بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی بعد از تشکیل پرونده برای استفاده از خدمات متنوع و گوناگون بیمه تامین اجتماعی در این سازمان یک کد شماره اختصاصی و ویژه برای خود دریافت می‌کنند. این شماره بیمه تامین اجتماعی دارای 8 رقم است…

بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی بعد از تشکیل پرونده برای استفاده از خدمات متنوع و گوناگون بیمه تامین اجتماعی در این سازمان یک کد شماره اختصاصی و ویژه برای خود دریافت می‌کنند. این شماره بیمه تامین اجتماعی یک هشت رقمیست و مشخصات هویتی هر فردی که در این سازمان به نوعی برخوردار از بیمه است با استفاده از کد بیمه اختصای که دارد شناسایی خواهد شد. شماره بیمه تامین اجتماعی یک شماره خصوصی است که در زمان تشکیل پرونده مراجعه‌کننده در بیمه تامین اجتماعی به شخص تعلق می‌گیرد و غیرقابل تغییر است و تمامی مشخصات و پرونده شخص با این شماره اختصاصی ثبت شده و شناخته می‌شود. شماره بیمه تامین اجتماعی یک عدد 8 رقمی است که در فیش حقوقی بازنشستگان تامین اجتماعی و دفترچه بیمه درج می‌شود. در این مقاله از پیشخوان 24 از شما دعوت می‌کنیم تا با ما همراه باشید و 5 روش استعلام شماره بیمه تامین اجتماعی را یاد بگیرید.

با استفاده از سرویس مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی می توانید از جزئیات پرونده بیمه خود مثل کد بیمه تامین اجتماعی، سوابق بیمه، مبلغ واریزی بیمه و … آگاه شوید. 

کد شماره بیمه تامین اجتماعی چیست؟

منظور از شماره بیمه تامین اجتماعی چیست؟ همانطور که خودتان به این موضوع واقف هستید، سازمان تامین اجتماعی یکی از انواع سازمان‌های مهم در زمینه امور خدماتی است که برای ارائه بسیاری از خدمات به افرادی که شاغل هستند، یا در زمره بازنشسته و همچنین جهت تامین درمان بیماری‌ها به وجود آمده است. وقتی شما یکی از اعضای خانواده‌ی بزرگ سازمان تامین اجتماعی می‌شوید، یک شناسه منحصر به فرد که در اصل همان کد استعلام بیمه تامین اجتماعی است به شما اختصاص داده می‌شود. این شناسه تامین اجتماعی در واقع یک عدد هشت رقمی است، که این توانایی برای شما در نظر گرفته شده است که آن را در دفترچه‌‎های درمانی خودتان درست زیر عکس دفترچه مشاهده کنید. داشتن شماره بیمه تامین اجتماعی به این دلیل اهمیت بالایی دارد، که هویت شما با آن قابل شناسایی‌ است. دقیقا مثل کارت ملی که نشان دهنده‌ی هویت شما در یک جامعه n میلیون نفری است. با داشتن شماره بیمه تامین اجتماعی نیز در یک جامعه پر جمعیت شناخته می‌شوید.

نکات مهم روش استعلام شماره بیمه تامین اجتماعی

☂️ افراد دیگر نمی‌توانند از شماره‌ شما استفاده کنند.

☂️ شما هم توانایی برخورداری از چند شماره‌ی بیمه را ندارید به این دلیل که اطلاعات شما دستخوش پراکندگی می‌شود و زمانی که موعد بازنشستگی شما فرا برسد، برای جمع آوری سوابق بیمه‌ای که دارید، به مشکل بر می‌خورید.

☂️ انجام همه امور بیمه شخص با شماره بیمه شما صورت می‌پذیرد.

☂️ این شماره غیر قابل تغییر است و برای هر فرد فقط یک بار اختصاص داده می‌شود.

☂️ اگر در محل کارتان به شما شماره بیمه موقت دادند حتما پیگیری لازم برای دائمی شدن آن را انجام دهید.

☂️ در سایت‌ها برای دریافت شماره بیمه برای اولین بار، با اضافه کردن دو صفر به اول شماره بیمه، سوابق بیمه‌ای شخص قابل مشاهده است.

