استعلام قرارداد اجاره نامه ملک

استعلام قرارداد اجاره نامه ملک

درباره استعلام قرارداد اجاره‌نامه

تا چندی پیش، ثبت قرارداد اجاره در دفتر املاک به‌صورت دستی انجام می‌شد؛ اما، در حال حاضر، ثبت قرارداد اجاره در دفتر املاک به‌صورت اینترنتی در سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور یا سامانه ملی املاک و اسکان کشور انجام می‌شود.

این تغییر و تحول در سبک ثبت قرارداد اجاره املاک مسکونی و تجاری و اداری موجب جلوگیری از تقلب دفاتر املاک و طرفین معامله در زمان معامله شده است. درحال‌حاضر، پس از ثبت قرارداد اجاره میان موجر و مستاجر در سایت ایران املاک زیرمجموعه سامانه مستغلات یا سایت خودنویس زیرمجموعه سامانه اسکان، یک کد رهگیری به طرفین معامله داده می‌شود که می‌توانند با استفاده از آن، استعلام قرارداد اجاره نامه را از سامانه‌های استعلام و پرداخت مانند پیشخوان۲۴ بگیرند.

چگونه استعلام قرارداد اجاره نامه را بگیریم؟

سامانه پیشخوان۲۴ به‌تازگی امکان استعلام اجاره نامه رسمی ثبت‌شده در سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور (سایت ایران املاک) را فراهم کرده است. این سرویس از طریق استعلام کد رهگیری اجاره نامه قابل استفاده است. شما می‌توانید با وارد کردن کد رهگیری و کد ملی یکی از طرفین قرارداد در این فرم، استعلام اجاره نامه املاک را به‌راحتی بگیرید تا از صحت و سلامت معامله‌ی انجام‌شده اطمینان حاصل کنید.

چرا به استعلام قرارداد اجاره نامه نیاز داریم؟

شما برای کسب اطمینان از عدم تقلب دفاتر املاک یا یکی از طرفین معامله در هنگام تنظیم قرارداد، به استعلام اجاره‌نامه با کمک کد رهگیری قرارداد نیاز دارید؛ چرا که، همین تقلب‌ها در تنظیم قرارداد موجب ایجاد مشکلات متعدد حقوقی برای افراد می‌شود.

چه موقعی به استعلام قرارداد اجاره نامه نیاز داریم؟

شما پس از تنظیم قرارداد اجاره خانه، مغازه و… در دفاتر املاک به استعلام قرارداد اجاره نامه خود برای کسب اطمینان از صحت و سلامت معامله نیاز دارید.در ضمن، اگر اجاره‌نامه‌ای قدیمی دارید که می‌خواهید ثبت یا عدم‌ثبت کد رهگیری آن را در سامانه استعلام قرارداد اجاره چک و بررسی کنید، می‌توانید این کار را به‌راحتی از طریق پیشخوان۲۴ انجام دهید.

نتیجه استعلام قرارداد اجاره خانه و مغازه چه جزئیاتی دارد؟

اگر از سامانه پیشخوان۲۴ برای استعلام ثبت اجاره نامه استفاده کنید، تنها با وارد کردن کد رهگیری و کد ملی یکی از طرفین قرارداد می‌توانید جزئیات کامل مربوط به قرارداد تنظیم‌شده در دفتر املاک را به‌صورت آنلاین مشاهده کنید.این جزئیات شامل اطلاعات موجر، اطلاعات مستاجر، اطلاعات ملک، مبلغ و تاریخ قرارداد، تعهدات طرفین و اطلاعات قبوض است که قابل دانلود هستند.

سوالات متداول

کد رهگیری املاک چیست؟

کد رهگیری نوعی کد ۱۳ رقمی برای استعلام صحت و سلامت ثبت یک قرارداد اجاره در سامانه املاک و مستغلات کشور است که به هر قرارداد تعلق می‌گیرد. طرفین معامله می‌توانند با وارد کردن این کد رهگیری در سامانه استعلام قرارداد اجاره، از وضعیت ثبت آن همچنین جزئیات آن آگاه شوند؛ سپس، در صورت نیاز برای دانلود نمونه قرارداد یا نمونه قولنامه مرتبط با ملک خود اقدام کنند.

