داری سهام خودشان اقدام کنند. البته در حال حاضر امکان فروش کل سهام وجود ندارد و شما می‌توانید از روش فروش بلوکی سهام عدالت استفاده کنید.

آزادسازی سهام عدالت به روش غیرمستقیم

حدود ۳۰ میلیون از افراد آزادسازی و فروش سهام عدالت به روش غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند. در این روش شما می‌توانید در استان خودتان سهام‌دار یک شرکت سرمایه‌گذاری استانی شوید. برای مشاهده نماد شرکت سرمایه‌گذار استانی نیاز است به سایت tsetmc.com مراجعه کنید. در ادامه به شما می‌گوییم که برای فروش سهام خود باید چه‌کاری انجام دهید.

لینک مرتبط: استعلام واریز یارانه

افزایش سرمایه در شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی

آزادسازی سهام عدالت کی شروع میشود؟

تمامی مشمولین می‌توانستند در  ۳۰ روز نسبت به آزادسازی و فروش سهام عدالت به روش مستقیم یا غیر مستقیم اقدام کنند. به‌صورت‌کلی مهلت آزادسازی سهام عدالت در ۸ خرداد ۱۳۹۹ به پایان می‌رسید که بعد از چند وقت اعلام کردند که تا ۱۵ خرداد ۹۹ تمدید شده و می‌توانید نسبت به آزادسازی سهام خود اقدام کنید. این آخرین باری بود که طرح آزادسازی سهام عدالت اجرا شد و کلیه سهام‌داران می‌توانستند با ورود به سامانه samanese.ir روش سهام عدالت خود را انتخاب کنند و بعد از آن دیگر این فرصت برای سهام‌داران پیش نیامد. اگرچه در حال‌حاضر سایت آزادسازی سهام عدالت بسته است اما می‌خواهیم برای شما توضیح دهیم که نحوه آزادسازی سهام عدالت ۹۹ به‌ چه شکل انجام می‌شده و چطور می‌توانستید این‌کار را انجام دهید؛ پس همراه ما باشید.

لینک مرتبط: اعتراض به قطع یارانه معیشتی

نحوه آزادسازی و فروش سهام عدالت

به همین سادگی شما می‌توانستید آزادسازی و فروش سهام عدالت به روش مستقیم یا غیر مستقیم را انتخاب کنید. البته در نظر داشته باشید که اگر انتخاب شما روش غیر مستقیم بود؛ می‌توانستید وارد سامانه نشوید تا این روش به‌صورت خودکار برای شما انتخاب شود. تنها نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که مهلت انتخاب روش آزادسازی سهام عدالت غیر فعال شده و اگر وارد سامانه نشده باشید، روش غیر مستقیم برای شما انتخاب شده است.

 

تغییر آزادسازی سهام عدالت

خیلی از افراد این سوال را می‌پرسند که آیا الان هم امکان انتخاب آزادسازی به روش مستقیم یا غیر مستقیم هست یا خیر! برای پاسخ به این سوال وارد سایت samanese.ir شدیم و بعد از وارد کردن کد ملی متوجه شدیم که روش غیر مستقیم به صورت پیش‌فرض انتخاب شده و امکان تغییر آن وجود ندارد.

آزادسازی سهام عدالت برای افراد زیر ۱۸ سال

سخن‌گوی سهام عدالت اینطور اعلام کرده که با توجه به اینکه امکان ثبت سفارش برای افراد زیر ۱۸ سال وجود ندارد و ممکن است فردی که این‌کار را انجام می‌دهد ولیِ واقعی او نباشد. در ادامه اعلام کرد که بچه‌های زیر ۱۸ سال باید به همراه قیم خود در سایت سجام ثبت‌نام کنند و احراز هویت شوند.
یکی از سوالات متداولی که ذهن والدین را به خود مشغول کرده این است که با آزادسازی سهام عدالت افراد ۱۸ سال، تکلیف کودکان زیر سن قانونی که شماره تماسی به نام خود ندارند، چه می‌شود و چطور می‌توانند نسبت به فروش سهام عدالت خود اقدام کنند؟. رئیس شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در پاسخ به این سوال گفته است که برای ثبت‌نام سجام نیاز به شماره تلفن همراه آنها نیست و وقتی تاریخ تولدشان را وارد کنید، سامانه سجام به‌صورت خودکار از شما قبول می‌کند که شماره همراه‌ای را وارد کنید که به نام کودکتان نباشد و بلکه شماره تماس یکی از قیم‌ها باشد.