☂️ این شماره هشت رقمی در واقع متعلق به افرادی است که در حال حاضر مشغول فعالیتند و بازنشسته محسوب نمی‌شوند.

☂️ برای مستمری بگیران این شماره 10 رقمی است.

روش استعلام شماره بیمه تامین اجتماعی

دریافت شماره بیمه تامین اجتماعی

برای پيدا كردن شماره بيمه تامين اجتماعی و اطلاع از شماره بیمه تامین اجتماعی، می‌توانید در سامانه این بیمه ثبت نام کرده و در مراحل بعدی به راحتی شاهد مشخصات پرونده‌ خود باشید. برای استعلام شماره بیمه چند روش وجود دارد که در این بخش به شرح روش استعلام شماره بیمه تامین اجتماعی می‌پردازیم:

1) بدست آوردن شماره بیمه از روی کد ملی

دریافت شماره بیمه تامین اجتماعی با کد ملی، از معمول‌ترین روش‌هایی است که برای استعلام شماره کد بیمه تامین اجتماعی مورد استفاده عموم مردم قرار می‌گیرد. برای استعلام با استفاده از کد ملی مراحل زیر را طی نمایید:

2) مشاهده شماره بیمه از طریق اپلیکیشن تامین اجتماعی

یکی از روش‌های دریافت شماره بیمه غیر حضوری به کمک اپلیکیشن اختصاصی تامین اجتماعی است. این اپلیکیشن فقط برای سیستم‌های اندروید طراحی شده است و در حال حاضر دارندگان سیستم عامل ios نمی‌توانند از آن استفاده کنند. این برنامه دسترسی شما را به اطلاعات بیمه‌ای خود آسان می‌کند. برای انجام این کار باید فقط آخرین اطلاعات سوابق بیمه خودتان را در اختیار داشته باشید.

3) روش استعلام شماره بیمه تامین اجتماعی با کد USSD

برای استعلام شماره بیمه تامین اجتماعی یا بدست آوردن شماره بیمه تامین اجتماعی به این روش، باید اطلاعات آخرین سابقه خود را در اختیار داشته باشید. بنابراین  برای گرفتن شماره بیمه تامین اجتماعی شماره‌ی *۴*۱۴۲۰# را با موبایل خود شماره گیر کرده و  از بین استعلام‌ها گزینه مورد نظر خودتان را انتخاب ‌کنید. سپس، از شما می‌خواهدکارت ملی وآخرین سابقه خود را وارد کنید؛ پس از انجام ثبت نام برای دریافت شماره بیمه تامین اجتماعی، شماره بیمه شما استعلام و مشاهده خواهد شد.

موضوع پیشنهای : دریافت سابقه بیمه تامین اجتماعی با کد ملی

4) روش استعلام شماره بیمه تامین اجتماعی با مراجعه حضوری

نحوه پيدا كردن شماره بيمه تامين اجتماعی خود حضوری بایستی تا به کارگزاری‌های بیمه رجوع کنید؛ و با ارائه دادن مدارک شناسایی نسبت به استعلام شماره بیمه تامین اجتماعی اقدام نمایید.

فراموشی و نحوه بازیابی کد شماره بیمه تامین اجتماعی

گرفتن شماره بیمه تامین اجتماعی

شماره بیمه تامین اجتماعی را فراموش کردم چه کاری باید انجام بدهم؟ برخی اوقات پیش می‌آید که شخص بیمه شده، شماره بیمه تامین اجتماعی در دفترچه را فراموش کرده باشد و نتواند به آن دسترسی داشته باشد؛ در همچین مواردی، باید شماره بیمه خود که به عبارتی کد اختصاصی بیمه تامین اجتماعیتان را مجدداً بازیابی کند. به این خاطر که شماره بیمه تامین اجتماعی، همانطور که گفته شد شماره‌ای منحصر به فرد است؛ در شرایطی که  این کد اختصاصی فراموش شود، علاوه بر استعلام شماره بیمه تامین اجتماعی می‌توانیم در صورت فراموشی آن را بازیابی نیز کنیم.