استعلام و پرداخت قبوض ملک بر عهده چه کسی است؟

استعلام و پرداخت قبوض ملک شامل قبض آب، برق، گاز، تلفن و … به‌صورت توافقی میان موجر و مستاجر است؛ بنابراین، یکی از بندهای مهم قرارداد اجاره‌نامه، وظیفه استعلام و پرداخت قبوض ملک است. معمولاً، این وظیفه در مدت قرارداد اجاره‌نامه بر عهده مستاجر قرار می‌گیرد.

چرا برخی از افراد از ثبت و استعلام قرارداد اجاره‌نامه فرار می‌کنند؟

این افراد برای فرار مالیاتی از ثبت و استعلام قرارداد اجاره‌نامه سر باز می‌زنند؛ اما، باید بدانند که این موضوع در نهایت به‌ضرر آنها تمام می‌شود چرا که احتمال وقوع تقلب در معامله از سوی املاک و طرفین معامله را بالا می‌برد که موجب مشکلات حقوقی خواهد شد.

آیا می‌توانم استعلام اجاره نامه رسمی را بدون نیاز به کد رهگیری بگیرم؟

خیر؛ شما نمی‌توانید استعلام کد رهگیری اجاره نامه را بدون کد رهگیری بگیرید. در ضمن، شما علاوه‌بر کد رهگیری به کد ملی یکی از طرفین معامله نیاز دارید تا نتیجه استعلام ثبت اجاره نامه را مشاهده کنید.

آیا می‌توانم استعلام اجاره نامه رسمی را بدون نیاز به کد ملی طرفین بگیرم؟

خیر؛ شما نمی‌توانید استعلام کد رهگیری اجاره نامه را بدون حداقل یک کد ملی از کد ملی‌های طرفین معامله بگیرید. در ضمن، شما علاوه‌بر کد ملی یکی از طرفین معامله به کد رهگیری قرارداد نیز نیاز دارید.

استعلام و پرداخت عوارض ملک در مدت قرارداد اجاره بر عهده چه کسی است؟

عوارض ملک شامل دو بخش عوارض نوسازی و عمران و عوارض پسماند است. پرداخت عوارض نوسازی و عمران برعهده موجر و پرداخت عوارض پسماند برعهده مستاجر است. در نتیجه، استعلام و پرداخت عوارض ملک برعهده‌ی هر دو نفر معامله اجاره است؛ مگراینکه، توافقی در میان آنها درباره‌ی پرداخت کامل عوارض ملک وجود داشته باشد.

دسترسی به شماره موبایل طرفین قرارداد ندارم، چگونه استعلام قرارداد اجاره نامه را بگیرم؟

شما نیازی به شماره موبایل طرفین قرارداد برای مشاهده و دانلود قرارداد اجاره عادی در پیشخوان۲۴ ندارید؛ اما اگر از روش سامانه ملی املاک و اسکان کشور (سایت خودنویس) اقدام کنید، برای ورود به سامانه، باید یک شماره موبایل وارد کنید.

دانلود اپلیکیشن پیشخوان 24

پیشخوان 24 اپلیکیشن چند منظوره است که تمام خدمات و سرویس‌های شهروندی و نیازهای الکترونیکی را به صورت تجمیعی در اختیار شما قرار می‌دهد. این اپلیکیشن دستیار شما در انجام امور اداری و شهروندی است. سرویس‌های پیشخوان شامل خدمات استعلام بیمه تامین اجتماعی، مشاهده سهام عدالت، خدمات خودرو، پرداخت قبوض، خرید شارژ و بسته‌های اینترنتی، قیمت ارز و سکه، قیمت طلا، خدمات پیگیری مرسولات پستی و .... است.

