کارفرمایان به دلایل مختلف امکان دارد بیمه کارکنان خود را واریز نکنند بنابراین مشاهده سوابق و  اعتراض به سوابق بیمه تامین اجتماعی بسیار مهم است. همیشه امکان مراجعه حضوری به سازمان های تامین اجتماعی و دفاتر پیشخوان و دفاتر ICT ممکن نیست، به همین علت سایتی راه اندازی شده است که شما عزیزان اطلاعات بیمه ای و تاریخچه سابقه بیمه پرداختی خود را بصورت منظم و به آسانی مشاهده نمائید. بسیاری از مردم جهت آگاهی از آخرین واریز حق بیمه خود توسط کارفرما به شعب تامین اجتماعی مراجعه می کنند با آن که سامانه جدید سوابق راه اندازی شده ولی باز هم مراجعات جهت آگاهی از ماه آخر واریز زیاد است….

کارفرمایان به دلایل مختلف امکان دارد بیمه کارکنان خود را واریز نمی کنند، بنابراین مشاهده سوابق و اعتراض به سوابق بیمه تامین اجتماعی بسیار مهم است. همیشه امکان مراجعه حضوری به سازمان های تامین اجتماعی و دفاتر پیشخوان و دفاتر ICT ممکن نیست، به همین علت سایتی راه اندازی شده است که شما عزیزان اطلاعات بیمه ای و تاریخچه سابقه بیمه پرداختی خود را بصورت منظم و به آسانی مشاهده نمائید.
سامانه مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی

بسیاری از مردم جهت آگاهی از آخرین واریز حق بیمه خود توسط کارفرما به شعب تامین اجتماعی مراجعه می کنند با آن که سامانه جدید سوابق راه اندازی شده ولی باز هم مراجعات جهت آگاهی از ماه آخر واریز زیاد است. سازمان تامین اجتماعی با سرویس های الکترونیکی متنوع خود از جمله طراحی کدهای دستوری موبایل (ارسال پیام از طریق کد دستوری USSD) کار را خیلی ساده کرده است، جهت استفاده از این سامانه کافی است شماره #1420*4* را با تلفن همراه شماره گیری کنید. همچنین سایت تامین اجتماعی هم برای اعتراض به سابقه بیمه مورد استفاده بسیاری از افرادی است که می‌خواهند به سوابق خود اعتراض کنند. در این مقاله از پیشخوان 24 با ما همراه باشید تا با هر دوی این مراحل آشنا شوید. لازم به ذکر است که رانندگان محترم میتوانند از طریق صفحه بیمه رانندگان تامین اجتماعی در این مورد اطلاعات کسب کنند.

نحوه استفاده از سامانه USSD برای اعتراض به سوابق بیمه تامین اجتماعی

اعتراض به سوابق تامین اجتماعی

برای استفاده از این کد دستوری باید از قبل در سامانه تامین اجتماعی ثبت نام کرده و کد کاربری شما تایید شده باشد. برای اعتراض به سوابق ناموجود باید مراحل زیر را دنبال کنید.

برای نحوه ثبت نام در سایت تامین اجتماعی و دریافت سابقه روی این متن کلیک کنید: ثبت نام در سایت تامین اجتماعی

۱. مرحله اول اعتراض به سوابق بیمه

برای ثبت اعتراض بیمه تامین اجتماعی نیازی به فرم اعتراض به سابقه بیمه نیست تنها باید ابتدا #1420*4* با تلفن همراه خود شماره گیری نمایید.

سوابق بیمه تامین اجتماعی

مرحله دوم

از گزینه‌های زیر آخرین سابقه تامین اجتماعی را انتخاب کنید.

استعلام سوابق بیمه تامین اجتماعی

مرحله سوم

برای اطلاع از سابقه بیمه ( جهت اعتراض به سوابق ناموجود) خود گزینه استعلام را انتخاب نمایید.

مرحله چهارم

در کادر باز شده کد ملی خود که از قبل با آن در سامانه تامین اجتماعی ثبت نام کرده اید را وارد نمایید.

اعتراض به سوابق بیمه تامین اجتماعی

در ادامه می‌توانید سابقه‌ی بیمه خود را مشاهده نمایید .

توجه :

در صورتی که سابقه بیمه به طور کامل درج نشده یا ناقص باشد از طریق لینک اعتراض سابقه موجود در صفحه اصلی به سامانه مربوطه (اعتراض به سوابق حق بیمه) وارد شده و با استفاده از راهنمای موجود نسبت به ثبت درخواست اعتراض خود اقدام کنید.