مراحل بازیابی شماره بیمه

مراحل بازیابی شماره بیمه در سامانه تامین اجتماعی به قرار ذیل است:

  1. ورود به بخش ثبت نام پرتال تامین اجتماعی
  2. وارد کردن اطلاعات هویتی (شناسه کاربری یا کد ملی و…)
  3. دریافت گذر واژه
  4. فعال کردن حساب کاربری
  5. ورود به بخش بیمه شدگان
  6. انتخاب منوی سابقه بیمه تامین اجتماعی
  7. مشاهده اطلاعات مورد نیاز

مطالب مرتبط : راهنمای بازیابی گذرواژه تامین اجتماعی

تفاوت شماره بیمه با شماره تامین اجتماعی

در واقع شماره بیمه تامین اجتماعی با شماره تامین اجتماعی هیچ تفاوتی ندارد و هر دو یکی هستند. شماره دفترچه بیمه تامین اجتماعی  پشت جلد چاپ شده است و برای مشاهد شماره می‌توانید هم به دفترچه تامین اجتماعی خود رجوع کنید و هم از طریق مراحلی که در بالا گفته شد، برای دریافت شماره بیمه تامین اجتماعی اقدام کنید.

مراحل ثبت نام در سامانه تأمین اجتماعی

برای ثبت نام نخست بایستی تا وارد صفحه اصلی تامین اجتماعی شوید و بر روی ثبت نام (کادر آبی رنگ) کلیک کنید.

 ثبت نام سازمان تامین اجتماعی

1 ) درگام نخست کد ملی و شماره تلفن موبایل خودتان را وارد کنید.

ثبت نام در سامانه بیمه تامین اجتماعی

 

2 ) در مرحله بعدی باید مشخصات خواسته شده نظیر نام، نام خانوادگی، جنسیت و تاریخ تولد را مانند تصویر زیر وارد کنید.

ثبت نام در سایت سازمان بیمه

3 )  حالا از شما خواسته می‌شود تا یک گذرواژه انتخاب نمایید. برای گذاشتن گذر واژ نکات زیر را بایستی تا مدنظر قرار بدهید:

☂️ فقط شامل حروف بزرگ و کوچک لاتین باشد.

☂️ حداقل شامل یک حرف بزرگ باشد.

☂️ حداقل شامل یک حرف کوچک باشد.

☂️ شامل عدد باشد.

☂️ حداقل هشت حرف باشد.

☂️ شامل نام، نام خانوادگی و شماره ملی باشد.

موضوع پیشنهادی : اعتراض به سوابق بیمه تامین اجتماعی

4 ) در مرحله چهارم،  بایستی تا به سوالات امنیتی خواسته شده جواب بدهید. (نیازی نیست که پاسخ سوالات طرح شده حتما مطابق با واقعیت باشند کافیست پاسخ آن‌ها را به خاطر بسپارید.)

بازیابی گذرواژه تامین اجتماعی

5 ) و در اخر، اطلاعات ثبت شده به شما مجددا جهت تایید نشان داده می‌شود.

بازیابی رمز عبور تامین اجتماعی

6 ) نتیجه ثبت نام، پس از تکمیل مراحل کاری از طریق پیامک به شما اطلاع داده خواهد شد.

❗️❗️ نکته: این را هم بدانید که تأیید اطلاعات هویتی اشخاص و همچنین تطبیق آن دسته با اطلاعات گذشته او که در پرونده‌اش آمده است، مقوله‌ای زمان‌بر است و به همین خاطر احتمال دارد که ارسال پیامک فعال سازی تا چند ساعت طول بکشد.

بازیابی مجدد گذرواژه فیش حقوقی تامین اجتماعی

همان طور که در تصویر زیر می‌بینید، با وارد کردن مشخصات خود نظیر کدملی، شماره تلفن همراه و مشخصات شناسنامه می‌توانید در سایت سازمان ثبت نام کنید و گذرواژه ورود دریافت نمایید.

ثبت نام در سایت سازمان تامین اجتماعی

❗️❗️ نکته: برای بازیابی رمز عبور فراموش شده هم باید از کدملی و شماره تلفنتان کمک بگیرید. بعد از وارد کردن کد ملی و شماره موبایل خود، پیامکی به شما ارسال می‌شود. این پیامک رمز عبور مجدد شماست.