استعلام قرارداد اجاره‌نامه چیست؟

استعلام قرارداد اجاره‌نامه خدمتی است که به‌تازگی ارائه شده است تا از طریق گرفتن کد رهگیری و کد ملی یکی از طرفین قرارداد، صحت و سلامت قرارداد را به شما نشان دهد تا از مشکلات حقوقی جلوگیری کند؛ اما، استفاده از این خدمت یک پیش‌نیاز مهم دارد.

پیش‌نیاز استفاده از خدمت استعلام کد رهگیری املاک، این است که قرارداد اجاره به‌دست دفتر املاک در سامانه املاک و مستغلات کشور (سایت ایران املاک) یا سامانه ملی املاک و اسکان کشور (سایت خودنویس) ثبت شده باشد؛ وگرنه، استعلام آن غیر قابل انجام است.

چه کسی می‌تواند استعلام قرارداد اجاره خانه و مغازه را انجام دهد؟

اگر شخصی کد رهگیری و کد ملی یکی از طرفین قرارداد اجاره نامه را داشته باشد، می‌تواند استعلام کد رهگیری اجاره نامه را برای کسب اطمینان از سامانه پیشخوان۲۴ بگیرد.

معمولاً، اطلاعات فوق یعنی کد رهگیری و کد ملی طرفین معامله تنها نزد همان طرفین معامله و دفتر املاک است؛ بنابراین، پیشنهاد ما این است که حتما برای ثبت قرارداد اجاره به دفاتر املاک قانونی و معتبر مراجعه کنید.

چگونه کد رهگیری و کد ملی طرفین قرارداد را برای استعلام قرارداد به دست آوریم؟

اگر یکی از طرفین قرارداد باشید، کد رهگیری را دارید؛ چرا که، کد رهگیری قرارداد اجاره پس از ثبت قرارداد در سامانه ایران املاک یا سامانه خودنویس به طرفین معامله پیامک می‌شود تا آنها بتوانند استعلام قرارداد اجاره‌نامه ثبت‌شده را از سامانه‌های استعلام و پرداخت بگیرند. در ضمن، کد رهگیری در بالا سمت چپ نسخه فیزیکی قرارداد نیز درج شده است.

مراحل دریافت کد رهگیری در سامانه ملی املاک و اسکان کشور (خودنویس)

 1. وارد سامانه به آدرس amlak.mrud.ir شوید.
 2. گزینه موردنظرتان را از میان ورود افراد «حقیقی یا حقوقی» از طریق دولت من انتخاب کنید.
 3. تلفن همراه و کد امنیتی را در فرم دولت من وارد کنید؛ سپس، گزینه ارسال رمز یکبار مصرف را بزنید.
 4. کد فعال‌سازی ۵ رقمی را در فرصت ۲ دقیقه‌ای که دارید، وارد کنید؛ سپس، تأیید و ادامه را بزنید تا وارد سامانه شوید.
 5. گزینه ثبت قرارداد اجاره از طریق خودنویس را از فهرست خدمات انتخاب کنید؛ سپس، ۶ مرحله تعیین‌شده شامل وارد کردن اطلاعات موجر، اطلاعات مستاجر، اطلاعات ملک، مبلغ و تاریخ قرارداد، تعهدات طرفین و اطلاعات قبوض را بگذرانید.
 6. در نهایت، قرارداد را امضا کنید و آن را دانلود کنید تا نزد خود نگهداری کنید. در ضمن، شما به ۲ شاهد برای تکمیل فرآیند دریافت کد رهگیری اجاره نامه نیاز دارید؛ بنابراین، ۲ شاهد خود را آماده کنید تا در مراحل دریافت کد رهگیری اجاره نامه به مشکل نخورید.