ارزش هر سهم چقدر است؟

ارزش هر سهم چقدر است؟

یکی از پرتکرارترین سوالاتی که  معمولا توسط کاربران پرسیده می‌شود، این است که ارزش سهم امروز من چقدر است؟ برای پاسخ به این سوال نیاز است بدانید که رئیس سازمان خصوصی گفته که حدود ۳۵ میلیون نفر ۴۸۰ تا ۵۳۰ هزارتومان و باقی افراد یک میلیون تومان دریافت می‌کنند.

ارزش سبد سهام ۵۳۲ هزار تومانی در روز ۷ دی ۱۴۰۰ برابر با ۱۲ میلیون و ۷۷۲ هزار تومان بوده، هم‌چنین قیمت سهام عدالت یک میلیونی برای فروش حدود ۲۴ میلیون و ۶۰ هزار تومان است. یعنی ارزش سهام عدالت نسبت به روز قبل خود حدود ۰.۳ کاهش داشته است. قبل از اینکه در خصوص موضوعات دیگر صحبت کنیم خوب است بدانید که برای مشاهده ارزش سهام عدالت با کد ملی می‌توانید به یکی از سه روش زیر اقدام کنید.

برای این‌که با روند انجام کار بیشتر آشنا شوید، می‌توانید از قسمت دسته‌بندی خدمات اجتماعی سری به مقالات دیگر ما بزنید.

مشاهده ارزش سهام عدالت با اپلیکیشن پیشخوان ۲۴

ارزش سهام عدالت به صورت روزانه روند افزایشی و کاهشی دارد. بسیاری از افراد هستند که ارزش سهام عدالت خود را بررسی می‌کنند. اما گاهی اوقات آدرس سایت را فراموش می‌کنند یا کد ملی خودشان را به خاطر ندارند. برای رفع این مشکلات یک راه‌حل ساده و آسان وجود دارد و آن هم چیزی نیست به جز نصب اپلیکیشن پیشخوان ۲۴!

برای مشاهده ارزش سهام عدالت من با کد ملی نیاز است وارد پیشخوان ۲۴ شوید و سپس مراحل زیر را به ترتیب طی کنید.

 

مشاهده ارزش سهام عدالت در پیشخوان ۲۴

بیشتر بخوانید: اعتراض به قطع یارانه کمک معیشتی در سال ۱۴۰۰

مشاهده وضعیت سهام عدالت به کمک سایت samanese.ir

برای مشاهده وضعیت سهام عدالت و پیگیری درخواست فروش سهام عدالت می‌توانید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

۱. در قدم اول نیاز به ورود به سامانه سهام عدالت به آدرس samanese.ir است.

ورود به سامانه خصوصی‌سازی

۲. برای مشاهده دارایی سهام عدالت خود نیاز است دکمه «ورود به سامانه» را لمس کنید.

ورود به سامانه samanese

۳. در این مرحله نیاز است قوانین و مقرراتی که به شما نمایش می‌دهد را مطالعه و سپس تایید کنید.

تایید مقررات برای ورود به سامانه

۴. بعد از تایید قوانین نوبت به تایید اطلاعات هویتی شما مانند نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه و … می‌شود.

نام و نام خانوادگی درست را انتخاب کنید

در صفحه بالا باید نام و نام‌خانوادگی درست سهام‌دار را انتخاب و سپس روی گزینه ادامه کلیک کنید.

۵. در این صفحه می‌توانید داشبورد اطلاعاتی خود را مشاهده کنید.

نمایش داشبورد اطلاعات در سامانه خصوصی سازی

۶.از منوی سمت راست می‌توانید گزینه صورت وضعیت سهام را انتخاب کنید تا بتوانید اطلاعاتی در رابطه با وضعیت و ارزش سهام عدالت را ببینید.

لینک: فروش سهام عدالت 

آیا در حال حاضر میتوان سهام عدالت را فروخت؟

آیا در حال حاضر میتوان سهام عدالت را فروخت؟

طبق خبر دو ماه قبل خبرگزاری ایسنا امکان فروش سهام عدالت وجود دارد. اما متاسفانه حدود ۱۰ ماه است که تعداد متقاضیان در بازار سرمایه به شدت کاهش پیدا کردند و به همین دلیل سهام برخی از افراد به فروش نرفته است.

طرح آزادسازی و فروش سهام عدالت به دو روش مستقیم و غیرمستقیم امکان‌پذیر است اما اگر مدیریت و نگه‌داری سهام عدالت به‌عهده خودتان است یا درواقع روش مستقیم را انتخاب کرده‌اید، می‌توانید نسبت به فروش سهام خود اقدام کنید اگر هنوز نتوانستید سهام خود را بفروشید، می‌توانید با امکان فروش سهام عدالت بلوکی در کارگزاری‌ها سهام خود را بفروشید. تابه‌حال شده به این موضوع فکر کنید که منظور سهام‌داران از استفاده از فروش بلوکی سهام عدالت چیست؟ فروش سهام به روش بلوکی یا تجمیعی به این معنا است که به‌صورت توافقی معامله‌ای بین خریدار و فروشنده بسته می‌شود. فروشند زمانی می‌تواند نسبت به دریافت پول خود اقدام کند که خریدار پیدا شده باشد. باید توجه داشته باشید که امکان لغو سفارشهم  وجود دارد و ممکن است خریدار از خرید سهام شما منصرف شود و سهام شما به فروش نرسد.

فروش سهام عدالت در سال ۱۴۰۰

تمامی سهام‌داران می‌توانند از طریق کارگزاری‌ها یا بانک‌ها نسبت به فروش سهام عدالت خود اقدام کنند. در ادامه به شما خواهیم گفت که فروش سهام عدالت در تمام کارگزاری‌ها و بانک‌ها به چه صورت است.

اگر شما هم جز کسانی هستید که در سامانه سهام عدالت روش مستقیم را انتخاب کرده‌اید و حال می‌خواهید نسبت به مشاهده و فروش سهام عدالت خود در کارگزاری تدبیرگران فردا اقدام کنید، می‌توانید وارد سامانه se-tadbir.rayanbroker.ir شوید. سپس باید کد ملی و شماره تماس خود را وارد کنید تا در نهایت بتوانید از وضعیت سهام عدالت خود مطلع شوید.

برای مشاهده و فروش دارایی سهام عدالت در کارگزاری آگاه نیاز است وارد سایت se.agah.com شوید. برای ثبت‌نام در این کارگزاری نیاز به شماره تماس و کد ملی خود دارید.

اگر برای مشاهده سهام خود قصد ورود به سامانه سهام عدالت بانک صادرات را دارید، می‌توانید به آدرس se-edbi.rayanbroker.ir مراجعه کنید. در این کارگزاری باید کد ملی و شماره تماس خودتان را وارد کنید در غیر این‌ صورت اجازه ورود به سامانه را ندارید.

اگر قصد فروش سهام عدالت فوری بانک سپه را دارید باید در ابتدا اطمینان حاصل کنید که در سامانه خصوصی‌سازی سهام عدالت به روش مستقیم را انتخاب کرده باشید. سپس باید وارد سامانه sepahboursese.etadbir.com/login.html شوید.

تمام افرادی که کارگزاری ناظر خود را بانک کشاورزی انتخاب کرده‌اند، می‌توانند وارد سامانه بانک کشاورزی به آدرس se-agribourse.rayanbroker.ir شوند و با وارد کردن شماره تماس و کد ملی نسبت به مشاهده و فروش وضعیت سهام خود اقدام کنند.

تمامی سهام‌دارانی که کارگزاری خود را بانک ملی انتخاب کردند، می‌توانند برای فروش سهام عدالت فوری بانک کشاورزی به آدرس bmiboursese.etadbir.com/login.html مراجعه کنند.

اگر قصد ثبت درخواست فروش سهام عدالت خود را دارید، می‌توانید وارد سایت کارگزاری مفید به آدرس mofidse.etadbir.com/login.html شوید تا علاوه بر مشاهده وضعیت و ارزش سهام خود نسبت به ثبت درخواست فروش خود اقدام کنید.

برای مشاهده ارزش سهام عدالت خودتان می‌توانید به آدرس edalat.farabixo.com مراجعه کنید.

در صورتی که کارگزار ناظر خود را بانک ملت انتخاب کرده‌اید و می‌خواهید نسبت به فروش سهام عدالت بانک ملت خود اقدام کنید، می‌توانید برای مشاهده وضعیت سهام خود وارد آدرس mellatse.etadbir.com/login.html شوید.

در کارگزاری بانک تجارت به آدرس https://se-tejarat.rayanbroker.ir/ وارد شوید و وضعیت سهام خودتان را ببینید.

توجه: اگر قصد مشاهده و فروش سهام عدالت کارگزاری‌های دیگر را دارید، حتما مطلب «معرفی ۹ مورد از بهترین کارگزاری های سهام عدالت» را بخوانید.