سامانه بازیابی رمز عبور و گذزواژه تامین اجتماعی

برای این امر باید وارد بخش “فراموشی گذر واژه” شوید.

 

روش ثبت نام در سایت تامین اجتماعی

همان طور که ملاحظه می‌کنید، با وارد کردن کد ملی و روش بازنشانی گذرواژه (پیامک یا سوالات امنیتی)، سایت به شما گذرواژه جدید می‌دهد.

مراحل ثبت نام سامانه تامین اجتماعی

بعد از مشخص کردن روش دریافت گذرواژه ( پیامک یا سوالات امنیتی) موفق به دریافت رمز عبور جدید می‌شوید.

مزایایی بیمه تامین اجتماعی 

مراحل دریافت شماره بیمه تامین اجتماعی با پیشخوان 24

برای دریافت شماره بیمه می‌توانید هم از طریق سایت و هم از طریق اپلیکیشن پیشخوان 24 اقدام کنید. برای این کار ابتدا باید از طریق لینک‌های زیر اپلیکیشن را دانلود کنید:

دانلود مستقیم 

دانلود از کافه بازار

دانلود از گوگل پلی

دانلود از مایکت

1) بعد از نصب اپلیکیشن از طریق منوی برنامه باید وارد یکی از سرویس‌های تامین اجتماعی بشوید. در اینجا ما سابقه بیمه تامین اجتماعی را انتخاب کردیم.

مشاهده شماره بیمه تامین اجتماعی با پیشخوان 24

2) بعد از وارد کردن کد ملی و رمز عبور تامین اجتماعیتان می‌توانید وارد بخش مشاهده جزئیات سوابق بیمه خود شود.

3) حالا طبق تصیور زیر می‌ببنید که برای شما در این بخش شماره بیمه تامین اجتماعیتان نمایان شده است.

روش پرداخت با اپلیکیشن پیشخوان 24

 

به همین راحتی از طریق سرویس‌های مرتبط تامین اجتماعی این توانایی را دارید تا تنها با دو کلیک ساده شماره بیمه تامین اجتماعی استعلام کنید.

دریافت از طریق سایت پیشخوان 24

برای دریافت شماره بیمه با سایت هم باید مسیر زیر را دنبال کنید:

1) ابتدا وارد سایت پیشخوان 24 به ادرس https://pishkhan24.com/tamin شوید.

2) سپس کدملی و رمز عبور خود را وارد کنید.

شماره بیمه تامین اجتماعی با اپلیکیشن پیشخوان 24

3) حالا باید کادر سبز را کلیک کنید تا شماره بیمه شما طبق تصویر زیر نمایان شود.

شماره بمه تامین اجتماعی استعلام

سوالات متداول

🔰 مدارک مورد نیاز برای مشاهده شماره بیمه تامین اجتماعی چیست؟

برای دریافت شماره بیمه تنها کد ملی کفایت می‌کند و اگر در سایت ثبت نام کرده باشید باید گذرواژه خود را نیز وارد کنید.

🔰 شماره بیمه تامین اجتماعی چند رقم است؟

این شماره یک کد 8 رقمی اختصاصی است که برای هر ردی متفاوت از فرد دیگر است و همه افراد تنها یک شماره بیمه دارند.

🔰 روش‌های دریافت شماره بیمه تامین اجتماعی کدامند؟

4 روش برای این کار در دسترس است: بدست آوردن شماره بیمه از روی کد ملی، مشاهده شماره بیمه از طریق اپلیکیشن تامین اجتماعی،  روش استعلام شماره بیمه تامین اجتماعی با کد USSD، روش استعلام شماره بیمه تامین اجتماعی با مراجعه حضوری

🔰 آیا بعد از فراموشی شماره تامین اجتماعی می‌توان آن را مجدد استعلام گرفت؟

در شرایطی که  این کد اختصاصی فراموش شود، علاوه بر استعلام شماره بیمه تامین اجتماعی می‌توانیم در صورت فراموشی آن را بازیابی نیز کنیم که مراحل ان در بالا بیان شده است.