استعلام قرارداد اجاره؛ اجباری یا اختیاری؟

استفاده از خدمت استعلام قرارداد اجاره آپارتمان، ویلایی، مغازه و … اختیاری است؛ اما، پیشخوان۲۴ استفاده از این خدمت را به شما توصیه می‌کند چرا که اغلب مشکلات حقوقی در زمینه قرارداد به‌خاطر عدم کسب اطمینان از ثبت قرارداد در سامانه‌های مربوطه همچنین اجاره‌ی یک مکان به چندین نفر است!

روش‌های استعلام قرارداد اجاره نامه املاک

روش‌های استعلام ثبت اسناد املاک ۳ دسته است. اولین دسته استفاده از سامانه رسمی املاک و مستغلات کشور (سایت ایران املاک)، دومین دسته استفاده از سامانه ملی املاک و اسکان کشور (سایت خودنویس) و سومین دسته استفاده از سامانه‌های استعلام و پرداخت مانند پیشخوان۲۴ است.

شما می‌توانید هر یک از این ۳ روش را انتخاب کنید؛ اما، پیش از انتخاب، با ما همراه باشید تا با هر یک از آنها به‌خوبی آشنا شوید.

استعلام قرارداد اجاره از سامانه پیشخوان۲۴

استعلام قرارداد و اجاره نامه از طریق سامانه پیشخوان۲۴ امکان‌‌پذیر شده است. حالا شما می‌توانید از این سامانه به‌عنوان سامانه‌ای مرجع برای تمام کارهای استعلام و پرداخت دوره‌ای و غیردوره‌ای خود چه برای خودرو و چه برای ملک استفاده کنید.

اگر می‌خواهید استعلام کد رهگیری قرارداد اجاره ثبت‌شده در سامانه املاک و مستغلات کشور (سایت ایران املاک) را از پیشخوان۲۴ بگیرید، فقط باید وارد سایت یا اپلیکیشن پیشخوان۲۴ شوید؛ سپس، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. انتخاب گزینه استعلام کد رهگیری اجاره نامه از لیست خدمات پیشخوان۲۴
 2. وارد کردن کد رهگیری قرارداد به‌همراه کد ملی یکی از طرفین قرارداد اجاره نامه
 3. مشاهده و دانلود نتیجه استعلام کد رهگیری املاک و مستغلات با جزئیات کامل

شما می‌توانید با استفاده از سامانه پیشخوان۲۴ برای استعلام قرارداد اجاره نامه خانه و مغازه با یک تیر دو نشان بزنید؛ علاوه‌بر استعلام سریع‌تر و ساده‌تر نسبت به سایر روش‌ها، همزمان دسترسی به خدمات دوره‌ای و غیردوره‌ای موردنیاز خود داشته باشید. در ادامه، مزایای استعلام قرارداد اجاره نامه با پیشخوان۲۴ و جزئیات آن آورده شده است:

مزایای استعلام قرارداد با پیشخوان۲۴

پیشخوان۲۴، سامانه استعلام قرارداد اجاره است که امکان پیگیری کد رهگیری املاک پس از ثبت اجاره‌نامه را فراهم کرده است.

از مهم‌ترین مزیت‌های پیشخوان۲۴، امکان ذخیره‌سازی و نام‌گذاری اطلاعات ورود همچنین سوابق استعلام است. در ادامه، سایر مزیت‌های استعلام از سامانه استعلام کد رهگیری املاک پیشخوان۲۴ آورده شده است:

 1. نمایش قراردادهای ثبت‌شده در ایران املاک
 2. استفاده از سایر خدمات حوزه استعلام و پرداخت
 3. آرامش خاطر با تضمین درست‌ بودن و کامل بودن نتایج
 4. دسترسی سریع و ساده به نتایج در بخش سوابق پروفایل کاربری
 5. ذخیره‌سازی و نام‌گذاری اطلاعات ورود برای استعلام سریع‌تر و ساده‌تر
 6. و …

نکته: در حال حاضر، پیشخوان۲۴ فقط قراردادهای ثبت‌شده در سامانه املاک و مستغلات کشور (سایت ایران املاک) را نمایش می‌دهد و قراردادهای سایت خودنویس دولت من را نمایش نمی‌دهد.