نکته: اگر در سامانه سهام عدالت کارگزاری دیگری ثبت‌نام کرده باشید امکان ثبت‌نام مجدد را به شما نمی‌دهد.در صورتی که از نام کارگزار ناظر خود مطلع نیستید، می‌توانید با شماره ۱۵۶۹ تماس بگیرید.

نحوه فروش سهام عدالت در سال ۱۴۰۰

برای فروش سهم خود تنها نیاز است مراحل زیر را در هر کارگزاری به ترتیب طی کنید تا بتوانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به فروش سهام خود اقدام کنید.

چطور سهام عدالت غیر مستقیم خود را بفروشیم؟

برای فروش سهام عدالت به روش غیر مستقیم نیاز است مراحل زیر را به ترتیب طی کنید تا بتوانید در ساده‌ترین زمان ممکن نسبت به فروش سهام عدالت خود اقدام کنید.

ثبت‌نام در سامانه سجام

اگر قصد فروش سهام عدالت خود را داشته باشید؛ در اولین قدم نیاز است برای دریافت کد بورسی خود وارد سایت سجام به آدرس sejam.ir شوید و در آن ثبت‌نام کنید. سپس باید برای احراز هویت به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید. بعد از ۲ روز کاری نام کاربری و رمز عبور برای شما پیامک خواهد شد.

درصورتی‌که قصد دارید نماد شرکت سرمایه‌گذاری استانی خود را ببینید، می‌توانید به یکی از دو روش اقدام کنید.

اگر برای اولین بار است که وارد این سامانه می‌شوید، دکمه «ثبت‌نام» در پایین صفحه را انتخاب کنید. در صفحه جدید باید شناسه ملی و کد امنیتی را وارد کنید. سپس رمز عبوری برای ورود به سامانه برای خود انتخاب نمایید. در صفحه جدید می‌توانید نام شرکت، تعداد سهام، ارزش و وضعیت سهام خود را مشاهده کنید.

شناسه ملی خود را وارد کنید

یکی دیگر از روش‌های مشاهده نماد شرکت استانی مراجعه به سایت www.tsetmc.com است. همیشه نماد استانی به صورت «وس + بخشی از نام استان» است. برای پیدا کردن نماد نیاز است از بالای صفحه روی گزینه جستجو نماد کلیک کنید. سپس «وس» را بنویسید تا همانند تصویر نماد استان‌ها را به شما نمایش دهد.

جستجو نماد استانی

حال می‌توانید کلید ctrl را نگه‌دارید و سپس روی یکی از نماد‌های استانی کلیک کنید. اگر وضعیت مجاز باشد یعنی سهام قابل معامله است و متوقف نشده است.

وضعیت مجاز نماد استانی

بعد از اینکه نماد شرکت استانی مشخص شد حالا باید درخواست تغییر نام کارگزار ناظر خود را از طریق یکی از کارگزاری‌ها ثبت کنید. حداقل ۲۴ ساعت زمان می‌برد تا درخواست شما به پرتفوی (سبد سهام) شما اضافه شود.

اگر قصد فروش سهام خود را دارید، نیاز است وارد سامانه کارگزاری خودتان شوید. سپس نتماد استانی خود را انتخاب و روی دکمه «فروش» کلیک کنید تا سفارش فروش شما با موفقیت ثبت شود.

پیگیری درخواست فروش سهام عدالت

اگر حداقل ۱۰ روز از زمانی که سفارش خودتان را در کارگزاری سهام عدالت ثبت کرده‌اید، گذشته اما تاکنون پولی به حساب شما واریز نشده؛ بهتر است در ابتدا اطلاعات خود را بررسی کنید تا ناقص نباشند. بعد از اطمینان نیاز است به یکی از شعب بانک یا کارگزاری‌های رسمی مراجعه کنید تا مشکل را هرچه زودتر پیدا و رفع کنند.

سخن آخر

تا قبل از اجرای طرح آزادسازی و فروش سهام عدالت تمامی سهام‌داران می‌توانستند به صورت سالیانه سهام خود را دریافت کنند اما با اجرای این طرح می‌توانند سهام خود را بفروشند و سهام بیشتری به‌دست آورند. در این مطلب از وبلاگ پیشخوان ۲۴ تلاش کردیم در رابطه با آزادسازی سهام عدالت و روش‌های آن صحبت کنیم و هم‌چنین همراه تصویر توضیح دادیم که چطور می‌توانید سهام عدالت غیر مستقیم را بفروشید. در نهایت منتظر نظرات و سوالات شما هستیم.

استعلام خلافی خودرو