استعلام و پرداخت مالیات نقل و انتقال موتور

استعلام و پرداخت مالیات نقل و انتقال موتور

استعلام مالیات نقل و انتقال موتور

مالیات نقل و انتقال موتور هزینه‌ای است که شامل تمامی موتورسیکلت‌ها به استثنای موتورهای صفر کیلومتر می‌شود و باید قبل از تعویض پلاک پرداخت شود. این هزینه متغیر است و در ادامه جزئیات آن را بررسی کرده‌ایم.

برای استعلام، با وارد کردن شماره پلاک در سامانه پیشخوان ۲۴ مراحل استعلام مالیات موتور انجام می‌شود.

پرداخت مالیات موتور با شماره پلاک

پرداخت مالیات موتور قبل از مراجعه به مراکز تعویض پلاک،‌ امری ضروری محسوب می‌شود و شما می‌توانید با وارد کردن شماره پلاک موتور در کادر مشخص‌شده، نسبت به پرداخت مالیات موتور اقدام کنید.

پرداخت مالیات موتور جهت تعویض پلاک

بعد از پرداخت مالیات موتور، هنگام انتقال سند موتور، می‌توانید با مدارک کامل به یکی از مراکز تعویض پلاک موتور (با تعیین وقت قبلی) مراجعه کنید تا تعویض پلاک موتور را انجام شود.

استعلام آنلاین مالیات موتور

در قانون جدید انتقال سند موتور سیکلت، شما باید مراحل تسویه مالیات نقل و انتقال موتور خود را به صورت آنلاین انجام دهید.

می‌توانید استعلام مالیات نقل و انتقال موتور سیکلت را به آسانی از سامانه یا اپلیکیشن پیشخوان ۲۴ انجام داده و با پرداخت آن، قدم اول در معامله موتورسیکلت را بردارید.

سوالات متداول پرداخت مالیات نقل و انتقال موتور

چه زمانی باید مالیات نقل و انتقال موتور را پرداخت کرد؟

شما باید هنگام معامله موتورسیکلت و قبل از مراجعه به مراکز حضوری تعویض پلاک، نسبت به پرداخت مالیات نقل‌ و‌ انتقال موتورسیکلت خود اقدام کنید تا بتوانید مراحل بعدی تعویض پلاک را در مرکز انتخابی پیش ببرید.

مراحل پرداخت مالیات نقل و انتقال موتورسیکلت چگونه است؟

پرداخت مالیات موتور شامل دو مرحله است. ابتدا شما با وارد کردن شماره پلاک، به صفحه محاسبه و پرداخت می‌روید و در مرحله دوم، بعد از تایید اطلاعات، لینک پرداخت مالیات در اختیار شما قرار می‌گیرد تا بعد از پرداخت بتوانید به صورت حضوری (با تعیین نوبت قبلی) به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید.

آیا خلافی و عوارض سالیانه موتور با مالیات نقل و انتقال تفاوت دارد؟

بله، کاملا متفاوت است. خلافی خودرو با پیروی نکردن از قوانین راهنمایی و رانندگی ایجاد می شود ولی مالیات موتور سیکلت مبلغی است که شما موظف به پرداخت آن هستید و ربطی به قانون‌شکنی ندارد و حتما قبل از تعویض پلاک، باید به صورت آنلاین پرداخت شود.

آیا خرید موتورسیکلت صفر کیلومتر، مالیات نقل و انتقال دارد؟

خرید موتورسیکلت صفر کیلومتر و نو، مشمول مالیات نقل‌ و‌ انتقال نمی‌شود و مراحل متفاوتی دارد. پس برای خرید موتورسیکلت جدید و صفر نباید نگران پرداخت مالیات نقل‌ و‌ انتقال باشید زیرا به‌نوعی این هزینه توسط شرکت سازنده موتور پرداخت شده است.

پرداخت مالیات موتور بر عهده چه کسی است؟

پرداخت مالیات نقل و انتقال موتورسیکلت بر عهده مالک موتور است. مالک، همان فروشنده موتورسیکلت است که باید این مبلغ را پرداخت کند. ولی سایر هزینه‌هایی که باید در مرکز تعویض پلاک پرداخت شود، بر عهده خریدار است.

برای گرفتن نوبت تعویض پلاک به چه سایتی مراجعه کنم؟

ابتدا مالیات موتور خود را در سامانه پیشخوان ۲۴ پرداخت کرده و سپس با جست‌و‌جوی عبارت «نوبت دهی تعویض پلاک» نسبت به تعیین نوبت خود در یکی از مراکز تعویض پلاک اقدام کنید.

این نکته را فراموش نکنید که لازم است در ساعت مقرر به همراه موتورسیکلت و مدارک کامل به مرکز تعویض پلاک مراجعه کنید.

دانلود اپلیکیشن پیشخوان 24

پیشخوان 24 اپلیکیشن چند منظوره است که تمام خدمات و سرویس‌های شهروندی و نیازهای الکترونیکی را به صورت تجمیعی در اختیار شما قرار می‌دهد. این اپلیکیشن دستیار شما در انجام امور اداری و شهروندی است. سرویس‌های پیشخوان شامل خدمات استعلام بیمه تامین اجتماعی، مشاهده سهام عدالت، خدمات خودرو، پرداخت قبوض، خرید شارژ و بسته‌های اینترنتی، قیمت ارز و سکه، قیمت طلا، خدمات پیگیری مرسولات پستی و .... است.

پرداخت آنلاین مالیات نقل و انتقال موتور

در گذشته نه‌چندان‌دور، پرداخت مالیات و انتقال سند موتور به صورت حضوری و در مراکز تعویض پلاک انجام می‌شد اما مراجع قانون‌گذار تصمیم گرفتند که روند پرداخت مالیات موتور به صورت آنلاین انجام شود تا نوبت دهی در مراکز تعویض پلاک سریع‌تر انجام شود و از اتلاف وقت و هزینه هنگام معامله جلوگیری شود.

مراحل تعویض پلاک موتورسیکلت

اگر بخواهیم به مراحل کلی تعویض پلاک و انتقال سند موتور سیکلت اشاره کنیم باید بگوییم که به ترتیب زیر عمل کنید:

  • پرداخت آنلاین مالیات نقل و انتقال موتور در پیشخوان ۲۴
  • تعیین نوبت مراجعه به مرکز تعویض پلاک از سایت نوبت دهی تعویض پلاک
  • مراجعه به مراکز تعویض پلاک همراه با مدارک کامل

نوبت دهی تعویض پلاک موتور

برای این کار کافیست ٰعبارت «نوبت دهی تعویض پلاک» را در اینترنت جست‌و‌جو کنید و در سامانه Epolice با وارد کردن شهر یا شهرستان محل زندگی خود،‌ آدرس مراکز تعویض پلاک به شما نمایش داده می‌شود تا بتوانید ساعت و تاریخ مراجعه به مرکز تعویض پلاک را تعیین کنید.

لازم است به این نکته هم اشاره کنیم که مراکز تعویض پلاک معمولا از صبح زود تا ظهر باز هستند و شما قبل از مراجعه باید ساعت معینی را از سایت انتخاب کنید و در مرکز تعویض پلاک با انجام مراحل مختلف و پرداخت‌های مربوطه، نسبت به تعویض پلاک اقدام کنید. (ساعت دقیق مراجعه از طریق سایت مشخص می‌شود.)