جزئیات استعلام قرارداد پیشخوان۲۴

مهم‌ترین جزئیات استعلام قرارداد اجاره، نمایش ثبت شدن یا نشدن یک قرارداد اجاره در سامانه املاک و مستغلات است؛ اما، جزئیات دیگری علاوه‌بر وضعیت ثبت نیز نمایش داده می‌شود که شامل …

 • اطلاعات موجر
 • اطلاعات مستاجر
 • اطلاعات ملک
 • مبلغ و تاریخ قرارداد
 • تعهدات طرفین
 • اطلاعات قبوض
 • و …

نکته: در حال حاضر، پیشخوان۲۴ امکان نمایش قراردادهای ثبت‌شده در سامانه ایران املاک را ندارد و فقط قراردادهای ثبت‌شده در سامانه املاک و مستغلات را نمایش می‌دهد.

استعلام قرارداد اجاره از سامانه ملی املاک و اسکان کشور (خودنویس)

استعلام قرارداد اجاره نامه از طریق سامانه ملی املاک و اسکان کشور امکان‌پذیر است. این سامانه علاوه‌بر خدمت فرم ثبت قرارداد اجاره نامه، امکان استعلام کد رهگیری اجاره نامه را از طریق سایت خودنویس فراهم کرده است تا طرفین معامله، پس از تنظیم قرارداد، بتوانند از صحت و سلامت قرارداد تنظیم‌شده اطمینان کسب کنند. در ادامه، مراحل استعلام کد رهگیری سامانه ملی املاک و اسکان کشور آورده شده است:

 1. از طریق موتور جستجو، سامانه خودنویس را پیدا کنید و وارد شوید.
 2. گزینه استعلام کد رهگیری را در صفحه اصلی این سامانه انتخاب کنید.
 3. کد رهگیری قراردادتان را به همراه کد ملی یکی از طرفین قرارداد وارد کنید.
 4. کد ارسال‌شده به شماره موبایل متعلق به کد ملی واردشده (کد ملی یکی از طرفین قرارداد) را وارد کنید.
 5. شما می‌توانید صحت‌سنجی کد رهگیری را با این روش انجام دهید؛ همچنین، جزئیات قراردادتان را به‌صورت آنلاین مشاهده و دانلود کنید.

نکته: مهم‌ترین عیب این روش، فرآیند طولانی آن است که باید برای رسیدن به خدمت موردنظرتان، تلفن همراه و کد امنیتی وارد کنید.

استعلام قرارداد اجاره از سامانه ایران املاک

امکان استعلام قرارداد اجاره خانه و مغازه از طریق سامانه اطلاعات املاک ایران فراهم شده است. این سامانه، یکی از سامانه‌های زیرمجموعه املاک و مستغلات کشور است که فرآیند استعلام کد رهگیری ملک را از طریق حذف مرحله ارسال کد فعال‌سازی، ساده‌تر و سریع‌تر کرده است.

نکته‌ی حائز اهمیت در مورد استعلام قرارداد اجاره از ایران املاک این است که سایر خدمات مورد نیاز شما را ارائه نمی‌دهد. این در حالی است که پیشخوان۲۴، خدمات استعلام و پرداخت دوره‌ای مورد نیاز شما را در یکجا فراهم کرده است.

ثبت دیدگاه

شما هم می‌توانید دیدگاه خود را با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.
کاربر
کامران مرادی

سلام من کد رهگیری گرفتم چند ماه پیش اما الان میخوام استعلام بگیرم میگه قراردادی ثبت نشده

پشتیبانی پیشخوان ۲۴

درود و احترام جناب مرادی گرامی
لطفا این موضوع را از طریق پشتیبانی سامانه خودنویس پیگیری فرمایید.
موفق و سبز باشید

پاسخ