اعتراض‌ بیمه شدگان از طریق سامانه به شعب مربوطه ارسال و در اسرع وقت مورد بررسی و رسیدگی قرار میگیرد و پاسخ مقتضی به آن‌ها ارائه می‌شود و بدین ترتیب بیمه شدگان می‌توانند از این طریق تمامی سوابق خود را در این سامانه بررسی و مشاهده کنند.

سازمان تامین اجتماعی در راستای توسعه خدمات الکترونیکی و ارتقای سطح کیفی خدمات مشاهده سوابق و ثبت اعتراض را ارائه داده است.

در صورتی که تمامی سوابق بیمه شدگان در این سامانه وجود داشته باشد تا زمان ارائه خدمات، بیمه شدگان نیازی به جمع آوری سوابق ندارند و در زمان ارائه خدمات، با توجه به ارتباط الکترونیکی میان شعب، اقدامات لازم انجام می‌شود.

مطالعه بیشتر دریاره بیمه بازنشتگی تامین اجتماعی و ترجمه سابقه بیمه
 روش اصلاح اشتباه و اعتراض به سوابق بیمه تامین اجتماعی

نحوه اعتراض به سوابق بیمه تامین اجتماعی

اصلاح اشتباه در سابقه بیمه ( ثبت اعتراض بیمه تامین اجتماعی و پیگیری اعتراض به سوابق بیمه تامین اجتماعی) برای بیمه شدگان تامین اجتماعی به دو شیوه حضوری و غیر حضوری امکان پذیر شده برای این امر ابتدا لازم است از میزان و صحت سابقه خود مطمئن باشیم.

مطالب مرتبط: بیمه تامین اجتماعی رانندگان، فراموشی و بازیابی رمزعبور تامین اجتماعی

اهمیت تصحیح و اعتراض به سوابق بیمه تامین اجتماعی

داشتن سابقه بیمه و درستی درج آن توسط کارفرما همواره یکی از اصلی ترین مسائل مورد توجه بیمه شدگان بوده است زیرا که در هنگام استخدام داشتن سوابق بیمه ای یکی از مهم ترین گزینه هاست. همچنین برای بهره مندی از خدمات درمانی بیمه شدگان به سوابق خود نیازمند هستند و بازنشستگی افراد نیز بر اساس سابقه بیمه ایشان محاسبه می گردد.

در صورتی که سابقه بیمه بدرستی اعمال نشده باشد و کسری در رد کردن آن توسط کارفرما و یا اشتباه در سابقه بیمه وجود داشته باشد، بیمه شدگان می توانند از طریق دو روش زیر نسبت به اصلاح آن اقدام کنند:

حکم مستمری بگیران تامین اجتماعی

1. اعتراض به سوابق بیمه تامین اجتماعی در سامانه

در سامانه غیرحضوری تأمین اجتماعی بخشی برای سوابق بیمه در نظر گرفته شده است. مشاهده سریع سوابق بیمه تامین اجتماعی بیمه شدگان با مراجعه به این قسمت امکانپذیر است. سامانه تامین اجتماعی برای اعتراض به سوابق بیمه تامین اجتماعی

نحوه ثبت اعتراض در سایت تامین اجتماعی بسیار ساده است.  بیمه شدگان پس از ورود به سامانه تأمین اجتماعی از طریق منویی که برای آن ها درنظر گرفته شده، می توانند وارد قسمت خدمات سابقه شوند. در قسمت خدمات سابقه قسمتی تحت عنوان کلیه سوابق برای بیمه شدگان وجود دارد. در این بخش تمامی سوابق بر اساس نام شعبه، نام کارگاه، شماره کارگاه و ماه های پرداخت شده سابقه به بیمه شدگان نشان داده می شود.
از گزینه های دیگر این قسمت اعتراض به سابقه دارای کسری کارکرد یا اشکال و همچنین اعتراض به سوابق ناموجود است، که در صورت وجود هر گونه مشکل شخص می تواند از این طریق اعتراض خود را وارد کند. بعد از این مراحل که متن اعتراض به بیمه تامین اجتماعی خود را نوشتید، شکایت شما ثبت می‌شود. مطالعه بیشتر درباره پیگیری سوابق ناموجود تامین اجتماعی

افزایش حقوق بازنشتگان

2. مراجعه به شعب تأمین اجتماعی:

چنانچه کارفرما سابق بیمه فرد را اشتباه وارد کند، فرد بیمه شده حقوق ماه خود را به صورت کامل دریافت نخواهد کرد. بطور مثال در صورتی که در لیست بیمه یک ماه فقط 20 روز برای شخص بیمه شده ثبت شده باشد، حقوق و مزایای فرد نیز به میزان همان 20 روز محاسبه می گردد. در این صورت بیمه شده برای درخواست اصلاح اشتباه در سابقه بیمه خود بایستی به شعب تأمین اجتماعی مراجعه کند و با پر کردن فرم اعتراض به سوابق بیمه تامین اجتماعی (فرم لعتراض شماره 2 تامین اجتماعی) کار را انجام دهد.