آدرس مراکز تعویض پلاک موتور سیکلت در تهران

در جدول زیر آدرس مراکز تعویض پلاک شهر تهران نوشته شده تا شما با توجه به محل زندگی خود، نزدیک‌ترین مرکز را برای تعویض پلاک انتخاب کنید:

نام مرکز آدرس ساعات باز شدن
نوبت‌های روزانه
شماره تلفن
الغدیر
۱۰۱۰۲۶
یافت آباد-بلوار الغدیر-خ شهید اکبر حسینی از ۰۸:۰۰ صبح ۰۲۱۶۶۱۳۳۸۵۷
میثم
۱۰۱۰۲۱
کیلومتر ۱۷ جاده مخصوص کرج-خ داروپخش-خ اردیبهشت یکم از ۰۸:۰۰ صبح ۰۲۱۴۴۹۸۹۸۱۹
یادگار امام
۱۰۱۰۳۰
خیابان یادگار امام-خ زنجان شمالی-جنب ستاد ترخیص خودرو از ۰۸:۰۰ صبح ۰۲۱۶۶۵۱۷۵۲۱
اتحاد
۱۰۱۰۲۹
بزرگراه شهید زین الدین-خ احسان-خ پنجم غربی اتحاد از ۰۸:۰۰ صبح ۰۲۱۷۷۳۹۳۲۳۲

پرداخت حضوری مالیات نقل و انتقال موتور سیکلت

در گذشته، پرداخت مالیات موتور به‌صورت حضوری و در مراکز تعویض پلاک ممکن بود ولی حالا این امکان، به‌صورت آنلاین وجود دارد. شما می‌توانید با استفاده از سامانه پیشخوان ۲۴، مالیات موتور خود را پرداخت کنید تا روند معامله به سریع‌ترین نحوه ممکن ادامه پیدا کند.

باید به این نکته هم اشاره کنیم که ممکن است نوبت دهی تعویض پلاک و پرداخت مالیات موتور در بعضی از شهرها هنوز به روش سنتی و حضوری نیز انجام شود.

مجموع هزینه انتقال مالکیت موتور

اعداد و ارقام مالیات و عوارض موتورسیکلت با توجه به اینکه موتور تولید داخل یا خارج باشد و در چه سالی تولید شده است تعیین می‌شود و حجم سیلندر موتور نیز برای این مورد، بررسی می‌شود.

در نتیجه هزینه انتقال مالکیت موتور سیکلت بر اساس مشخصات فنی موتور متفاوت است و هزینه دقیقی اعلام نشده است.

مهلت اعتبار پرداخت مالیات نقل و انتقال موتور

ممکن است شما امروز قصد فروش موتورسیکلت خود را داشته باشید و مالیات هم پرداخت کنید. ولی به هردلیلی این مورد لغو و به چند ماه دیگر منتقل شود. برای بار دوم فقط نیاز است مجددا استعلام بگیرید تا اگر مبلغی اضافه شده بود، مابه‌التفاوت آن را پرداخت کنید.

به بیان دیگر تا زمانی که میزان مالیات پرداختی موتورسیکلت شما تغییر نکند، مبلغ پرداختی اعتبار دارد. در صورتی که میزان مالیات تغییر کرد، لازم است مبلغ اضافه‌شده را هنگام فروش پرداخت کنید.

نکات مهم تعویض پلاک و پرداخت مالیات موتور

  • پرداخت مالیات موتور توسط مالک یا همان فروشنده انجام می شود و هزینه های دیگر، برعهده خریدار است.
  • قبل از مراجعه به مراکز تعویض پلاک تهران باید از قبل، نوبت خود را به صورت اینترنتی تعیین کرده باشید.
  • اگر برای این کار به شخص خریدار وکالت داده‌اید، حتما پیگیری کنید که برای جلوگیری از موارد حقوقی، نقل و انتقال صورت گرفته باشد.

ثبت دیدگاه

شما هم می‌توانید دیدگاه خود را با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.
کاربر
بدری

درست کار نمیکنه. پول کم کرد ولی کار نکرد.

پشتیبانی پیشخوان ۲۴

سلام و وقت بخیر
اگر رسید پرداختی شما در بخش «سوابق تراکنش‌ها» ثبت شده بود، می‌توانید با مرکز تعویض پلاک تماس بگیرید و کد پیگیری را به کارشناس مربوطه ارائه کنید؛ همچنین در صورتی که رسید پرداختی وجود نداشت، هزینه شما به کیف پولتان واریز شده است.
موفق و سبز باشید

پاسخ