پیگیری اعتراض تامین اجتماعی

در این مرحله برای شما پیامکی ارسال می‌شود که از طریق این پیامک و کد رهگیری که برایتان ثبت می‌شود می‌توانید اقدام به ثبت اعتراض نمایید.

🔔 بخش اعتراض به سوابق بیمه تامین اجتماعی:

در این قسمت بیمه شده می تواند تمامی سوابق بیمه خود را مشاهده نماید. در صورتی که سابقه بیمه اشتباه وارد شده بر روی بخش ویرایش اطلاعات کلیک کرده و در قسمت های مشخص شده تعداد صحیح روز کارکرد خود را وارد نماید. در مرحله آخر اعتراض خود را تأیید و ارسال کند.
بیمه شدگان به خاطر داشته باشند که امکان ارسال درخواست مجدد تا زمان رسیدگی به درخواست های ثبت شده وجود نخواهد داشت.

🔔 بخش اعتراض به سوابق بیمه ناموجود:

اگر سوابق بیمه شده به طور کامل ثبت نشده باشد، وی می تواند بر روی گزینه اعتراض به سوابق ناموجود کلیک کرده و اعتراض خود را وارد نمایند.
در سامانه غیرحضوری بخشی بعنوان تأمین اجتماعی من در نظر گرفته شده که بیمه شدگان می توانند با مراجعه به این قسمت وضعیت آخرین درخواست های خود را پیگیری و مشاهده کنند و از این طریق از نتیجه اعتراض ثبت کرده خود مطلع شوند.

  بیمه شدگان همچنین می توانند از طرق دیگر نیز سوابق بیمه ای خود را چک کنند. ازجمله:

🔔 از طریق نصب نرم افزار تأمین اجتماعی من: بیمه شدگان با نصب این اپلیکیشن از آخرین تعداد روز کارکرد سابقه و همچنین آخرین دستمزد خود به راحتی مطلع شده و در صورت وجود هر گونه اشتباه در سابقه بیمه نسبت به اصلاح آن اقدام نمایند.

🔔 از طریق کد دستوری USSD (سرشماره #4*): بیمه شدگان براحتی می توانند با واردکردن کد ملی خود سابقه بیمه را با استفاده از تلفن همراه خود مشاهده و استعلام نمایند.

مدارک لازم برای اعتراض به سوابق بیمه تامین اجتماعی

بیمه شده بایستی در هنگام مراجعه اسناد و مدارک خود شامل فیش حقوقی، قرارداد کار، لیست حضور و غیاب را به شعبه ارائه کرده و فرم ادعای سابقه را تکمیل کند. سازمان تأمین اجتماعی مدارک ارائه شده را بررسی خواهد کرد و همچنین از محل کار بیمه شده در صورت نیاز بازرسی می کند. سپس موضوع در کمیته ادعای سابقه مطرح شده و در صورت تأیید به کارفرما نامه ای مبنی بر واریز حق بیمه ایام مذکور ابلاغ خواهد شد و سوابق بیمه فرد محاسبه میگردد.

سرویس های تامین اجتماعی

توجه: همچنین چنانچه بازرسان سازمان تأمین اجتماعی به صورت دوره ای کارگاه بیمه شده را بازرسی کرده باشند می توانند با تأیید کارکرد بیمه شده از بازرسی قبلی تا بازرسی جدید، سوابق جامانده بیمه شده را اصلاح کرده و برای کارفرما بدهی ایجاد کنند. در این صورت دیگر نیازی به مراجعه حضوری به منظور تصحیح اشتباه در سوابق بیمه نخواهد بود.

جمع بندی اعتراض به سوابق تامین اجتماعی

همانطور که خواندید با همین مراحل ساده‌ای که در پیشخوان 24 برایتان شرح دادیم، به راحتی می‌توانید سوابق بیمه خودتان را استعلام کنید و اگر هم نسبت به آن اعتراضی داشتید در بخش مربوطه به اعتراض بپردازید. اگر به هر دلیلی به اینترنت دسترسی نداشتید و اصلاً به طور کل از این مسائل هم سر در نمی‌آورید، هیچ نگران نباشید به راحتی می‌توانید با مراجعه به یکی از شعب سازمان نسبت به اعتراض خودتان اقدام کنید. اما در شرایط کنونی به دلیل شرایط اپیدمی بیماری کرونا پیشنهاد ما به شما این است که از طریق اینترنتی اقدام به ثبت در خواست اعتراض به سوابق بیمه تامین اجتماعی خودتان نمایید. باتشکر از این که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید.